Litvinyenko zsarolni akart
Új fejezetet nyitott a Litvinyenko-sagábna egy Londonban élő orosz tudós. Julia Szvjetlicsnaja kiterjedt levelezésben állt a másfél hete polóniummérgezésben elhúnyt exkémmel, aki állítása szerint "mindenféle erős embereket, oligarchákat, korrupt hivatalnokokat és a Kremlt is zsarolni akart", írja a Guardian vasárnapi kiadása, az Observer.
Amerikában is kutakodnak
Alekszandr Litvinyenko
A Westminster egyetemen politikatudományokat hallgató orosz kutatónő szerint "a pénzszűkében szenvedő" Litvinyenko tízezer fontért akarta átadni a kompromitáló dokumentumokat az érintetteknek. Szvjetlicsnaja a Csecsenföldről szóló tanulmányához készített interjút a kémmel.
Az Observer úgy értesült, Litvinyenko ügyében már az FBI is vizsgálódik. Az amerikai nyomozók egy Virginiában élő egykori KGB-ügynököt, az orosz oligarcha, Borisz Berezovszkij szolgálatába szegődött Jurij Svjecet hallgatta ki. "Úgy gondolom, olyan nyomot tudok mutatni, ami segíthet a történtek felderítésében" - nyilatkozta kihallgatása előtt az ismeretlen helyen bujkáló Svjec az Observernek, de részleteket nem kívánt közölni.
Előtérben a Jukosz-ügy
Svjec egyik üzleti parntere bőbeszédűbb volt, szerinte valójában Svjec állította össze a KGB-utód orosz titkosszolgálat, az FSZB dokumentumaiból a Kreml Jukosz-ügyben játszott szerepét feltáró dossziét, amit izraeli források már összefüggésbe hoztak a kém halálával. A neve elhallgatását kérő üzleti partner szerint Svjec Berezovszkij embere. Az orosz exkém 1980-90 között a TASZSZ szovjet hírügynökség tudósítójaként volt a KGB washingtoni ügynöke. 1993-ban amerikai állampolgárságot kapott és átállt.
A most szintén sugárbetegséggel kórházban ápolt Mario Scaramellát is Svjec hozta össze Litvinyenkóval. Scaramella - akit leginkább biztonsági szakértőként jellemeznek, de felmerült, hogy a hivatalos olasz titkosszolgálat mellett működő árnyékhírszerzés alkalmazottja - az olasz parlament Mitrohin-bizottságának dolgozott.
Prodi, a kém
A Mitrohin-bizottság azt vizsgálja, milyen mértékben sikerült beszivárognia a KGB-nek az olasz politikai életbe a hidegháború idején. A vizsgálat legprominensebb gyanúsítottja Romano Prodi, akiről elterjedt, hogy a KGB ügynöke volt. Az olasz kormányfő, az Európai Bizottság volt elnöke tagadja a vádakat.