További Külföld cikkek
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
|
A krízis egy 1996-os piaci szabályozás miatt alakult ki
A második világháború befejezése óta nem tapasztalt energiakrízis egy 1996-os határozat miatt alakult ki. Az akkor elfogadott dereguláció a kaliforniai áramszolgáltatónak eladott nagybani áram árát a szabadpiaci viszonyokra bízza, ám a lakosság felé eladott áramra felső értékhatárt szabott meg.
Kalifornia két legnagyobb áramszolgáltatója a Southern California Edison és a Pacific Gas and Electric 1996 óta hatalmas adósságokat halmozott fel, és cégük megmentésére csődöt szerettek volna bejelenteni. A csőd azonban az áramszolgáltatás teljes beszüntetését jelentette volna. Jelenleg a hitelező bankokkal tárgyalások folynak.
A Szilícium-völgyi cégek generátorral működnek
Az áramhiány leküzdésén egy kanadai cég segített, aki 500 megawattnyi áramot küldött a térségbe. Az áram megszakítása miatt a kaliforniai tévéstúdiók kénytelenek voltak beszüntetni, boltok bezártak, hisz a pénztárgépek nem működtek, a jelzőlámpák kialudtak, közlekedési kavarodást okozván. A kimaradás a Szilícium-völgyi számítástechnikai cégeket is érintette, sokan a tartalék generátor segítségével folytatták munkájukat.