Szibériába küldtek átnevelésre egy 16 éves diákot

2008.01.17. 12:43
Egy szibériai faluba küldtek egy 16 éves diákot a hesseni hatóságok, mert sem az iskolában, sem a nevelőotthonban, sem pedig a pszichiátrián nem bírtak vele. Az ingerszegény környezet, a rendkívül nehéz feltételek és a kemény fizikai munka hozzájárulhat ahhoz, hogy a diák képes legyen megfékezni saját agresszivitását, indokolták a döntést.

Nevelési célzattal Szibériába küldtek a hesseni tartományi hatóságok egy 16 éves diákot, aki korábban több erőszakos bűncselekményt követett el. Csütörtöki sajtóértesülés szerint a diák gondozójával együtt a nyár vége óta tartózkodik mostoha körülmények között Szibériában.

A hatóságok által élménypedagógiai intézkedésnek nevezett távollét kilenc hónapig tart, ennek majdnem a felét már letöltötte a diák. A sajátos büntetést elrendelő, a fiatalkorúakkal foglalkozó giesseni hivatal nem közölte, hogy német vagy Németországban élő külföldi fiatalról van-e szó.

A giesseni hivatal illetékese a Süddeutsche Zeitungnak elmondta, hogy a diák rendkívül ingerszegény környezetben, egy távoli kis szibériai faluban él. A házban nincs folyóvíz, az ottani körülményeknek megfelelő, jellegzetes illemhelyet pedig az udvaron magának kellett építenie.

"Ott nincs televízió, nincs internet, nincs semmi olyan, ami kizökkenthetné a fiút a normális életből." Fát is saját magának kell vágnia, ha be akar fűteni szobájában. A jelenlegi rendkívül kemény hidegben napi 2,5 kilométert kell megtennie ahhoz, hogy eljusson a számára kijelölt iskolába.

Stefan Becker a körülményeket úgy jellemezte, hogy azokhoz hasonló Németországban a harmincas években volt. A giesseni nevelő úgy vélekedett, a rendkívül nehéz feltételek és a mindennapos kemény fizikai munka remélhetőleg hozzájárul ahhoz, hogy a diák képes legyen megfékezni saját agresszivitását. Utalt arra, hogy az érintett fiatal évek óta több erőszakos bűncselekményt követett el, nevelőit és diáktársait számtalanszor tettlegesen bántalmazta. Sem az iskolában, sem a nevelőotthonban, sem pedig a pszichiátrián nem bírtak vele.

Az Ural mögötti úgynevezett átnevelő tábor napi 150 euróba kerül. Ez az összeg egyharmada annak, amibe az esetleges németországi kezelés kerülne. Becker hangsúlyozta, egyedi esetről, és semmi esetre sem holmi szankcióról, hanem élménypedagógiai intézkedésről van szó. Hazatérése után lassan és fokozatosan igyekeznek visszaszoktatni majd a fiút az ingergazdagabb környezetbe.

Hessenben január végén tartanak tartományi parlamenti választásokat. Roland Koch konzervatív tartományi miniszterelnök kampánya középpontjába a fiatalkori bűnözés elleni intézkedések szigorítását helyezte. Saját és a helyi CDU népszerűsége azóta fokozatosan csökken.