Büntetnék a szlovák nyelvtörvény megsértését
A nyelvtörvény csak 1999-ig tartalmazott szankciókat a megsértői ellen, s most ezek visszaállítását javasolja a minisztérium a főleg Dél-Szlovákiából érkező panaszok miatt. Ha a szankciókat nem alkalmazzák, az államnyelvről szóló törvény csak formális nyilatkozat marad minden jogi erő nélkül - hangzik a jelentés.
Csak magyarul szól a rádió
A dokumentum szerint számos szlovák arra panaszkodik, hogy megtagadják tőle a tájékozódáshoz való alapvető jogot. Ez főként olyan helyeken fordul elő, ahol a helyi hatóságok egy kisebbség nyelvét beszélik.
Az államnyelvről szóló törvényt főleg a magyarok lakta Dél-Szlovákiában sértik meg a minisztérium szerint. Példaként hozza fel, hogy a Dunaszerdahely (Dunajska Streda) közelében fekvő Nagyszarván (Rohovce) és a Tőketerebes (Trebisov) melletti Szentmárián (Svata Maria) a helyi rádió csak magyarul sugároz, nem két nyelven.
Közérdekű bejelentések csak magyarul?
Máshol az emléktáblák nyelve csak magyar, egyesek pedig arra panaszkodtak, hogy a közérdekű bejelentések csak magyarul hangzanak el községi hangosbeszélőkön.
Bíró Ágnes képviselő, a Magyar Koalíció Pártjának tagja, a kulturális minisztérium volt államtitkára bírálta a büntetések visszaállítását célzó javaslatot, megkérdőjelezve a nyelvi diszkrimináció fogalmának puszta létét a vegyes lakosságú területeken. Bíró szerint az EU-tag Szlovákiában elavult a nyelvtörvény, a pusztán angol vagy német elnevezésű üzleteket sem büntetik meg a törvény megsértése miatt.