További Külföld cikkek
- Miért hirdettek Dél-Koreában 75 év alatt tizenhatszor hadiállapotot?
- Európa 100 ezer katonát küldhet Ukrajnába, már zajlanak a tárgyalások
- Mit hozott 2024 több mint 60 választása az embereknek?
- Senki sincs biztonságban, az ukránok és az oroszok egyenként levadásszák a fontos figurákat
- Jogerősen is elítélték Nicolas Sarkozy korábbi francia elnököt
Az AFP hírügynökség azt közölte, hogy Lhászában nyugalom van, a kínai hadsereg katonái szinte hermetikusan lezárták a várost. Tibeti források most is cáfolták, hogy rendkívüli állapotot vezettek volna be. Lhászában a helyiek alig merészkednek ki az utcára, a turistáknak pedig a hatóságok azt tanácsolták, hogy minél előbb menjenek haza. Szombaton meghatározatlan időre beutazási tilalmat rendeltek el a kínai hatóságok a turisták számára Tibetben.
Tüntetés Szecsuánban
Legkevesebb hét, de egyes hírek szerint 13 tibetit lőttek le a kínai rendőrök vasárnap egy tüntetésen. Szemtanúk szerint Szecsuán tartomány egyik városában, Ngavában többszáz szerzetes és tibeti civil vonult fel békésen, hogy tiltakozzék a kínai hatóságok kíméletlen tibeti fellépése ellen. A rendőrök azonnal éles lövedékeket használtak, amikor rálőttek a tüntetőkre - állítja két emberijogi szervezet is, amelyek szerint ezután a rendfenntartók szétkergették a tömeget.
(Független Hírügynökség)
Az indiai Dharamszalában működő száműzött kormány szóvivője egy buddhista templomban nyilatkozott újságíróknak. Elmondta, hogy Tibetből részben hozzátartozóktól, részben az emigránsok lhaszai kapcsolataitól érkező telefonok útján összesen 80 áldozatot tudtak eddig azonosítani a szerzetesek által vezetett tüntetők és a kínai rendfenntartó szervek közötti összecsapások után. A dalai láma egyik közeli munkatársa hozzátette, hogy 26 embert szombaton öltek meg a lhaszai börtön közelében. Külföldi szemtanúk is arról számoltak be vasárnap, hogy előző nap sokszor lehetett lövéseket hallani a tibeti fővárosban.
Az emigráns kormány vasárnap ismét visszautasította a kínai vádakat, melyek szerint a dalai láma állna a lhaszai erőszakos cselekmények mögött. "A tibeti béke a dalai lámának köszönhetően vált tartóssá. Ő a béke apostola, és soha nem tudna senkit sem rávenni arra, hogy engedjen az erőszaknak" - jelentette ki Szamdhong Rinpocse miniszterelnök.
Közben Dharamszalában legalább ezer tibeti tüntetett a Tibeti Ifjúság Kongresszusa nevű szervezet vezetésével, amely a dalai lámával ellentétben, nem csupán Tibet kulturális autonómiáját, hanem függetlenségét követeli. Mintegy 70 menekült éhségsztrájkba kezdett a város egyik buddhista szentélyében. A tüntetők egyúttal a pekingi nyári olimpiai játékok bojkottjára szólítottak fel.
A zavargások pénteken kezdődtek a kínai uralom elleni 1959-es bukott felkelésre, a dalai láma Indiába menekülésére emlékezve tüntettek tibeti szerzetesek a tibeti fővárosban, majd többen csatlakoztak hozzájuk.