Öt év fogság után szabadult két kolumbiai nő
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
érkezett Venezuelába a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) két volt túsza, akiket több mint öt évi fogság után a venezuelai elnök közbenjárására csütörtökön engedett el a szélsőbaloldali gerillaszervezet.
A két kolumbiai nőt venezuelai helikopteren szállították a kolumbiai dzsungelből a nyugat-venezuelai Santo Domingo repülőterére - jelentette a francia hírügynökség a légikikötőből. Clara Rojast és Consuelo Gonzalezt ezt követően repülőgéppel a venezuelai főváros, Caracas nemzetközi repülőterére viszik, ahol találkozhatnak szeretteikkel.
A kolumbiai kormány és a FARC közötti konfliktusban ez volt a legjelentősebb túszelengedő akció 2001 óta, amikor a szervezet mintegy 300 katonát és rendőrt engedett szabadon. Hugo Chávez venezuelai államfő hangot adott azon reményének, hogy a mostani akció utat enged egy szélesebb kolumbiai békefolyamatnak. "Venezuela továbbra is a kolumbiai béke megteremtése mellett van. Készek vagyunk erre, és biztosak vagyunk abban, hogy a kolumbiai kormány megérti ezt. A világ is békét akar Kolumbiában" - mondta.
A túszok átvételének akciója csütörtök reggel kezdődött. Chávez bejelentette: a FARC megadta azokat az adatokat, amelyek alapján kiszabadulhat a 44 éves Rojas és az 57 éves Gonzalez. Venezuela két, vöröskeresztes jelzésekkel ellátott helikoptert küldött Kolumbiába, miután a bogotái hatóságok engedélyezték, hogy a légi járművek elszállítsák a túszokat.
A helikopterek először San José del Guaviare városba repültek, amely mintegy 300 kilométerre délkeletre van Bogotától, majd ott üzemanyagot felvéve felszálltak, és a lázadók csak ezután közölték velük, hogy hova kell repülniük. A megadott helyen felvették a túszokat.
December 31-ére már egyszer terveztek egy hasonló akciót, de az kudarcba fulladt. Sokak úgy vélik: a két nő szabadon bocsátása szimbolikus jelentőségű esemény, mert a remények szerint ez lehet az első lépés afelé, hogy elengedjék a szintén a FARC fogságában lévő Ingrid Betancourt-t. Az ő kiszabadítására az elmúlt hónapokban Párizs diplomáciai kampányt indított: a politikusnő ugyanis kettős, francia és kolumbiai állampolgársággal rendelkezik.
San José del Guaviare és környéke erőteljesen militarizált övezet, mert a várost körüli vidéket a FARC, illetve más illegális, kokaintermelő szervezetek tartják az ellenőrzésük alatt. Franciaország nagyon örül a két túsz kiszabadulásának, és ígéretet tesz arra, hogy megsokszorozott erőfeszítéssel próbálja meg elérni Ingrid Betancourt elengedését is - jelentette ki a sikeres túszszabadító akció után Nicolas Sarkozy francia elnök.