További USA cikkek
- Itt dőlhet el, hogy ki lesz a világ leghatalmasabb embere
- Donald Trump közölte: Elon Musk szerepet kaphat az amerikai kormányban, ha megválasztják
- Döntött a bíróság, Donald Trump nem úszhatja meg a felelősségre vonást
- Donald Trump megszólalt: „Vérfürdő” lesz, ha nem választják újra
- Jön Joe Biden évértékelője, mindenki azt várja, megteszi-e a nagy bejelentést
A választások első lépése a február elsején megkezdődő előválasztási szezon (primaries). Míg más országokban általában a pártok döntik el, kit indítanak, itt a pártok támogatói szavazhatnak egy többfordulós rendszerben a kedvencükre. Minden egyes állam tart egy előválasztást, ahol az összes jelölt egymással versenyez, függetlenül attól, hogy melyik párt tagjai. A szezon június 6-ig tart.
A második lépés a pártok jelölőgyűlése. Itt az egyes államok képviselői szavaznak saját jelöltjükre, az alapján, hogy az adott államban ki nyerte az előválasztást (tehát ezen a ponton valójában már tudni, ki lesz a jelölt). A győztes ezután választ egy társat (running mate), aki a győzelem esetén alelnöke lehet. A Republikánus Párt jelölőgyűlése július 29-augusztus 4, a demokratáké augusztus 14-17, a Reformpárté pedig augusztus 10-13.
A harmadik forduló a három párt jelöltjeinek egymás elleni küzdelme. Ezen a ponton általában már teljes a jelölt programja, ezeket televíziós vitákban tárgyalják meg. A kampány november 7-ig, a választás napjáig tart.
Az utolsó forduló a választás maga. Minden állam lakói külön szavaznak, és végül az egyes államok képviselői választják meg az elnököt az alapján, hogy a saját lakosaik hogyan voksoltak. A nagyobb államok több képviselővel bírnak, így a végső döntés jól tükrözi a választói akaratot.
A 43. elnököt 2001. január 20-án esketik fel a Capitolium lépcsőin
|