Véget értek a kézilabda vb csoportküzdelmei

2001.01.28. 23:55
A Franciaországban zajló férfi kézilabda világbajnokság csoportmérkőzéseinek utolsó fordulóját rendezték vasárnap. A továbbjutás szempontjából sok minden már korábban eldőlt - a nyolcaddöntő 16 helyéből csak öt kiadó maradt. Ezekért azonban izgalmas csatát vívtak az érintettek.
A-csoport

Az A-csoportban már csak egy kiadó hely volt az utolsó csoportmérkőzések előtt. Svédország, Egyiptom és Izland ugyanis már korábban biztosította helyét a nyolcaddöntőben. Vasárnap csatlakozott hozzájuk Portugália is, a továbbjutás azonban nem mindennapi izgalmak között dőlt el. Az ibériaiak a nap első találkozóján a nyolc gólt szerzett Andorinho vezetésével legyőzték Marokkót. A félidőben ugyan még két góllal az észak-afrikaiak vezettek, ám a végelszámolásnál a Portugálok oldalán állt néggyel több szám.

Mindez viszont még nem volt elég a továbbjutáshoz, a portugálok sorsa az Izland-Csehország találkozótól függött. Amennyiben a csehek győznek, ők a továbbjutók. A találkozót a szigetországiak kezdték jobban, sőt harminc percnyi játék után magabiztosan, 15-12-re vezettek. A második játékrészben azonban feltámadtak a csehek, s megfordították az állást. Már-már továbbjutónak érezhették magukat, mikor sikerült egyenlíteniük az izlandiaknak. A döntetlen pedig azt jelentette, hogy a csehek és a portugálok egyaránt 4-4 pontot gyűjtöttek, így az egymás elleni eredmény döntött - utóbbiak javára.

Az A-csoport végeredménye
1. Svédország 5 5 - - 147-112 10 2. Egyiptom 5 3 1 1 124-115 7 3. Izland 5 2 1 2 125-119 5 4. Portugália 5 2 - 3 122-122 4 5. Csehország 5 1 2 2 136-136 4 6. Marokkó 5 - - 5 112-162 -
Az utolsó forduló eredményei:
Portugália-Marokkó 30-26 (11-13)
Izland-Csehország 29-29 (15-12)
Svédország-Egyiptom 29-23 (14-7)

B-csoport

A második csoportban szintén három csapat kvalifikálta magát a legjobb 16 közé, már az utolsó csoportmérkőzés előtt. Franciaország, Jugoszlávia és Argentína így már nyugodtan léphetett pályára. A negyedik továbbjutó helyről az Algéria-Brazília összecsapás döntött.

Algériának már akár egy döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz, a dél-amerikaiaknak azonban mindenképpen győznie kellett. Ennek megfelelően heves rohamokkal indítottak a brazilok, ám nem sokáig tudták a vezetést tartani. A szünet után már egyértelműen az afrikiak irányítottak, s öt góllal nyertek. A diadalban nagy mértékben kivette a részét Salim Nedjel, aki 11 alkalommal rezegtette meg a hálót.

A B-csoport végeredménye
1. Franciaország 5 5 - - 132- 85 10 2. Jugoszlávia 5 4 - 1 146- 89 8 3. Algéria 5 2 1 2 107-102 5 4. Argentína 5 2 1 2 94-118 5 5. Brazilia 5 1 - 4 108-124 2 6. Kuvait 5 - - 5 76-145 -
Algéria-Brazília 25-20 (11-8)
Jugoszlávia-Kuvait 40-14 (21-6)
Franciaország-Argentína 26-19 (14-11)

C-csoport

Nem maradt semmi nyitott kérdés az utolsó fordulóra a C-csoportban. Mind a négy kiadó hely már a negyedik forduló után eldőlt. Spanyolország, Németország, Horvátország és a Koreai Köztársaság egyaránt továbbjutóként léphetett pályára vasárnap. Az Egyesült Államoknak és Grönlandnak végig esélye sem volt a nyolcaddöntőbe való jutásra.

A C-csoport végeredménye
1. Spanyolország 5 4 - 1 160-105 8 2. Németország 5 3 1 1 157-100 7 3. Horvátország 5 3 1 1 154-115 7 4. Koreai Közt. 5 3 - 2 145-133 6 5. Grönland 5 1 - 4 85-140 2 6. Egyesült Államok 5 - - 5 81-189 -
Németország-Grönland 39-8 (21-5)
Koreai Köztársaság-Egyesült Államok 37-21 (17-9)
Spanyolország-Horvátország 27-32 (9-16)

D-csoport

A negyedik csoportban az utolsó mérkőzések előtt csak az olimpiai bajnok Oroszország továbbjutását lehetett biztosan tudni. A fennmaradó három helyért négy csapat - Norvégia, Szlovénia, Ukrajna és Tunézia - volt még versenyben. Utóbbiaknak volt a legkönnyebb helyzete, hiszen az eddig pontot sem szerző szaúdiakat kellett legyőzniük. Ennek ellenére mégis csupán egy góllal sikerült diadalmaskodniuk. A második mérkőzésen magabiztosan verték az ukránok Norvégiát, míg az esti találkozót az oroszok nyerték szoros csatában Szlovénia ellen. Némi számolgatás után kiderül, a kvartett vesztese Szlovénia lett, ők maradtak le a továbbjutásról.

A D-csoport végeredménye
1. Oroszország 5 4 1 - 140-120 9 2. Ukrajna 5 3 - 2 134-115 6 3. Tunézia 5 3 - 2 116-110 6 4. Norvégia 5 2 1 2 116-127 5 5. Szlovénia 5 2 - 3 145-137 4 6. Szaúd Arábia 5 - - 5 92-134 -
Tunézia-Szaúd Arábia 22-21 (11-10)
Norvégia-Ukrajna 22-31 (9-14)
Oroszország-Szlovénia 33-30 (15-15)