Thorpe és De Bruijn lettek a vb legjobbjai

2001.07.29. 18:18
Fukuokában befejeződtek a 9. úszó-, műúszó-, műugró-, és vízilabda-világbajnokság küzdelmei. Az utolsó napon még egy világcsúcs született, Grant Hackett 1500 méteren ért el új rekordot. Az összesített éremtáblázaton az ausztrálok végeztek az élen 13 arannyal, a magyar küldöttség Kovács Ági egy arany- és egy bronzérmével, valamint a női pólóválogatott ezüstérmével a 13. helyet szerezte meg. A nőknél a háromszoros győztes Inge de Bruijn , míg a férfiaknál a hatszoros aranyérmes Ian Thorpe lett a verseny legjobbja első, utóbbit az egész vb legjobbjának is megválasztották.
Az utolsó versenynap sem múlt világcsúcs nélkül. A férfiak leghosszabb távján, az 1500 méteres gyorsúszásban az ausztrál Grant Hackett 14:34.56 perces világcsúccsal győzött. Hackett több mint hét másodperccel javította meg Kieren Perkins majd hét éve fennálló rekordját. A világcsúcs mellett két Európa-rekordnak is tapsolhattak a nézők, Oleg Liszogor 27.52 mp-es Európa-rekorddal nyert 50 mellen. Megdőlt egy "szakállas" Európa-csúcs is, a negyedik helyezett német női vegyes váltó az NDK 1984-es rekordját adta át a múltnak.

A férfiaknál Thorpe a "király"

A versenyek befejeztével megszavazták a világbajnokság legjobb versenyzőit. A férfiaknál természetesen a háromszoros olimpiai bajnok ausztrál Ian Thorpe lett a győztes, ami aligha okozott meglepetést, hiszen a tizenkilenc éves úszózseni összesen hat aranyérmet szerzett a világbajnokságon. Thorpe valóban fantasztikus teljesítményt nyújtott Japánban, hiszen egyéniben három aranyérmet szerzett. Ráadásként mind a három számban, a 200, 400 és 800 méteres gyorsúszásban is világcsúcsot repesztett. Az egyéni aranyak mellé a váltókban is remekelt, megduplázva elsőségeinek számát.

Eredmények
FÉRFIAK,
1500 m gyors, világbajnok:
Grant Hackett (ausztrál) 14:34.56 p - világcsúcs (régi: Kieren Perkins, 14:41.66 p, 1994.08.24, Victoria)
raeme Smith (brit) 14:58.94
lexei Filipec (orosz) 15:01.43
50-mell, világbajnok:
Oleg Liszogor (ukarán) 27.52 mp - Európa-csúcs (régi: Mark Warnecke, 27.59 mp, 2001.07.28, Fukuoka)

3. Kína 4:02.53
4. Németország (Antje Buschschulte, Simone Weiler, Annika Meilhorn, Katrin Meissner) 4:03.06 - Európa-csúcs (régi: NDK, 4:03.69 p, 1984.08.24, Moszkva)

Thorpe-ot nem csak a férfi úszók között, hanem az egész világbajnokság mezőnyében, tehát a hosszútávúszókat, a vízilabdázókat, a szinkronúszókat és a műugrókat is beleértve választották a legjobbnak.

A nőknél De Bruijn a "királynő"

A nőknél sokkal szorosabb volt a verseny, az utolsó napig nem dőlt el, hogy ki lesz a legeredményesebb úszó. A zárónap előtt két-két aranyéremmel a holland Inge de Bruijn és a német Hannah Stockbauer vezetett. Mivel a német hölgy 400 méteren csak harmadik lett, de Bruijn viszont nyert 50 gyorson, így a holland versenyző lett a vb királynője. A németalföldi úszónő a rövid távokon mutatta be klasszisát, 50 és 100 méteres gyorsúszásban, valamint 50 pillangón is világbajnoki címet nyert.