Ambrus
-7 °C

Pedroso negyedik világbajnoki címét nyerte

2001.08.12. 18:49 Módosítva: 2001-08-12 18:49:07
Az edmontoni atlétikai világbajnokság kilencedik napján rendezték azt a döntőt, amely már a versenyt megelőzően a legnagyobb viharokat kavarta. A női 5000 méteren végül a doppinggyanúba keveredett orosz Olga Jegorova győzött, óriási meglepetésre a nagy esélyes román Gabriela Szabó csak nyolcadik lett. Meglepetésre a nőknél 100 m gáton az amerikai Anjanette Kirkland sikere, aki 12.42 mp-cel, a világ idei legjobbjával nyert. Ugyanakkor a férfi távolugrásban érvényesült a papírforma, a kubai Pedroso sikerével.

A doppinggyanúba keveredett Olga Jegorova nyerte a nők 5000 méteres versenyét az edmontoni vb-n. Az orosz futónő hatalmas fölénnyel győzött, az utolsó 200 méteren lehajrázta az egész mezőnyt. Hatalmas meglepetésre a sydneyi olimpia bajnoka, a román Gabriela Szabó csak nyolcadik lett. Jegorova idén minden versenyen gyorsabbnak bizonyult Szabonál, aki a vb előtt kilátásba helyezte, hogy nem indul, amennyiben rajthoz engedik állni orosz vetélytársát.

Mint ismert a július 6-i párizsi Golden League -viadal utáni dopping ellenőrzés hozott pozitív eredményt Jegorovánál, az IAAF azonban mégis rajtengedélyt adott neki, mivel a B-próba elvégzésénél technikai mulasztás történt. Jegorovát Edmontonban is ellenőrizték és a teszt negatív lett.

A férfiak 50 kilométeres gyaloglását a lengyel Robert Korzeniowski nyerte, a magyar induló, Urbanik Sándor betegen állt rajthoz, így a táv elején feladni kényszerült a versenyt. A békéscsabai versenyző vírusos torokgyulladással bajlódik, így reális esély nem is lett volna a jó szereplésre. A számot a kétszeres olimpiai bajnok lengyel Robert Korzeniowski nyerte, aki ezzel a sikerrel megvédte címét. A lengyel versenyző a táv feléig együtt haladt az élbollyal, majd robbantott, és magabiztosan nyert.

Férfi távolugrásban is a papírforma érvényesült: a sydneyi ötkarikás játékokon is győztes kubai Ivan Pedroso 8.40 méterrel sorozatban negyedik vb -elsőségét gyűjtötte be. Ellenben a hölgyek 100 m-es Gátfutásában hatalmas meglepetés született. Anjanette Kirkland 12.42 mp-cel, a világ idei legjobbjával nyert, ezzel maga mögé utasítva az olimpiai bajnok kazah Sisiginát, és a háromszoros világbajnok Gail Deverst.

Ugyancsak az ez évi legjobb eredménnyel nyerte a női diszkoszvetést az orosz Natalja Szadova (68.57 m). A Marion Jones vezérelte, amerikai női 4x100-as váltó is az ez évi legjobb időt futotta (41.71 mp), és nyerte az aranyat. A 100-on ezüst-, 200-on aranyérmes Jones utolsó emberként nagy fölénnyel ért célba.

A vb utolsó napján nyolc döntőt rendeznek, női magasugrásban Győrffy Dórával akár éremről is álmodhatunk. Nem álmodhat viszont éremről címvédő és legnagyobb esélyesnek számító amerikai férfi 4x100-as váltó, miután a négyest kizárták az előfutamból. Ugyanerre a sorsra jutott a német és az angol csapat is, utóbbiak egy rosszul sikerült váltás miatt voltak kénytelenek idő előtt befejezni a versenyt.