Mária
-7 °C
3 °C

A szövetségek megválasztották legjobbjaikat

2002.12.18. 18:30
Egy nappal az Év Sportolójának megválasztása előtt a hazai szakszövetségek eldöntötték, kit tartanak sportágukban a legjobbnak.
A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai? Az idei - sorrendben 39. - jelölésekből kiderült, hogy a műrepülő Besenyei Péter már 15. alkalommal diadalmaskodott, így ebben a speciális versengésben a jelenleg is aktív sportemberek közül ő a legeredményesebb. Mögötte a gyorskorcsolyázó Egyed Krisztina következik a sorban 14 elsőséggel.

Az abszolút csúcstartó a voksolás történetében Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között. Különlegességnek számít, hogy a 2004-es athéni olimpiára már kvótát szerzett Sidi Pétert nemcsak sportlövészetben, hanem a számszeríjászoknál is jelölték. Szintén duplázott - igaz, sportágon belül - Csomor Erika, a duatlon világbajnok triatlonban is az év legjobbja.

Hosszú évek óta megszakítás nélkül "uralkodik" sportágában, Besenyei és Egyed mellett, Lengyel Imre (műugrás, 1994-től), Zsótér Judit (számszeríjász, 1994-től), Baló Zsolt (gyorskorcsolya, 1995-től), Domonyik Gábor (tájfutás, 1995-től), Csollány Szilveszter (torna, 1996-tól) és Sávolt Attila (tenisz, 1996-tól). Polgár Judit is "törzstag" az elitben: 1989 óta nyolcadszor kapta a jelölést.

A világ legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet meghódító Erőss Zsolt 1994 után másodszor lett a legkiválóbb hegymászó. Először választották meg a legjobb női versenyzőt olyan, "tradicionálisan" férfias sportágakban, mint az ökölvívás és a birkózás, valamint a jégkorong.

A teljes lista:
Asztali-labdarúgás: Szathmáry Károly (Váci Lakóterületi SE) 1.
Asztalitenisz: Pázsy Ferenc (Postás-Matáv) 4, Tóth Krisztina (Busenbach - Németország) 5.
Atlétika: Fazekas Róbert (Haladás VSE) 1, Vaszi Tünde (Honvéd) 4.
Autósport: Botka Dávid (autocross, Botka Team) 1, ifj. Magyar Miklós (gokart, Magyar Autósport Egyesület) 1.
Birkózás: Ritter Árpád (szf, Csepel) 2, Deák Bárdos Mihály (kf, Vasas) 2, Godó Kitti (FTC) 1.
Búvár: Vinkler Péter (uszonyos és búvár, Kaposvár) 2, Lábodi Laura (uszonyos és búvár, Kaposvár) 2, Balázs Péter (tájékozódási, Amphora) 4, Pernyei Réka (tájékozódási, Dunaferr) 1.
Darts: Meszes Norbert (Kontakt DC) 1, Fekete Nóra (Soul DC) 1.
Erőemelés: Mészáros László (fekvenyomás, Fitness 2000) 2, Závodszky Tímea (fekvenyomás, Botond Gym) 5, Árvai István (erőemelés, Fitness 2000) 3, Petróczki Magdolna (erőemelés, Szolnoki SZIC) 1.
Evezés: Haller Ákos (Szegedi VSE 5.), Pető Tibor (Vác VEC 4.) kétpár, 4, Barz Gitta (Danubius NHE 2.), Kulifai Krisztina (Danubius NHE 4.) kétpár, 2.
Fallabda: Krajcsák Márk (F.A.L.) 2, Cserny Zsuzsa (Rosco) 1.
Floorball: Strauss Tamás (Szolnok Cannibals) 1, Kolbenheyer Zsuzsanna (ARES Hungária) 1.
Golf: Brúder Balázs (Old Lake GC) 4., Kocsis Réka (Old Lake GC) 7.
Hegymászás: Komondi Csaba (sportmászás, Klébi DSE) 1, Erőss Zsolt (hegymászás, FTSK Excelsior SE) 2.
Gyeplabda: Mujahid Tamás (Ares Hungária) 2, Ilkei Nóra (Olcote HC) 2.
Íjászat: Kiss Milán (pálya, Elit-Hunter SE) 2, Hegedűs Szilárd (vadász, Arlói SE) 1, Czabán Leonóra (vadász, Zoltek SE) 1.
Judo: Ungvári Miklós (Kecskemét) 1, Szabó Brigitta (Csepel) 1.
Jégkorong: Ladányi Balázs (Dunaferr) 1, Kökényesi Eszter (Marilyn HC) 1.
Kajak-kenu: Kolonics György (kenu, Csepel) 7, Vereckei Ákos (kajak, Honvéd) 4, Kovács Katalin (MTK) 4.
Kerékpáros sportok: Országúti: Bodrogi László (Mapei Quick Step) 6, Vajda Márta (Postás) 1, Pálya: Pais Péter (FTC) 9, Szabolcsi Szilvia (BVSC) 6.
Mountain-bike: Melts András (cross-country, Pilis) 1, Kruncz Viktória (cross-country, Corratech Orbán) 1, Gulyás Mihály (downhill, Meditech) 2, Kiss Dalma (downhill, Hajtás Pajtás) 2, Szabó Örs (trial, Budai XI. SE) 3, BMX Cross-Triál: Prájczer Péter (Sopron) 2, Hódi Anikó (Hódmezővásárhely) 2, Szabadstílusú BMX: Kun Ádám (Sátoraljaújhely) 1, Sinkó Andrea (Kecskemét) 5.
Kézilabda: Sterbik Árpád (Veszprém) 1, Farkas Ágnes (Ferencváros) 2.
Korcsolyázás: Tóth Zoltán (műkorcsolya, Vasas) 2, Sebestyén Júlia (műkorcsolya, Tiszaújváros) 3, Gebora Zita, Visontai András (jégtánc, Bp. Spartacus) 4, Baló Zsolt (gyorskorcsolya, MTK) 8, Egyed Krisztina (gyorskorcsolya, Rozmaring SC) 14, Knoch Balázs (rövidpályás gyorskorcsolya, Pécsi KSE) 4, Nagy Mariann (rövidpályás gyorskorcsolya, Balczó András SE, Jászberény) 3, Curling Egylet (szinkronkorcsolya) 1.
Kosárlabda: Németh István (Treviso, Olaszország) 1, Balogh Judit (GYSEV) 9.
Labdarúgás: Gera Zoltán (Ferencváros) 1, Bilicsné Kerekes Anikó (Femina) 1, Tóth Iván (futsal, Cső-Montage) 1.
Lovassport: Taczman Elek (Jászberényi SE) 1, Stróbl Dorottya (Budapesti LK) 1.
Modellezés: Nagy Csaba (szabadonrepülő-modellek, Debrecen) 1.
Motoros vízisport: Cserni Béla (motorcsónak, Starthu-Teo) 2, Czeller Béla (jet-ski, Mikromatika) 1.
Motorsport: Talmácsi Gábor (gyorsasági, Talma Motorsport) 2.
Ökölvívás: Balzsay Károly (Vasas) 2, Kovács Mária (Csepel) 1.
Öttusa: Balogh Gábor (Honvéd) 5, Simóka Beáta (Honvéd) 2.
Rögbi: Nagy Zsolt (Esztergomi Vitézek) 1.
Röplabda: Kántor Sándor (Panasonic Panthers - Japán) 6, Nagy Mariann (Tenerife - Spanyolország) 1, Szűcs Imre (Dunaferr), ifj. Nagy Péter (Kecskemét) strandröplabda páros 1, Nagy Krisztina (Gödöllő), Schlégl Katalin (Nyíregyháza) strandröplabda páros 1.
Sakk: Lékó Péter (Szeged) 5, Polgár Judit (egyesületen kívüli) 8.
Sí: Vincze Péter (alpesi, BBTE) 5, Vastagh Regős Márta (alpesi, BBTE) 1, Tagscherer Zoltán (sífutás, Vasas) 5, Gottschall Zsófia (sífutás, Vasas) 4, Tagscherer Imre (sílövészet, Vasas) 3, Szöllősi Ivett (sílövészet, Miskolci Honvéd) 1, Pungor Dénes (síugrás, Kőszeg) 1, Zarándi András (hódeszka, Go-Free SC) 2, Juhász Laura (hódeszka, TNT SC) 1.
Sportlövészet: Sidi Péter (Komáromi VSE) 1, Igaly Diana (BPLE) 5.
Súlyemelés: Kecskés Zoltán (Debrecen) 1, Likerecz Gyöngyi (Oroszlány) 2.
Szumó: Kismóni János (Esztergomi Spartacus) 1, Kállói Gyöngyi (Leányfalui KSzSE) 1.
Számszeríjászat: Baranyi József (field, Corvin) 4, Baranyiné Tóth Erzsébet (field, Corvin) 1, Sidi Péter (match, Toldi) 3, Zsótér Judit (match, Toldi) 8.
Szörf: Gádorfalvi Áron (Kenese Marina-Port VSE) 4, Gádorfalvi Luca (Kenese Marina-Port VSE) 2.
Taekwondo: Tóth Balázs (Tájfun SE) 2.
Tájékozódási futás: Domonyik Gábor (Miskolci Egyetemi AFC) 8, Lubinszki Mária (Diósgyőri TC) 4.
Teke: Kakuk Levente (Szolnoki MÁV) 1, Miklós Nóra (ZTE) 1.
Tenisz: Sávolt Attila (Hód TC) 7, Mandula Petra (IDOM Team 2000) 2.
Testépítés és Fitness: Tóth Dániel (testépítés, Fitness 2000) 1, Taksonyi Erika (testépítés, SFR Fitness) 2, Kormos Zoltán (fitness, Fitness 2000) 1, Palatinusz Tünde (fitness, Pro Fitness) 2.
Tollaslabda: Csiszér Levente (Debreceni TC-DSI) 2, Ádám Krisztina (Rosco SE) 2.
Torna: Csollány Szilveszter (torna, Honvéd) 7, Kiss Renáta (torna, Hungarotel) 1, Haris Brigitta (ritmikus gimnasztika, OSC) 2.
Triatlon: Kuttor Csaba (triatlon olimpiai táv, Buda-Cash Team) 3, Csomor Erika (triatlon olimpiai táv, SZVSE Batta) 1, Kropkó Péter (triatlon hosszú táv, Kropkó TC) 11, Harsányi Zsuzsa (triatlon hosszú táv, Buda-Cash Team) 1, Hóbor Péter (duatlon, Proform) 3, Csomor Erika (duatlon, SZVSE Batta) 4.
Ultrafutó: Bérces Edit (Zalaegerszeg) 1.
Úszás, műugrás: Batházi István (úszás, Bp. Spartacus) 1, Risztov Éva (úszás, Bp. Spartacus) 1, Marschalkó Petra (szinkronúszás, H2O) 6, Lengyel Imre (műugrás, BVSC) 8, Barta Nóra (műugrás, BVSC) 4.
Vitorlázás: Majthényi Szabolcs (Spartacus Vitorlás Egylet) 2, Matis Klaudia (Velencei-tavi Vizisportiskola SC) 1.
Vívás: Boczkó Gábor (BHSE, párbajtőr) 1, Mohamed Aida (MTK, tőr) 2.
Vízilabda: Benedek Tibor (Pro Recco, Olaszország) 4, Stieber Mercédesz (Szentes) 4.