MotoGP: Kómában a világbajnok

2003.04.07. 09:59
Életveszélyes sérüléseket szenvedett Kato Dajdzsiro a gyorsasági motoros világbajnokság idénynyitó Nagydíján, Japánban. A két évvel ezelőtti világbajnok a 3. körben bukott, újra kellett éleszteni, jelenleg kómában van. Talmácsi két pontot szerzett.
Kato Dajdzsiro két éve a 250 köbcentisek között hódította el a világbajnoki címet, tavaly pedig diadalmaskodott a Japán Nagydíjon. Március végén született meg a második gyereke, és szerette volna kisfiát újabb sikerrel köszönteni.

A harmadik körben bukott Kato

Az idén már MotoGP-ben - korábbi nevén az ötszáz köbcentisek - szereplő japán versenyző három körrel a rajt után bukott és fej-, nyak-, valamint hátsérülésekkel szállították kórházba. A 26 éves Kato az egyik kanyarban 200km/h-s sebességnél elvesztette uralmát Hondája felett, s kivágódott a pályáról.

A mentőhelikopterben egy rövid időre megállt Kato szíve, de az orvosok sikeresen újraélesztették. Állapota azonban továbbra is életveszélyes, a szakvélemény szerint a következő 48 óra létfontosságú. Ha azonban fel is ébred a kómából, olyan mértékű agykárosodást szenvedett, hogy csak gép segítségével lesz képes lélegezni. Ráadásul mindemellett a harmadik és a negyedik csigolyája között elszakadt a gerincvelő, azaz nyaktól lefelé gyakorlatilag lebénult.

A gyors beavatkozásnak köszönhetően él még Kato

"Csak a gyors beavatkozásnak köszönhető, hogy Kato még él" - mondta Claudio Macchiagodena, a szuzukai pálya orvosi igazgatója. "Ugyanakkor a versenyző kómában van, s az életéért küzd" - zárta szomorú mondandóját. (Az első edzésen az olasz Melandri lábtörést szenvedett, valószínűleg három hónapig nem versenyezhet.)

A futamot a tavalyi világelső olasz, Valentino Rosi nyerte meg, a 250 kcm-esek között a San Marino-i Manuel Poggiali, míg a 125 kcm-es géposztály versenyében az olasz Stefano Perugini állhatott a dobogó legmagasabb fokára.

Talmácsi két ponttal kezdte a szezont

A legkisebb kategóriában induló magyarok közül Talmácsi Gábor a 14. helyen végzett, s így két pontot szerzett, Tóth Imre a 24. lett, míg Lénárt Péter a 3. körben kiesett.