Pete Sampras visszavonul

2003.08.22. 13:25
A tenisztörténelem legsikeresebb férfi játékosa, a tizennégyszeres Grand Slam-győztes amerikai Pete Sampras hétfőn hivatalosan bejelenti visszavonulását.
A 32 éves klasszis júniusban még azt nyilatkozta, hogy lát némi esélyt a folytatásra, ám miután már Wimbledonban sem lépett pályára, a szakértők szinte biztosra vették, hogy befejezi pályafutását.

Samprast a US Open hétfői megnyitóján, egy hosszabb ceremónia keretében búcsúztatják. 1990-ben éppen itt nyerte meg élete első, majd 2002-ben utolsó Grand Slam-tornáját is. 1990-ben, 19 évesen és 28 naposan minden idők legfiatalabb férfi bajnoka lett az Egyesült Államokban.

Sampras hétszer diadalmaskodott Wimbledonban, ötször nyert US Opent és kétszer Australian Opent.

Első tornagyőzelmét aratja Philadelphiában
Szeptemberben először nyer Grand Slam tornát, a US Openen.
Tizenkilenc évesen, minden idők legfiatalabb játékosaként kerül be a férfi világranglista első tíz helyezettje közé. Az év végére már a világ ötödik legjobb játékosa.

1991
Az év elején elszenvedett sérülés miatt legjobb Grand Slam eredménye ekkor a US Openen elért negyeddöntő volt.
ATP Világbajnokságot nyer Frankfurtban.

1992
A világranglista második helyére lép elő.
Wimbledonban elődöntős, a US Openen döntős, de kikap Stefan Edbergtől.

1993
Április 12-től vezeti a világranglistát
Eddigi legjobb szezonjában megnyeri a wimbledoni bajnokságot és a US Opent, valamint másik hat tornát.

1994
Egész évben tartja vezető helyét a világranglistán.
Életében először nyer Ausztrál Bajnokságot, és első helyen végzett további hét tornán.
Wimbledonban és az ATP világbajnokságon második lett.

1995
Harmadszor nyeri Wimbledonban és a US Openen.
Döntőbe jut, de kikap Melburnben, az Ausztrál Nyílt Bajnokságon.
A világranglistán nyolcvankét héten át tartott vezető helyéről ideiglenesen leszorítja Agassi, aki azonban nem sokkal később megsérül, így az év végére Sampras visszaveszi a vezetést.
Egész idényét beárnyékolja a Sampraszhoz magánemberként is közel álló edzője, Tim Gullikson súlyos betegsége.

1996
Gullikson halálát követően több tornát is kihagy.
Az Auzstrál Bajnokságon már a harmadik körben kiesik, és a világranglistán visszesik a harmadik helyre.
New Yorkba azonban sikeresen tért vissza: ismét megnyeri a US Opent, és egy hónapos szünet után újra vezeti a világranglistát.
Az év végén megnyeri az ATP világbajnokságot.

1997
Második alkalommal nyer Ausztráliában.
A Roland Garroson kikap Magnus Normantól, és már a harmadik körben kiesik.
Újra megnyeri Wimbledont, ahol a döntőben Cedric Pioline-t veri 6-4 6-2 6-4 arányban.
A US Openen Petr Korda kiveri a negyedik fordulóban.

1998
Az Ausztrál Bajnokság negyedöntőjében Karol Kucerától, a Roland Garros döntőjében Ramon Delgadótól szenved vereséget.
Wimbledonban viszont megvédi bajnoki címét, mitán a döntőben megveri Goran Ivanisevicset.
A világon elsőként áll sorozatban hat éven át világelsőként évvégén.

1999
Fáradságra hivatkozva visszalép az Ausztrál Bajnokságtól.
Továbbra sem tud nyerni Párizsban, így a ROland Garros marad az egyetlen Grand Slam-torna, ahol még nem nyert.
Wimbledonban vesztésre áll a Mark Philippoussis elleni negyeddöntőben, de az ausztrál játékos térdsérülése miatt feladja a meccset. Sampras Tim Henman elleni győztes elődöntő után Agassit is megveri a döntőben 6-3 6-4 7-5 arányban. Hatodik wimbledoni győzelmével beállítja Roy Emerson tizenkét Grand Slam győzelemből álló világcsúcsát.
A US Opent hátsérülése miatt kihagyja, de novemberben visszatér és megnyeri az ATP világbajnokságot.

2000
Öt szetben kikap Agassitól az Ausztrál Bajnokság döntőjében, ráadásul a mérkőzés közben ismét megsérül, így kimarad az amerikai Davis Kupa válogatottból is.
Párizsban továbbra sem megy: Philippoussistól már első körben kikap.

Wimbledonban újabb sérülést szenved, ezúttal a második körben, a Karol Kucera elleni meccsen. A mérkőzést ennek ellenére megnyeri, majd a Pat Rafter ellen győztes döntővel a tornát is. Tizenharmadik Grand Slam győzelmével ekkor már minden idők legeredményesebb játékosa. (Hetedik wimbledoni diadalával pedig beállította az angol Renshaw csúcsát).
A Us Openen is döntőbe kerül, de simán kikap az orosz Marat Safintól.

2001
Ausztráliában tizenhat közé jut, de ott négy játszmában kikap Todd Martintól.
A Roland Garroson már a második fordulóban búcsúzik, miután kikap a spanyol Galo Blancótól.
Wimbledonban is váratlan vereséget szenved: a negyedik körben öt játszmában veri a mindössze tizenkilenc éves Roger Federer.

2002
Két vesztes játszma után egyenlít, de a döntő szetben veszít a svájci George Bastl elleni mérkőzésen a wimbledoni bajnokság második fordulójában.
Andre Agassit 6-3 6-4 5-7 6-4 arányban veri a US Open döntőjében, amivel tizennegyedik Grand Slam győzelmét is megszerzi. Azóta nem lépett pályára hivatalos mérkőzésen.