Roddick nyerte a férfi egyest a US Openen

2003.09.08. 09:44
Az amerikai Andy Roddick nyerte a férfi egyest az év utolsó tenisz Grand Slam-tornáján, a New York-i US Openen. Roddick a döntőben három játszmában győzte le a spanyol Juan Carlos Ferrerót, megszerezve ezzel pályafutása első GS-trófeáját.
A hazai közönség előtt teniszező 21 éves Andy Roddick kezdett jobban, rendkívül kemény, pontos és agresszív alapvonaljátékával már a negyedik gémben elnyerte Fererro adogatását, és előnyét egészen a szett végéig megőrizte. A hálónál különösen erős amerikai huszonhét perc alatt nyerte meg az első játszmát a nála két esztendővel idősebb Ferrero ellen.

Roddick útja a győzelemig:
1. forduló: Henman (brit) 6:3, 7:6 (7-2), 6:3
2. forduló: Ljubicic (horvát) 6:3, 6:7 (4-7), 6:3, 7:6 (10-8)
3. forduló: Saretta (brazil) 6:1, 6:3, 6:3
nyolcaddöntő: Malisse (belga) 6:3, 6:4, 7:6 (7-5)
negyeddöntő: Schalken (holland, 12.) 6:4, 6:2, 6:3
elődöntő: Nalbandian (argentin, 13.) 6:7 (4-7), 3:6, 7:6 (9-7), 6:1, 6:3
döntő: Ferrero (spanyol, 3.) 6:3, 7:6 (7-2), 6:3

A folytatásban az idei francia nyílt teniszbajnokságon diadalmaskodó spanyol klasszis összeszedte magát - nagy ritkán még a hálóig is előremerészkedett - és egészen 6:6-ig fej-fej mellett haladt a két játékos. Roddick ebben a játszmában jóval többet hibázott. A rövidítés elején kivételesen szép labdameneteket láthatott a közönség, ám a hétfőtől világranglista-vezető Ferrero hiába tett meg mindent az egyenlítésért, a bátran kockáztató Roddick végül megnyerte az összességében negyven percig tartó második felvonást.

Az amerikai ebben szettben tizenegy ászt ütött, Ferrero csupán hármat, a nyerő ütések száma pedig 18-14 volt a javára. A harmadik játszmában Roddicknak 3:2-es vezetésénél két lehetősége is volt a játék elnyerésére - amivel a mérkőzés is eldőlni látszott -, ám a spanyol végül fogcsikorgatva megnyerte az adogatását, és egyenlített.

Rodick nagyon biztosan hozta a szerváját, Ferrero pedig elfáradt, amit ellenfele azonnal ki is használt. A nyolcadik játékban elnyerte Ferrero adogatását, majd semmire nyerte saját adogatását, így összesen 1 óra 43 perc alatt győzött élete első Grand Slam-döntőjében.

Férfi egyes, döntő:
Andy Roddick (amerikai, 4.)-Juan Carlos Ferrero 6:3, 7:6 (7-2), 6:3

Andy Roddick névjegykártyája:
Született: 1982. augusztus 30., Omaha (Egyesült Államok)
Lakóhelye: Boca Raton (Egyesült Államok)
Magasság/testsúly: 1.85 m/81 kg
Ütőfogása: jobbkezes
Profijátékos: 2000 óta
Jelenlegi világranglista-helyezése: 4.
Legjobb világranglista-helyezése: 4. (2003. augusztus 11.)
Jelenlegi helyezése a világbajnoki pontversenyben (ATP Race): 1.
Legjobb helyezése a világbajnoki pontversenyben: 1. (2003. augusztus 18.)
Tornagyőzelmei: 10
Összes nyert pénzdíja: 3 620 311 dollár
Idei nyert pénzdíja, egyesben: 1 680 477 dollár

A döntősök nyilatkozatai:
Andy Roddick:
- Egészen kis korom óta erről a csodálatos sikerről álmodoztam és ez végre megvalósult. Még most sem tudom elhinni, hogy valóban megtörtént, és én győztem. Ma nincs boldogabb ember nálam.

Juan Carlos Ferrero:
- Az egyik szemem sír, a másik meg nevet, hiszen elvesztettem a döntőt, de hétfőtől én vagyok a világelső. Hiába tettem meg mindent a győzelemért, Andy elképesztően jól adogatott és remekül játszott: ma egyszerűen tehetetlen voltam vele szemben.