-10 °C
-1 °C

LItvánia nyerte a férfi kosárlabda Eb-t

2003.09.15. 10:31
Litvánia nyerte meg a 33. férfi kosárlabda Európa-bajnokságot, miután a stockholmi döntőben magabiztosan győzött Spanyolország ellen. A litvánok mellett a spanyolok és a harmadik helyen végzett olaszok szereztek olimpiai kvótát.
Döntőhöz méltó színvonalú játékkal kezdődött a mérkőzés - az elmúlt három olimpián bronzérmes litvánok a balti iskolának megfelelően főleg távolról próbálkoztak, míg a spanyolok elsősorban a Memphis Grizzlies csillagát, Pau Gasolt keresték passzaikkal.

A 2. negyed elején a sok labdát elszóró déliek 4 perc alatt mindössze 4 pontot szereztek, ekkor csak az irányító Navarro révén tartották magukat. A csapatok romló dobóteljesítménye miatt a nagyszünetben csak 40-31 volt az eredmény.

Térfélcsere után állandósult a remekül védekező litvánok 12-14 pontos előnye, s mivel az egyre inkább elfáradó ellenfél - Gasol 31 pontja ellenére - a záró 10 percben sem tudott újítani, megérdemelten lettek 1937 és 1939 után harmadszor a kontinens legjobbjai.

A döntő végeredménye:
Litvánia-Spanyolország 93-84 (20-19, 20-12, 22-17, 31-36)

Korábbi eredmények:
a 3. helyért:
Olaszország-Franciaország 69-67 (24-13, 15-14, 14-20, 16-20)
az 5. helyért:
Görögország-Szerbia és Montenegró 72-64 (21-13, 16-12, 20-15, 15-24)
7. helyért:
Izrael-Oroszország 89-82 (16-18, 18-20, 22-21, 31-25)

Litván, spanyol, olasz kvóta
A 33. férfi kosárlabda Európa-bajnokság végeredménye alapján a litván, a spanyol és az olasz válogatott kvalifikálta magát a jövő évi, 12 csapatos athéni olimpiára. A világbajnok Szerbia és Montenegró illetve a házigazda Görögország már korábban biztos résztvevő volt.

Az Eb végeredménye:

1. Litvánia (Arvydas Macijauskas, Sarunas Jasikevicius, Saulius Stombergas, Donatas Slanina, Darius Songaila, Eurelijus Zukauskas, Mindaugas Zukauskas, Virginius Praskevicius, Ksistof Lavrinovic, Ramunas Siskauskas, Dainius Salenga. Szövetségi kapitány: Atanas Sireika)