-10 °C
1 °C

Schumacher újra esélyes a sport Oscar-díjra

2004.03.16. 15:52
A férfiaknál a Forma-1-es világbajnok Michael Schumacher, a nőknél pedig a nyolcszázas futó, Maria Mutola a fő esélyes a sportolói Oscar-díjnak tartott Laureus-díj elnyerésére. A csapatoknál a Milan és a Ferrari verseng a címért.
A szervezők a Világ Sportakadémiájával együtt a tavalyi eredmények alapján elkészítették a Sport Oscar-díjra jelöltek kategóriánkénti hat-hat fős listáját. (A negyvenkét fős Sportakadémia tagja többek között: Mark Spitz, Katarina Witt, Sebastian Coe, Alberto Tomba, Franz Beckenbauer, Boris Becker, Michael Johnson, Miguel Indurain, Nadia Comaneci.)

Federer szólhat bele a két klasszis versenyébe

Michael Schumacher tavaly hatodik világbajnoki címét nyerte, ezzel újra esélye nyílt, hogy megkaparintsa a díjat. Tavaly sem volt esélytelen, hiszen akkor beállította az argentin Fangio rekordját, de hogy csak a második helyre szorult, abban feltehetően közrejátszott, hogy 2002-es megválasztása után nem ment el a kötelező sajtótájékoztatóra, amivel megsértette a szervezőket. A Touron idén is - vagyis ötödször - győztes, e tekintetben is "címvédő" Lance Armstrong most is jelölést kapott, és alighanem szoros lesz köztük a verseny.

Őket várhatóan csak a világranglista-vezető teniszező, svájci Roger Federer szoríthatja meg, aki a legutóbbi Grand Slam-tornán is diadalmaskodott. Rajtuk kívül az "elithatosba" Michael Phelps amerikai úszó - Cseh László mögötte lett második a barcelonai vb-n -, a világbajnok angol rögbi-válogatott ásza, Johny Wilkinson, valamint a MotoGP-ben első olasz Valentino Rossi került.

Mutola vagy Henin teljesítménye ér többet?

A hölgyeknél a mozambiki Mutola az előző idényben a Golden League-sorozatban veretlen maradt 800 méteren, és egyedül vihette el az egymillió dolláros fődíjat. Nem nyeretlen már 2004-ben sem: a budapesti fedettpályás világbajnokságon ugyancsak 800-on nyert, és ezzel a viadal történetének legeredményesebb versenyzője lett, miután hatodszorra is sikerült a távon győznie, s ezzel összességében már a hetedik fedettpályás vb-érmét szerezte meg. A brit Radcliffe a maratoni táv világrekordját döntötte meg tavaly, de ő várhatóan nem lesz komoly riválisa.

Annál inkább két teniszező, a francia és amerikai bajnokságon nyertes belga Justine Henin-Hardenne és a Wimbledonban diadalmaskodó - nem mellékesen a tavalyi győztes - amerikai Serena Williams. A svéd golfozó - a férfiakat között is induló - Annika Sörenstam és a holland úszó Inge de Bruijn verekedte be még magát a legjobbak közé.

Alonso vagy a golfozók?

A világ élmezőnyébe berobbanó újoncok kategóriájában két golfozó, az amerikai Michelle Wie és a brit Ben Curtis, az orosz teniszezőnő Marija Sarapova, a spanyol Forma-1-es pilóta Fernando Alonso, a brazil labdarúgó Robinho, valamint az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban, az NBA-ben sziporkázó LeBron James szerepel.

A csapatok listáján a világbajnok ausztrál krikett-, angol rögbi- és német női labdarúgó-válogatott, a Forma-1-es Ferrari-istálló, a Bajnokok Ligája-győztes AC Milan labdarúgócsapata, továbbá az Amerika Kupa-nyertes Alinghi vitorlás legénysége szerepel. (A vb-győztes és tavaly díjazott Brazília ezúttal nem vívta ki a helyet magának.)

A díjakat május 10-én, a szokásoktól eltérően nem Monte-Carlóban, hanem a portugáliai Estorilban adják át.