-10 °C
-1 °C

Kizárták az éremesélyes magyar úszólányt

2006.07.31. 13:32
A margitszigeti úszó Európa-bajnokságon Cseh László és Jakabos Zsuzsa is remek teljesítménnyel jutott tovább a selejtezőkből. Előbbi száz háton, utóbbi négyszéz vegyesen versenyzett. Rajtuk kívül többen is remekeltek, de Kis Gergőnek még az országos csúcs sem volt elég a továbbjutáshoz négyszáz gyorson, míg Hosszú Katinka hiába úszott remek időt négyszáz vegyesen, rossz lábtempója miatt kizárták a versenyből.

A margitszigeti úszó Európa-bajnokság medencés versenyeinek nyitónapján, az 58 fős magyar csapatból Kovács Norbert volt az első, aki medencébe szállt. A Kőbánya SC sportolója a 400 méteres férfi gyorsúszás első előfutamában állt rajthoz. Ebben a számban egyébként még három további magyar versenyző is érdekelt volt.

Kis országos csúcsa ellenére is kiesett

Közülük Kis Gergő országos csúcsot ért el. Az ifjúsági kontinensbajnok a 400 m-es férfi gyorsúszásban 3:51.02 perccel ért célba selejtezős futamában. Az ajkaiak kiválósága 9 századot javított Szabados Béla 1997-ben felállított rekordján.

A Rája '94 ÚK nevű ajkai úszóklub vezéralakja azonban ezzel a remek teljesítménnyel sem tudta kiharcolni a döntőbe jutást, eredménye a 14. helyre volt elég az összesítésben. A többiek közül Gercsák Balázs (3:53.74 p) a 21., Verrasztó Dávid (3:55.62) a 27., Kovács Norbert (4:02.75) pedig a 35. helyen végzett.

Az előfutamokra ingyenes a belépés

A margitszigeti úszó Európa-bajnokság szervezőbizottsága úgy döntött, hogy a hétfőn kezdődő versenyek délelőtti előfutamaira ingyenes a belépés, a délutáni finálékra pedig kedvezményes jegyeket biztosítanak. "Fontos a bevétel, de még fontosabb, hogy mindenki, aki az úszást szereti, anyagi helyzetétől függetlenül ott lehessen a nézőtéren - mondta Gyárfás Tamás, a szervezőbizottság elnöke.

"Ruza József főtitkárral úgy döntöttünk, hogy a korábbi szándékunkkal szemben a délelőtti előfutamok látogatása ingyenes, a délutáni döntőkre pedig minden nap meghatározott létszámban, az érkezési sorrend alapján 1000 Ft-os kedvezményes jegy is kapható. Változatlan az álláspontunk: ez az Európa-bajnokság mindenkié, anyagi okokból nem szorulhat ki egyetlen sportbarát sem az eseményről mindaddig, amíg a tribünök ezt elbírják" - mondta az MTI-nek Gyárfás.

Cseh remekelt a 100 hát selejtezőjében

Nem okozott viszont gondot a továbbjutás a legjobb tizenhat közé Cseh Lászlónak, aki a 100 m hát előfutamában a harmadik időt érte el 54.86 másodperces, kifejezetten jó idővel, a másik három magyar közül azonban még a leggyorsabb (56.74 mp) Bodrogi Viktor sem tudott bekerülni a késő délutáni elődöntőbe, teljesítménye a 24. helyhez volt elég. Szabó János (57.00) összesítésben a 27., Rudolf Roland (57.50) pedig a 33. lett.

A nőknél az 50 m pillangó csakis a rutinszerzés szempontjából volt hasznos, mert mind a négy hazai versenyző a mezőny hátsó részében végzett: Pleszinger Petra (28.43 mp) a 38., Kovács Emese (28.49) a 39., Dara Eszter (28.62) a 41., Zalai Zita (28.91) pedig a 44. lett.

Jakabos döntős, Hosszút kizárták

A nők 400 méteres vegyesúszásában a négy hazai versenyző közül az ifjúsági Európa-bajnok Jakabos Zsuzsannát és Hosszú Katinkát egyformán a döntőbe, ott pedig dobogóra várta a szakvezetés. A tavalyi ifjúsági Eb-n mindketten négy aranyérmet szereztek.

A rutinisabb Jakabos hozta a papírformát: 4:45.92 perccel az ötödik legjobb idővel várhatja a 17:30-ra időzített finálét. A tizenhét éves bajai, Hosszú teljesítménye is finálét érő volt (4:45.68 p), de őt - szabálytalan lábtempó miatt - a zsűri kizárta a versenyből, így egy magyar éremesély elúszott. A további két magyar közül Hajnal Erika teljesítménye (4:52.72) a 17., Dara Eszteré (5:07.25) pedig a 24. helyre volt jó.

A férfiak 100 méteres mellúszásának selejtezőjéből egyedül Bodor Richárd verekedte tovább magát a magyarok közül az elődöntőbe, ő viszont az ötödik legjobb idővel tudta le a távot. Az 1:01.31 perc egyben idei legjobbja is a pécsiek Európa-bajnoki bronzérmesének.

Flaskaynak nem sikerült továbbjutnia

A nemzetenként két továbbjutóban maximált kvótát Flaskay Mihály nem tudta kitölteni, bár derekasan harcolt, balszerencséje volt: 1:02.36 perc alatt ért célba, s ha csak egyetlen századdal is, de kiszorult a 16-os mezőnyből. Molnár Ákos 1:02.45 perccel 22.-ként, Financsek Gábor 1:02.52-vel 24.-ként zárt.

Ketten is képviselhetik ugyanakkor a magyar színeket a 200 méteres női hátúszás hétfői elődöntőjében: Verrasztó Evelyn 2:12.74 perces egyéni csúccsal harmadikként, Szepesi Nikolett 2:14.03-mal hetedikként lépett tovább a selejtezőből. Ugyanitt Kalicz Helga a 23. (2:20.25 p), Petrova Panna (2:22.89)pedig a 24. lett.

A 4x100-as gyorsváltók közül a férfiak és a nők is messze voltak a döntőbe jutástól, a férfiak az országos csúcs megdöntése ellenére is csupán a tizenharmadik helyen végeztek, a nők a tizenegyediken, mindkét négyes egy nemzetet tudott megelőzni.