Győzelme után zárták ki az olasz úszót

2006.08.03. 19:02
A francia Laure Manaudou félóra elteltével két aranyat is szerzett a budapesti Európa-bajnokság csütörtöki versenynapján. A lengyelek is dupláztak, a pillangózó Korzeniowski mellett a mellúszó Baczko nyakába is aranyérem került, miután a győztes olasz Facci a célba nyúláskor csak egyik kezével érintette a falat. Szepesi Nikolett egyéni csúccsal hatodik 100 háton, Kovács Ági második helyen került be a döntőbe 200 mellen.

A huszonnyolcadik vizes Európa-bajnokság negyedik versenynapján a magyar küldöttség ismét érem nélkül maradt, hiszen a nagy érdeklődéssel várt 200 méteres férfi mellúszás döntője közelébe sem került Gyurta Dániel.

Facci nem szabályos benyúlása

Ez a szám váltotta ki a legnagyobb visszhangot, hiszen a fináléba a legjobb idővel bekerülő Loris Faccit kizárták. Az olasz mellúszó az utolsó ötven métert még a negyedik helyen kezdte, de egy nagy hajrával mindenkit megelőzött. A benyúlásnál azonban a falat csak az egyik kezével érintette, és mivel ily módon vétett a szabályok ellen, kizárták. A mögötte második helyen beérkező Slawomir Kuczko lett így a győztes.

A lengyelek a pillangózó Pawel Korzienowski révén egy vitathatatlan első helyet is szereztek, hiszen az olimpiai bajnok versenyző több mint két másodpercet vert a második helyen beérkező görög Grimonadiszra.

Laure Manaudou pillanatai

A franciák csütörtöki duplájához egy kivételes képességű úszó is elegendő volt, Laure Manaudou-nak hívják.

200 vegyesen a mellúszásban szakította le riválisait, a gyorson pedig egyértelművé tette, hogy ő a legjobb. A 100 méteres hátúszás szorosabb küzdelmet hozott, de a két német nem tudta megakadályozni, hogy a hatos pályán úszó klasszis a leggyorsabb legyen. Ezen a távon Szepesi Nikolett - hatalmas egyéni csúccsal - a hatodik lett, kevéssel maradt le az értékesebb helyezésekről.

Kovács Ágnes nagy hajrája

Magyar szempontból még ennél is örvendetesebb, hogy 2000 olimpiai bajnoka, Kovács Ágnes régi önmagát idézve hajrázott a 200 mell elődöntőjében. Ugyan nem nyert, a második legjobb idővel került be a pénteki döntőbe, de minden esélye megvan arra, hogy dobogós legyen, és még a végső sikere sem elképzelhetetlen.

A férfiak ötven méteres hátúszásában a német Helge Meeuw igazolta, hogy százon csak kisiklás volt a hetedik helyezése, mert most nagy tempót diktált, és a görög Grigoriadisz nem tudta befogni.

Újabb német világcsúcs

A nap zárásaként a németek ismét gondoskodtak arról, hogy legyen világcsúcs. A 4x200-as gyorsváltó több mint három másodperccel javította meg az Egyesült Államok athéni csúcsát. A százon is rekorder Britta Steffen így már elmondhatja magáról, hogy kétszeres világcsúcstartó lett a Széchy Tamás uszodában.

Eredmények:
200 m női vegyes, Európa-bajnok:
1. LAURE MANAUDOU (FRANCIAORSZÁG) 2:12.69 perc 2. Katarzyna Baranowksa (Lengyelország) 2:13.36 3. Alessia Filippi (Olaszország) 2:13.75 4. Jana Klocskova (Ukrajna) 2:14.89 5. Nicole Hetzer (Németország) 2:14.98 6. Szvetlana Karpejeva (Oroszország) 2:16.38 7. Julie Hjorth-Hansen (Dánia) 2:17.39 8. Sophie de Ronchi (Franciaország) 2:18.18

200 m férfi mell, Európa-bajnok:
1. SLAWOMIR KUCZKO (LENGYELORSZÁG) 2:12.12 2. Paolo Bossini (Olaszország) 2:12.35 3. Kristopher Gilchirst (Nagy-Britannia) 2:13.21 4. Dimitrij Komorinykov (Oroszország) 2:13.29 5. Fabien Horth (Németország) 2:14.16 6. James Kirton (Nagy-Britannia) 2:14.26 7. Andrej Ivanov (Oroszország) 2:14.74

100 m női hát, Európa-bajnok:
1. LAURE MANAUDOU (FRANCIAORSZÁG) 1:00.88 perc 2. Antje Buschschulte (Németország) 1:01.40 3. Janine Pietsch (Németország) 1:01.55 4. Irina Amsenyikova (Urkajna) 1:01.56 5. Louise Oernstedt (Dánia) 1:01.60 6. SZEPESI NIKOLETT 1:01.90 7. Mercedes Minguet Peris (Spanyolország) 1:02.45 8. Szvitlana Hahlova (Fehéroroszország) 1:03.18

200 m férfi pillangó, Európa-bajnok:
1. PAWEL KORZENIOWSKI (LENGYELORSZÁG) 1:55.04 perc 2. Jonnisz Drimonakosz (Görögország) 1:57.03 3. Nyikolaj Szkvorcov (Oroszország) 1:57.12 4. Ioan Gherghel (Románia) 1:57.52 5. Francesco Vespe (Olaszország) 1:57.57 6. Anatolij Poljakov (Oroszország) 1:57.75 7. Christophe Lebon (Franciaország) 1:57.98 8. Lukasz Drzewinski (Lengyelország) 1:58.07

50 m férfi hát, Európa-bajnok:
1. HELGE MEEUW (NÉMETORSZÁG) 25.06 másodperc 2. Ariszteidisz Grigoriadisz (Görögország) 25.14 3. Matthew Clay (Nagy-Britannia) 25.15 4. Arkagyij Vjacsanyin (Oroszország) 25.40 5. Steffen Driesen (Németország) 25.45 6. Liam Tancock (Nagy-Britannia) 25.53 7. David Pitarch Ortega (Spanyolország) 25.57 8. Lubos Krizko (Szlovákia) 25.88

4x200-as női gyorsváltó, Európa-bajnok:
1. NÉMETORSZÁG (PETRA DALLMANN, DANIELA SAMULSKI, BRITTA STEFFEN, ANNIKA LIEBS) 7:50.82 perc (világcsúcs) 2. Lengyelország (Otylia Jedrzejczak, Joanna Budzis, Agata Zwiejska, Paulina Barzycka) 7:56.32 3. Franciaorszég (Alena Popchanka, Sophie Huber, Aurore Mongel, Laure Manaudou) 7:56.44 4. Nagy-Britannia 7:57.86 5. Olaszország 8:02.61 6. Svédország 8:03.70 7. Spanyolország 8:06.86 8. MAGYARORSZÁG (Hosszú Katinka, Lipcsei Krisztina, Nagy Réka, Verrasztó Evelyn) 8:09.81