Kovács Ágit bevitték a sűrűbe, de bronza aranyat ér

2006.08.05. 16:23
A margitszigeti úszó-Európa-bajnokság péntei versenynapján az olimpiai bajnok Kovács Ági a 200 méteres mellúszásban a harmadik helyen végzett. A közönség úgy ünnepelte őt, mintha nyert volna. Boulsevicz Bea - 100 pillangón - öt századdal maradt le a bronzról. A királyi számot, a száz gyorsot az olasz Magnini nyerte, a nagy esélyes holland van den Hoogenband csak harmadik helyen csapott célba.

A Széchy Tamás uszodában zajló vizes Európa-bajnokság pénteki versenynapján az 1500 méteres gyorsúszásban talált gazdára az első arany. Az orosz Jurij Priljukov sikerét nem veszélyeztették az őt távolról üldöző francia ellenfelei.

Kovács nagyot küzdött a bronzért

A következő fináléban Kovács Ági úszott, fő számában, a 200 méteres mellúszásban, amelyikben 2000-ben olimpiai bajnoki címet szerzett. Kovács a második legjobb idővel jutott be a döntőbe, ott azonban nem tudta a lépést tartani a kegyetlen iramot diktáló Kirsty Balfourral.

Az angol versenyző kezdettől fogva vezetett, az utolsó ötvenre már úgy fordult rá, hogy több mint egy testhosszal vezetett, az előnyét pedig biztosan őrizte. Kovács az ezüsthöz közel volt - egy erősebb hajrával talán meg is lehetett volna -, ennek ellenére a bronzért is meg kellett küzdenie.

Hátborzongató ünneplést kapott Kovács

Kovács az Indexnek elmondta, kissé idegesebb volt, mint szerdán a szintén bronzzal záruló százas döntő előtt, mert akkor nem vártak tőle érmet, most viszont nagyon boldogtalan lett volna, ha nem állhat dobogóra, mert akkor nem teljesíti az elvárást. A verseny alatt is feszült volt, csak akkor nyugodott meg, mikor látta az eredményjelzőn, hogy harmadik.

Szántó Dávid begyulladt
Akárcsak az úszók, az MTV kommentátora, Szántó Dávid is a maximumra törekedett az úszó Európa-bajnokság eddig eltelt időszakában - ám ennek meglett az ára. Az úszóversenyek ötödik napját már csak nagy nehézségek árán volt képes végig közvetíteni, annyira elment a hangja. Csütörtökről péntekre még "vissza tudta hozni" magát, ám ma estére a hangszálai kétségbeejtő állapotba kerültek. Schulek Csaba, a Telesport főszerkesztője ezért már csütörtök este felkérte Török Lászlót, a Magyar Rádió riporterét, hogy álljon készenlétben - most pedig döntött: a szombat délelőttöt a rádió tudósítójára bízza. Így Szántó Dávidnak van esélye arra, hogy a háromórás adást kihagyva - egyszersmind elegendő időt fordítva a hangszálak regenerálódására - délután ismét ő közvetítse a döntőket, köztük Cseh László 200 méteres hátúszását.

"Hat éve nem nyertem érmet Európa-bajnokságon, most nagyon örülök, hogy az égiek is úgy akarták: nyerjek. Sokszor maradtam el századokkal az elmúlt években a dobogótól, most szerencsére nem. Az angol bevitt a sűrűbe, próbáltam tartani vele a lépést, erősen kezdtem, de leszakadtam. Így is nagyon elfáradtam, de rendkívül örülök. Ilyen csodálatos közönséget még nem láttam, hátborzongató, hogy jobban szeretnek, mint aki nyert. Balfour meg is jegyezte ezt a dobogón. Sikerült a nagy visszatérésem, megmutattam, hogy Ági van" - nyilatkozott.

Tőrös is megemeli kalapját Kovács előtt

Elárulta, szerinte bronzot jobb nyerni, mint ezüstöt, de neki ez így is aranynak látszik. Magában már eldöntötte, hogy folytatja-e pályafutását, és hamarosan a nyilvánosság is tudni fog erről. "Most még tisztázom, hogy egyáltalán hol is vagyok, annyira örülök" - fogalmazott.

A hatodik helyen beérő Sarah Poewe edzője, Tőrös Károly is megemelte kalapját a huszonöt éves Kovács előtt, mint mondta, igazi emberi nagyság, hogy mindkét számban érmet tudott szerezni.

Boulsevicz csak a falat látta

A pillangózó Boulsevicz Beának ugyanakkor nem sikerült a bravúr, öt századdal maradt le a dobogóról száz méteren. Edzője, Selmeci Attila ennek ellenére majd' kiugrott a bőréből, mert a verseny előtt a tizenötödik idővel nevezett be. "Bea nagyon jó versenyző típus, sorra döntötte a csúcsait, ha most öt századdal gyorsabb, olyat tesz, amire senki sem számított. A célunk továbbra is a 200 pillangón az éremszerzés."

Boulsevicz elismerte, hogy kissé elégedetlen, de csakis amiatt, mert ilyen kevéssel maradt le az éremről. "Nagyon gyors volt a verseny, lényegében csak a falat láttam, eközben azért eljutott hozzám, mennyire biztatnak. Ez a helyezés mindenképpen erőt ad a hosszabbik táv döntőjéhez."

Cseh nem gondolkodik és nem fáradt

Cseh László a 200 hát elődöntőjében országos csúcsot úszott, és ígéretet tett rá, hogy ezt igyekszik megjavítani szombaton. "Most még semmin sem gondolkodom, helyezésben főleg nem, nem érzem fáradtnak magam" - fogalmazott visszafogottan.

A királyi számban, a 100 méteres gyorsúszásban a nagy esélyes holland Pieter van den Hoogenband nemcsak kikapott az olasz Magninitől, még az ezüstről is lecsúszott.

Ötven háton Szepesi Nikolett országos csúccsal és hatodik helyen lett döntős, az egri Flaskay Mihály az ötven méteres mellúszásban a negyedik idővel biztosította a helyét. Hosszú Katinkának nem sikerült ugyanez 200 gyorson.