A San Antonio 'söpréssel' nyerte az NBA-döntőt

2007.06.15. 09:22
A döntő valamennyi találkozóját megnyerve, 4-0-ás összesítéssel nyerte az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) döntőjét a San Antonio Spurs. A klub negyedik alkalommal bizonyult a legjobbnak. A csapat sikere mellett, a döntő legjobbjának is Spurs játékost választottak, Tony Parker személyében.

A San Antonio Spurs megnyerte Clevelandben az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) négy sikerig tartó döntőjének negyedik mérkőzését is, és története során negyedszer hódította el a Larry O'Brien Kupát.

Jamest kikapcsolták

A favorit San Antonio otthonában, majd legutóbb saját csarnokában elszenvedett összesen három vereség után a Cleveland utolsó esélyének rugaszkodott neki, de már a nyitónegyedben kiderült, hogy a texasiak nem kívánnak hazamenni egy ötödik mérkőzésre. A házigazdák motorja, a csütörtök óta kétszeres apa James továbbra sem tudta hozni 40-50 pontos klasszisát, mert a Spurs elképesztő védekezéssel gondoskodott róla, hogy sose kerüljön tiszta dobóhelyzetbe.

Maradt a Spurs fölénye

A minimális különbséggel elvesztett első felvonást követően rákapcsoltak a vendégek, beindult a Duncan-Ginobili-Parker szupertrió, melyből főként utóbbi, a döntő legjobbja címre pályázó francia irányító volt elemében. Az egész fináléra jellemző kosárínség változatlanul kitartott, a félidőben 34-39 volt az állás.

Fordulás után maradt a meggyőző Spurs-fölény a Quicken Loans Arena 20 562 nézőjének nagy bánatára, James még mindig csak 11 pontnál járt, miközben a túloldalon Parker már 20 fölé jutott, Duncan pedig dupla-duplát (két statisztikai mutatóban is kétszámjegyű teljesítményt) ért el.

Parker lett a döntő legjobbja

Az utolsó negyedben mindent egy lapra tett fel a Cavs, és egy 11-0-ás sorozattal átvette a vezetést. A pünkösdi királyság azonban nem tartott sokáig, mivel Ginobili bevágta harmadik tripláját, majd a vendégcsapat fantasztikus lepattanózással több mint 2 percen át támadott egyfolytában. A texasiak 14-3-as rohamát már nem tudta "kiheverni" a hajrára ismét felzárkózó Cleveland, így végül elvesztette a találkozót és a döntőt is.

A San Antonio ezzel fennállása során negyedszer hódította el a Larry O,Brien Kupát, az utolsó 4-0-ás "söprést" 2002-ben a Los Angeles Lakers mutatta be a New Jersey Nets ellen. A finálé legjobbja (MVP) a francia Tony Parker lett.

Eredmény, 4. mérkőzés:
Cleveland Cavaliers-San Antonio Spurs 82-83 (20-19, 14-20, 18-21, 30-23)

Pontszerzők: James 24/6, Gooden 11, Gibson 10/6, Jones 9/6, Ilgauskas 8, Varejao 8, Marshall 5, Snow 4, Pavlovic 3, illetve Ginobili 27/9, Parker 24/6, Duncan 12, Oberto 7, Finley 4, Elson 4, Bowen 2, Vaughn 2, Horry 1
A négy győzelemig tartó párharc végeredménye: 4-0 a San Antonio javára.

Az elmúlt 10 év döntői:
1998: Chicago Bulls-Utah Jazz 4-2 1999: San Antonio Spurs-New York Knicks 4-1 2000: Los Angeles Lakers-Indiana Pacers 4-2 2001: Los Angeles Lakers-Philadelphia 76ers 4-1 2002: Los Angeles Lakers-New Jersey Nets 4-0 2003: San Antonio Spurs-New Jersey Nets 4-2 2004: Detroit Pistons-Los Angeles Lakers 4-1 2005: San Antonio Spurs-Detroit Pistons 4-3 2006: Miami Heat-Dallas Mavericks 4-2 2007: San Antonio Spurs-Cleveland Cavaliers 4-0