Gyurta Dániel is Európa-bajnok

2007.12.16. 20:02
Cseh László három aranya után vasárnapra is jutott magyar elsőség: Gyurta Dániel 200 mellen megvédte címét Debrecenben a rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

Jutott magyar érem a rövidpályás úszó-Eb utolsó napjára és ez is arany lett, így minden napra jutott hazai elsőség a debreceni medencében.

VERRASZTÓ EVELYN 200 m vegyes - 2:09.83 p - országos csúcs

A legjobb idővel került a délutáni döntőbe Hosszú Katinka 400 méter vegyesen. A második helyért küzdhetett csak, ez 200 méterig jól is ment a fölényesen vezető Alessia Filippi mögött. Azonban a mellúszás alatt Belmonte Garcia és Katarzyna Baranowska is beleőzte. A záró száz méteren, a gyorson Hosszú még közdött a második helyért, de végül Belmonte Garciáé lett az ezüst, Camille Muffat-é a bronz és Baranowska is a magyar úszó előtt ért be.

Gyurta elképesztő hajrája

Rögtön ezután jött a 200 mell döntője, a címvédő Gyurta Dániellel. Az első ötvenet ötödikként kezdte, de jóval erősebben, mint egy éve, a helsinki nyertes döntőben. Száznál már harmadikként fordult, Alexandrov és Bossini mögött. Az utolsó ötven méteren egészen egyszerűen lehajrázta Bossinit, aki tőle nagyon messze, az egyes pályán úszott.

Még több úszó Debrecenből

Gyurta Dániel a negyedik magyar aranyat nyerte a debreceni Eb-n.

Két úszót is kizártak, másodpercek kellettek ahhoz, hogy végeleges: 2:05,49 perccel Gyurta Dániel az Európa-bajnok.

Manaudou-t megverték

A nap harmadik döntőjében is volt magyar érdekeltség, Verrasztó Evelyn az éremért küzdött a 200 méter gyors, nagyesélyes Laure Manadout is felvonultató mezőnyében. Ez nem jött össze Verrasztónak, negyedikként ért be, de a klasszis francia számára sem úgy alakult a szám, ahogyan tervezte. A hajrában ugyanis a svéd Josefin Lilhage megverte.

Ki tudja, Manaudout talán a vasárnap délelőtti botrányos jelenet billentette ki: az előfutamok előtt összefutott volt barátjával, az olasz Luca Marinnal, akivel szinte dulakodásig fajult a találkozás. A világ- és Európa-bajnok lány állítólag visszaadta jegygyűrűjét volt kedvesének.

A nap első magyar érdekeltség nélküli döntőjében, a férfiak 100 méteres vegyes számában a szlovén Peter Mankoc nyolcadik rövidpályás Eb-győzelmét aratta.

A nők 200 méteres mellúszásában Kovács Ágnes már a döntőbe jutással elérte célját, az arany 1:04.95 perces kontinenscsúccsal a nagyesélyes orosz Julija Jefimováé lett.

Cseht és Kist is kitüntették

Az utolsó momentumaként hirdetett végeredményt több kategóriában az európai szövetség, a LEN, amelynek kitüntetettjei közé két magyar: Cseh László és Kis Gergő is bekerült. Cseh lett a legeredményesebb férfiúszó, miután három aranyérmet szerzett és két világcsúcsot is felállított. Ezért ötezer euró jutalom jár neki. Kis mint a legeredményesebb Eb-újonc 1500 euróra jogosult a LEN-től.

A férfiak 200 méteres gyors számában az Eb egyik magyar meglepetésembere, Kis Gergő hatodik lett, az első helyet az olasz Filippo Magnini szerezte meg.

Sorra jöttek a magyar érdekeltségű döntők, ilyen volt a 100 pillangó is. A 200 méteren ezüstérmes Kovács Emese elmaradt egyéni legjobbjától és ezen a távon végül hatodik lett.

Az Eb utolsó magyar döntőjében, 200 háton Szepesi Nikolett nem tudott jobbat úszni, mint egy éve, Helsinkiben, így csak megismételni tudta az akkori hatodik helyet.

A végére maradt egy világc súcs is: a svéd csapat 1:24.19 perces rekorddal nyerte a férfi 4x50 méteres gyorsváltót. A korábbi legjobbat szintén ők tartották 1:24.89-cel 2006. december 10-e óta.

Rövidpályás úszó-Eb, Debrecen, eredmények

Női 400 m vegyes, Európa-bajnok: Alessia Filippi (Olaszország) 4:30.46 p 2. Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 4:31.06 3. Camille Muffat (Franciaország) 4:31.38 ...5. HOSSZÚ KATINKA 4:32.10
Férfi 200 m mell, Európa-bajnok: GYURTA DÁNIEL 2:05.49 p - Európa-csúcs 2. Paolo Bossini (Olaszország) 2:05.82 3. Mihail Alekszandrov (Bulgária) 2:06.91
Női 200 m gyors, Európa-bajnok: Josefin Lillhage (Svédország) 1:53.55 p 2. Laure Manaudou (Franciaország) 1:54.15 3. Coralie Balmy (Franciaország ) 1:54.43 4. VERRASZTÓ EVELYN 1:55.23
Férfi 100 m vegyes, Európa-bajnok: Peter Mankoc (Szlovénia) 52.88 mp 2. Thomas Rupprath (Németország) 53.46 3. Szergej Feszikov (Oroszország) 54.12
Női 100 m mell, Európa-bajnok: Julija Jefimova (Oroszország) 1:04.95 p - Európa-csúcs 2. Mirna Jukic (Ausztria) 1:06.57 3. Jelena Bogomazova (Oroszország) 1:06.72 ...5. KOVÁCS ÁGNES 1:07.56
Férfi 200 m gyors, Európa-bajnok: Filippo Magnini (Olaszország) 1:43.50 p 2. Paul Biedermann (Németország) 1:43.60 3. Pavel Korzeniowski (Lengyelország) 1:44.05 ...6. KIS GERGŐ 1:46.22
Női 100 m pillangó, Európa-bajnok: Inge Dekker (Hollandia) 56.82 mp 2. Alena Popchanka (Franciaország) 57.55 3. Otylia Jedrzejczak (Lengyelország) 58.40 ...6. KOVÁCS EMESE 58.8G
Férfi 100 m hát, Európa-bajnok: Sztanyiszlav Donyec (Oroszország) 50.61 mp 2. Markus Rogan (Ausztria) 51.12 3. Helge Meeuw (Németország) 51.56
Női 200 m hát, Európa-bajnok: Anja Carman (Szlovénia) 2:05.20 p 2. Esther Baron (Franciaország) 2:05.57 3. Irina Amsennyikova (Ukrajna) 2:05.98 ...6. SZEPESI NIKOLETT 2:08.43
Férfi 50 m pillangó, Európa-bajnok: Milorad Cavic (Szerbia) 22.89 mp 2. Jevgenyij Korotyiskin (Oroszország) 22.90 3. Johannes Dietrich (Németország) 22.94
Női 50 m gyors, Európa-bajnok: Marleen Veldhuis (Hollandia) 23.77 mp 2. Britta Steffen (Németország) 23.80 3. Hinkelien Schreuder (Hollandia) 24.29
Férfi 4x50 m gyorsváltó, Európa-bajnok: Svédország 1:24.19 p - világcsúcs (régi: 1:24.89, Svédország, 2006.12.10., Helsinki) 2. Franciaország 1:24.98 3. Németország 1:26.46