Két magyar döntős az úszó-Eb-n

2008.03.18. 14:55
Kedden 13 magyar versenyző volt érdekelt az eindhoveni versenyen. Jakabos Zsuzsanna és Hosszú Katinka döntős a 400 méteres női vegyesúszásban. 400 gyorson Kis Gergő országos csúcsot úszott, de sem ő, sem Cseh László nem jutott döntőbe.

Egyik magyar induló sem jutott be a döntőbe férfi 400 m gyorson az úszók eindhoveni Európa-bajnokságán. Az első versenynap első számában négy magyar próbálkozott, közülük Kis Gergő járt a legközelebb a fináléba kerüléshez, de országos rekordja sem volt elég a folytatáshoz.

A szám magyar csúcstartója (3:51.02 p) selejtezőfutamában a harmadik lett úgy, hogy 3:50.98 percre szállította le korábbi, 2006. július 31-én, a budapesti Eb-n elért legjobbját, ezzel összesítésben 12. lett.

Nem jutott a nyolc közé Cseh László sem, aki egyik fő számában, 200 m vegyesen szerda délelőtt kezdi meg szereplését. A bemelegítésnek szánt 400 m gyorson egyes startszámmal, jónak mondható 3:52.16 perces idővel, futamában másodikként, a teljes listát tekintve pedig tizenhetedikként ért célba. További két magyar is volt még a 400-asok között: Verrasztó Dávid (3:53.39 p) a 20., Gercsák Balázs (3:53.77) pedig a 22. helyen végzett a 31 úszót felvonultató mezőnyben.

Jakabos Zsuzsanna

A 400 méteres női vegyesúszásban megszületett a hollandiai Eb első magyar döntőse, majd a második is: előbb Jakabos Zsuzsanna úszta be magát az esti fináléba, majd ugyanezt tette Hosszú Katinka is. A két korábbi ifjúsági Európa-bajnok közül Hosszú teljesített jobban: ő futamát megnyerve - így a csak negyedikként beérkező ukrán olimpiai és világbajnok Jana Klocskovát is megelőzve - 4:42.86 perccel harmadikként került be a döntőbe.

Jakabos hetedik lett összesítésben, 4:43.40-es idővel. Mindketten belül úsztak, méghozzá jóval, az olimpiai A szinten (4:45.08), de a pekingi kiküldetési időt már korábban teljesítették. Nagy Péter 100 m háton 58.10 másodperccel csak a 36. lett, kiesett.

Bodor Richárd 100 m mellen bejutott az esti elődöntőbe, folytathatja szereplését a legjobb 16 között 200 m női háton Szepesi Nikolett és Verrasztó Evelyn is.

Hosszú Katinka

Bodor, aki az olimpiai A-szintet már korábban teljesítette (1:01.42) , most még tovább javult, az ötödik idővel (1:01.25 p) lépett tovább. Molnár Ákos (1:02.29, 22. hely), továbbá a 200-as specialista Gyurta Dániel (1:02.34, 23. hely) az olimpiai B-szinten (1:03.72) belül úszott, a legjobb 16 közé viszont egyikük sem fért be.

200 m női háton remekelt a két magyar: Szepesi Nikolett másodikként, Verrasztó Evelyn pedig a harmadik legjobb idővel jutott be az esti, 16 résztvevős elődöntőbe. Szepesi 2:11.42, Verrasztó 2:11.57 perc alatt ért célba, bőven az olimpiai kiküldetéshez szükséges szigorúbb határ (A szint: 2:12.73 p) alatt, de mindketten már korábban is megtették ezt. Messze volt ugyanakkor a továbbjutástól Takács Krisztián, aki 24.78 másodperccel csak a 24. lett 50 m pillangón.

Az esti döntők 18.15-kor kezdődnek, a 400 női vegyes a negyedik szám lesz.