Gyurta Dániel őrült hajrával világbajnok

2009.07.31. 19:14
A római úszó világbajnokság hatodik versenynapján megszületett a negyedik magyar érem, egyben az első arany. Gyurta Dániel tökéletesen felépítette a versenyét, nem zavarta meg, hogy nagyon mentek az ellenfelei, mert a végén ő lett az első. Csak az utolsó pillanatban vezetett, egy századdal nyert. Négy év után van világbajnoka a magyar úszósportnak.

Gyurta Dániel élete legjobb eredményével került a római úszó világbajnokság 200 méteres mellúszásának döntőjébe. 2:08.08-cal Európa-csúcsot állított fel csütörtök délután, és elmondása szerint még maradt benne, nem hajtotta ki teljesen magát.

Gyorsan hozzátette, nem érezte sokkolónak az ausztrál Christian Sprenger világcsúcsát, ezen a vb-n ugyanis előfordult már, hogy aki rekordot állított fel az előfutamokban, végül nem került a dobogóra.

A döntőben a hatos pályát kapta, hiszen a negyedik legjobb idővel jutott el idáig, kissé beragadt a rajtnál, az ausztrálok - Sprenger és Rickard - ezúttal is nagyon bekezdtek, Széles Sándor tanítványa nyolcadiknak fordult a második százra. 150-nél Gyurta érezhetően megindult - a hatodik helyről kellett is -, centiről-centire közelített az élen lévők felé.

Az utolsó ötvenen senki sem tudta a lépést tartani vele, és végül jobb benyúlással megelőzte az amerikai Shanteau-t. (Shanteau 200 vegyesen csütörtökön nagyon megszorongatta Cseh Lászlót, de végül 3. lett.)

A verseny erejéről sokat elárul, hogy 195-nél még a negyedik helyen állt Gyurta. Ideje 2:07.64, természetesen élete legjobbja, nem mellékesen Európa-csúcs.

200 mellen Szabó József és Rózsa Norbert olimpiai bajnok volt világbajnoki címeik mellett. Gyurtának olimpiai érme már van, még 2004-ben ezüstöt szerzett Athénban tizenöt évesen, a világbajnokságok azonban eddig nem sikerültek neki, többen le is írták emiatt, nem hittek benne, ebből adódóan ezúttal az éremszerzés volt a célja.

“Nem tudom megmondani, mikor éreztem először, hogy nyerhetek. Jól megnyomtam a végét, nagyon boldog vagyok” - lihegett sikere után Gyurta az Eurosport mikrofonja előtt.

"Hogy egyetlen századdal előztem meg az amerikait, lényegtelen. A lényeg az, hogy elsőként én érintettem a falat. Mondhatnám, itt is az nevet, aki a végén nevet. Amúgy nagyon szoros volt a verseny, de nagyon jól sikerült az utolsó ötven méterem" - idézte az MTI a győztest.

“Talán kijött az előző néhány szám miatti fáradtság, mert nem bírtam úgy a végét, ahogy szerettem volna. Túl hosszú volt a finisem, és ez megölt az utolsó méterre” - ezeket a szavakat Shanteau hadarta el, aki láthatóan csalódott volt, mert aranyért jött. A benyúlást valamelyest elrontotta, mert túlzottan megnyújtotta az utolsó tempót - két méterről csúsztatott -, Gyurtának viszont tökéletesen jött ki a célbaérés.

A nőknél ugyanezen a távon az olimpiai bajnok, erdélyi születésű amerikai Rebecca Soni leszorult a dobogóról, pedig fantasztikus iramban kezdett, százötvennél egy testhosszal úszott a világrekordon belül, kettővel az üldözői előtt. Az utolsó 25 méterre azonban teljesen szétesett, erőlködött, de alig haladt, eközben hárman is megelőzték. Az ifikorú szerb Nadja Higl lett a győztes, mögötte a világrekordot csütörtökön felállító kanadai Annamay Pierse, aki Nagy József tanítványa.

A szerbeknek kifejezetten jó délutánjuk volt, hiszen Milorad Csavics 100 pillangón világcsúccsal (50.01), egyben a legjobb idõvel került a szombati döntőbe. Phelpsnek most visszavághat az olimpiai vereségért.

Verrasztó Evelyn 100 gyorson nyolcadik lett, az olimpiai bajnok Britta Steffen nagy hajrával nyert, 50 gyorson Takács Krisztián holtversenyben a 9. időt úszta, a szétúszásban a trinidadi George Bovell mögé szorult, így nem jutott döntőbe. Takács az elődöntőben elért 21.65 mp-es országos csúcsát jócskán megjavította, 21.42-vel csapott a célba, a remekül rajtoló Bovell azonban gyorsabb volt, világbajnoki csúccsal, 21.20-szal végzett. Takács az esti idejével az elődöntőben hatodik, Bovell pedig a sajátjával első lett volna.

A férfi 4x200-as gyorsváltót világcsúccsal nyerte az amerikai csapat, Michael Phelps, Ricky Berens, David Walters és Ryan Lochte 6:58.55 perccel győzött, egy századot faragott a saját, pekingi rekordján.