Hosszú Katinka Európa-csúccsal világbajnok

2009.08.02. 18:36
Végig az élen volt, másfél testhosszal verte az esélyesebb Kirsty Coventryt, még többel Stephanie Rice-t a női 400 vegyes döntőjében, ahol Jakabos Zsuzsa hetedik lett. A férfiak hasonló számát az amerikai Ryan Lochte nyerte, a második helyre honfitársa, Tyler Clary jött be. Cseh László rosszabb benyúlásával harmadik, Kis Gergő egyéni csúccsal ötödik.

A női 400 vegyesen Hosszú Katinka harmadik, Jakabos Zsuzsa 8. helyen jutott döntőbe. A vb-n eddig két bronzérmet szerzett Hosszú 4:35.15 perccel nyerte futamát a zimbabwei Kirsty Coventry előtt, Jakabos 4:37.47 perces egyéni csúccsal negyedik lett az előfutamban.

Hosszú beragadt a rajtnál, ötvennél Stephanie Rice vezetett, Hosszú a második, Coventry a 3., Jakabos a negyedik helyen fordult. A pillangó végén már a magyar lány vezetett, Rice és Coventry előtt.

Mint várható volt, háton a világbajnok Coventry elhúzott, Hosszú tapadt rá, világcsúcson belül fordultak, 200 méter után 3 testhosszal, 2.5 másodperccel leszakították a többieket, Jakabos 4. volt.

Mellen közelebb jött a mezőny, de már látszott, hogy a verseny Hosszú és Coventry között dől el. A gyorsra a zimbabwei 11 százados előnnyel fordult, Hosszú fantasztikus tempóra kapcsolt, 350-nél testhosszal vezetett.

Megtartotta előnyét, 4:30.31-es Európa-csúccsal nyerte a világbajnokságot, mögötte Coventry végzett a második, Rice pedig a harmadik helyen, Jakabos Zsuzsanna 4:37.85-tel hetedik lett. Hosszú már a harmadik érmét nyerte a római vb-n, 200 m vegyesen és 200 pillangón harmadik volt.

"Az lettem, ami lenni akartam: világbajnok! - mondta ragyogó győzelme után Hosszú Katinka. - Nem sikerült ugyan 4:30-on belül úsznom, így világcsúcs helyett Európa-csúccsal nyertem, de roppant fáradtnak éreztem magam, mégiscsak ez volt a tizenkettedik vízbeugrásom Rómában. Ehhez képest nagyon jól sikerült. A vége felé nézegettem is, hogy mennyire elől vagyok. Ekkor kezdtem elhinni, hogy meglesz az arany. Nagyon szeretem Rómát."

Jakabos Zsuzsanna: "Az egyéni csúcsomon nem javítottam, de már annak is nagyon örülök, hogy döntőt úszhattam - mondta. - Szerintem a hetedik hely nem rossz eredmény, végtére is nem lettem utolsó. Egy nap kétszer is leúszni a négyszáz vegyest nehéz dolog."

Cseh 6 századra volt az ezüsttől

A 400 méteres férfi vegyesúszás előfutamaiban a legjobb időt az amerikai Tyler Clary úszta (4:10.04), Cseh legnagyobb riválisa, a 200 vegyesen előtte győztes szintén amerikai Ryan Lochte 4:11.05-tel volt negyedik.

Cseh László délelőtt láthatóan tartalékolt, gyorson már kiengedett, Kis Gergő előtt 4:10.33-mal nyerte meg futamát. Összesítésben a második, az egyéni csúcsát megközelítő Kis a 3. idővel (4:10.99) lett döntős.

A döntőben jól rajtolt a magyar Európa-csúcstartó, ötvennél Lochte mögött 2. helyen fordult, 100 méternél, a pillangó végén ugyanez volt a sorrend, világcsúcs-részidőn kívül voltak, Kis Gergő 5. helyen állt.

150-nél Clary is Cseh elé került, az első Lochte fél másodperccel állt a jobbik magyar előtt. A hát nem sikerült Csehnek, kétszáznál a nyolcas pályán úszó brazil Thiago Pereira is előtte volt, Cseh 4. helyen fordult.

Kis Gergő hetedik helyen úszott, 300-nál látszott, Lochte-t nem lehet megfogni; Cseh mellúszása jól sikerült, 3. helyen fordult.

Az utolsó hosszra Lochte testhossznyi előnnyel fordult, 1.14 másodperccel vezetett, Cseh a másik amerikaival és a brazillal küzdött a dobogóért.

Ryan Lochte 4:07.01-gyel nyert, teljesen kiúszta magát, a világcsúcs nem forgott veszélyben. Scott Tyler Clary (4:07.31) lehajrázta, hat századdal verte Cseh Lászlót (4:07.37), Pereira lemaradva negyedik (4:08.86), Kis Gergő 4:10.40-es egyéni csúccsal ötödik.

"Nem vagyok maradéktalanul boldog. Kemény verseny volt, megpróbáltam hajrázni, de ezúttal nem sikerült - mondta Cseh. - Nem volt erőm, de nem akarok a betegségemre hivatkozni. Nem tudtam annyit edzeni, amennyit szerettem és kellett volna, márpedig anélkül nem megy, négy hónap kevés egy világbajnoksághoz. Elfáradtam. Nem történt tragédia, de elégedetlen vagyok, most egy kis pihenő következik, aztán szeptembertől teljes erővel jöhet a felkészülés."

Kis remek hajrával tornázta fel magát az ötödik helyre: "Nem lehetek elégedetlen, hiszen a legjobbamat megjavítottam, méghozzá 26 századdal. De azért sem, mert a négy számom közül háromban döntőt úsztam Rómában. A mai versenyben háton elaludtam, a végét nagyon össze kellett szednem, negyedik szerettem volna lenni, de az ötödik hely se rossz."

Kiss László szövetségi kapitány a négy döntőstől előzetesen három érmet várt, egy-egy aranyat, ezüstöt, bronzot, joggal tartott attól, hogy Csehnek hiányozni fog a betegségében leadott három kiló, és a római vb elején a gyomorproblémái miatt elvesztegetett pár nap.

Négy világcsúcs az utolsó napon

A férfiak 50 méteres hátúszásában és női 50 m mellen is világcsúcs született vasárnap: a brit Liam Tancock 24.04 mp-cel győzött az első döntőben, ezzel négy századot javított saját, szombati rekordján. A nap második döntőjét az orosz Julija Jefimova nyerte, 30.09 mp-es idővel. A korábbi csúcsot Amanda Reason tartotta: az ezúttal hetedik kanadai versenyző idén, július 9-én, Montrealban 30.23-at úszott. Vasárnap délután ezen az időn belül ért célba Jefimova mellett az amerikai Rebecca Soni és az ausztrál Sarah Katsoulis is.

A tavaly 100-on és 50-en olimpiai bajnok Britta Steffen a 100 után 50-en is világcsúccsal nyert aranyérmet. A német versenyző 23.73 mp-cel győzött, ezzel Marleen Veldhuis 23.96-os áprilisi csúcsát döntötte meg.