Ki játszik a Hertha stadionjában, hogy 60 ezren vannak kint?

GettyImages-1015126154
2018.08.11. 22:26

A berlini atlétikai Európa-bajnokság ötödik napján már majdnem összejött a telt ház, az eddigi rekordlétszámot, 60 500 nézőt jelentettek be a szervezők. Már az Olimpiai Stadion felé tartó HÉV-ek is tömve voltak, özönlöttek a nézők, ez pár helyi srácnak is feltűnt, kérdezték is, hogy melyik futballcsapat játszik a stadionban. Kicsit csalódtak, amikor azt a választ kapták, hogy csak atlétikai Európa-bajnokság van.

A női 400 méternek nem volt egyértelmű favoritja, az elődöntőből érkező nyolc futó között csak 29 századmásodperc volt a különbség. A brit Lavai Nielson nevezett a legjobb idővel az Eb-re, de a holland Lisanne de Witte volt a leggyorsabb az elődöntőben. A szám meglepetésembere a görög María Belibaszáki volt, aki júniusban került először 51 másoperc alá. Belibaszáki a döntőben is félelmetesen erősen kezdett, az utolsó százra elég nagy előnnyel fordult, de a hármas pályán futó Justyna Swiety-Ersetic frissebbnek tűnt, kezdett felérni a görögre. Belibaszáki az utolsó harminc méterre teljesen szétesett, már nem volt kontrollált a futása, a cél előtt két méterrel veszítette el a versenyt, a célba is már csak beesett. Három századdal kapott ki az idei legjobb európai időt futó lengyeltől, 50,44 másodperce viszont görög csúcs lett. Az idei Eb-n elég látványos a görög atlétika előretörése, három aranyat és két ezüstöt nyertek már eddig. A lengyelek évek óta erősek, egyre több számban szereznek érmet.

A görög Belibaszáki a célvonalon rogyott össze,a lengyel Swiety-Ersetic három századdal verte
Fotó: A görög Belibaszáki a célvonalon rogyott össze,

Középtávfutásban már lassan egy évtizede ott vannak a legjobbak között, Marcin Lewandowski és a címvédő Adam Kszczot mellett már az új arcok is itt vannak. A 800 méter döntőjébe három lengyel jutott be, Kszcot, Michal Rozmys és Mateusz Borkowski. A világbajnok Pierre-Ambroise Bosse ellen kellett valamit kitalálniuk. A döntőben gyors futás volt, Bosse 350-nél az élre ment, tempóból próbált meg nyerni. Kszczot 550-nél indított és az utolsó kanyarban kívül is előzni tudott, bevágott Bosse elé és látványos különbséget harcolt ki, a végére sem zsibbadt el, simán nyerte a számot, Bosse a második helyet sem tudta megvédeni, a svéd Andreas Kramer jött be elé országos csúccsal, Rozmys negyedik, Borkoweski ötödik lett, mindketten egyéni rekorddal. Kszczot szerezte a lengyelek idei ötödik aranyát.

A horvát Sandra Perkovic pedig mindeközben arra készült, hogy sorozatban ötödik Eb-elsőségét gyűjtse be. A diszkoszvető 2010 óta mindenhol nyert, öt aranyával történelmet írhatott. Korábban senki nem nyert egymás után ötször az Eb-ken egyik számban sem, igaz korábban ezt az is nehezítette, hogy csak négyévente rendezték. Perkovicnak nem indult simán a döntő, az első három dobásával nem tudott 60 méter fölé kerülni, pedig ő 70 feletti dobó, csak második volt a német Nadine Müller mögött, aki 63,00 méteren állt. Aztán a negyedik sorozatban egy másik német, Claudine Vita is ledobta.

A német szurkolók ekkor nem is nagyon tudták, hová kapják a fejüket, női távolugrásban is jól álltak, Malaika Mihambo vezetett négy sorozat után, férfi magasugrásban pedig Mateusz Przybilko vitt át minden magasságot elsőre, 233 centivel állt az élen. A német a 235-öt is átvitte, egyedül, egyéni csúccsal lett Európa-bajnok.

Az első vastapsot azonban nem ő, hanem a két nap alatt második Eb-aranyát nyerő 17 éves Jakob Ingebrigtsen kapta. A norvég futó az 1500 után az 5000 ezren is győzött. 3800 méter után állt az élre, mögé pedig a bátyja, Henrik sorolt be, az egyre fokozódó tempót más nem bírta el, csak ketten voltak esélyesek az aranyra. Az utolsó 150-en aztán Jakob elég simán ellépett Henriktől, akinek az ezüst jutott.

A 17 éves Jakob Ingebrigtsen két nap alatt két aranyat szerzett, a másodikat bátjya, Henrik előtt

A női távol az utolsó pillanatig izgalmas maradt, az ukrán Marija Bek messzire szállt az utolsó kísérleténél, de két centivel elmaradt Mihambótól. Újabb német arany született.

A diszkoszvetésben azonban már nem volt válaszuk a németeknek, Perkovic az ötödik sorozatban 67,62-tel érvényesítette a papírformát, megszerezte ötödik Európa-bajnoki címét, pedig még csak 28 éves.

Sandra Perkovic sorozatban öt Európa-bajnokságot nyert diszkoszvetésben

Az Eb sprinterkirálnyője a brit Dina-Ascher Smith lett,  duplázni tudott, a száz után a kétszázat is megnyerte. A korábban domináló Dafne Schippersnek esélye sem volt, Smith nagy fölénnyel, világ idei legjobb eredményével (21,89) nyert.

A Borlée testvérek közül kettő már pénteken is nyert érmet 400-on, de most harmadik testvérükkel, Dylannal és Jonathan Sacoorral kiegészülve még tudtak emelni a szinten, Belgium 4x400-as váltóval lett aranyérmes. Az utolsóként futó Kevin nagyon jól beosztotta az erejét, hiába volt 5-6 méter előnye a spanyol váltó befejező emberének, a végére elmerevedő futót bedarálta a célegyenesben, és a végén még a brit Rooney is megelőzte.

A belga váltó 4x400-on nyert Eb-aranyt, három testvér, Dylan, Jonathan és Kevin Borlée egy csapatban, abal szélen a negyedik tag, Jonathan Sacoor

A nap lengyel arannyal kezdődött és azzal is végződött, női 4x400-on is elvitték a győzelmet úgy, hogy a 400-at megnyerő Swiety-Erseticnek nagyjából csak másfél órája volt pihenni a gyilkos száma után. A lengyelek ők tették befutóembernek, elsőként váltott, és ugyan átengedte a brit futónak a vezetést, megint neki volt a legjobb hajrája.