Raikkönen nyerte a Török Nagydíjat

2005.08.21. 13:30
A McLaren-Mercedes pilótája, Kimi Raikkönen nyerte a Török Nagydíjat. A második a vb-t vezető Fernando Alonso lett, míg harmadikként a cél előtt nem sokkal kicsúszó Juan Pablo Montoya végzett. A bajnokságban így csak két ponttal csökkent a spanyol előnye.
Könnyedén nyerte az első Török Nagydíjat Kimi Raikkönen. A finn pilóta a rajtnál ugyan elvesztette az első helyet, de még a kör vége előtt visszaelőzte Giancarlo Fisichellát.

Raikkönent meg sem szorították

A továbbiakban már csak ő állt az élen, és hamar följött mögé csapattársa, Juan Pablo Montoya is. Egészen a hajráig maradt a két McLaren-Mercedes az élen, a harmadik Fernando Alonsónak esélye sem volt az előzésre.

Három körrel a leintés előtt viszont a már lekörözött Tiago Monteiro kilökte a pályáról Montoyát, aki egy pördülés után visszaállt, ám Alonso utolérte. A spanyol támadni kezdte, és az utolsó előtti fordulóban a kolumbiai hibázott, lefutott a pályáról, így a spanyol könnyedén eléje került.

Izgalmak után ellaposodott

Nézze meg a képeket!

Az első tíz és az utolsó három kör között nem sok minden történt, a remek előzések, és látványos koccanások után unalmassá vált a futam. Mindössze Michael Schumacher versenyzése okozott érdekességet, ő Webberrel való utközése után 16 kört a boxban töltött, majd visszajött néhány körre, ám nem sokkal később végleg feladta.

A bajnokságban szinte semmi nem változott, Alonso mindössze két pontot veszített a 26 egységnyi előnyéből.

A dobogósok nyilatkozatai
Kimi Raikkönen: "A rajtom nem sikerült a legjobban, de gyorsan megelőztem Fisichellát, és a futam közepén el is tudtam húzni. Két pontot hoztunk Alonsón, ami nem túl sok, de továbbra is küzdenünk kell, és annyi versenyt megnyerni, amennyit csak lehet".
Fernando Alonso: "Kellemes meglepetés ez a második hely, hiszen Montoya már jócskán előttem volt. Örülök a helyezésnek, hiszen továbbra is jelentős előnnyel vezetjük a vb-t".
Juan Pablo Montoya: "Monteiro egyszerűen nekem jött, kár érte, mert így odalett a kettős győzelem. A konstruktőr-versenyben viszont így is megközelítettük a Renault-t, és ennek örülök".

A Török Nagydíj eseményei körről körre

13.59: Az autók elindultak a felvezető körre. Elöl Raikkönen és Fisichella, hátul Michael Schumacher és Sato.

14.02: Rajt - Sato a boxból indult, a pályán Fisichella megelőzte Raikkönent, Alonso maradt a harmadik, Montoya a negyedik helyen.

1. kör: Raikkönen még az első kör vége előtt visszaelőzte Fisichellát.

2: Alonso ráment Fisichellára, és csapattársa könnyedén meg is előzte őt. Az olasz elengedte a spanyolt.

3: Michael Schumacher a tizenkilencedikről a tozenkettedik helyre jött föl két kör alatt.

4: Button megelőzte Barrichellót, és tizediknek jött előre.

23 V. Liuzzi Red Bull 1

5: Az 5-8. helyen Trulli, Klien, Webber, Coulthard a sorrend, majd Button, Barrichello és Michael Schumacher következnek.

8: Button kifékezte Coulthardot, és nyolcadiknak jött föl. Heidfeld után a másik williamses, Webber is defektet kapott. Mindkettejüknek a jobb hátsó abroncsa ment tönkre.

9: Button megelőzte Klient is, és már hatodik. Remekül megy a BAR-Honda.

10: A nyolcadik, hosszú balkanyar nagyon igénybe veszi a gumikat, valószínűleg ez is hozzájárult a Williamsek defektjéhez.

12: Raikkönen 1-2 másodperccel vezet Alonso előtt, de a különbség nem változik.

13: Alonso elsőként állt ki tankolni, és meglehetősen sok üzemanyagot kapott. Button elé, az ötödik helyre jött vissza.

14: Fisichella is tankolt, a pályán Webber előzte volna Michael Schumachert, de a német nem engedte: összeütköztek, Webber kocsijának letört az első szárnya. Mindketten azonnal a boxba mentek, a Williams új szárnyat kapott, a ferrari hátsó kerekeit, és a bal elsőjét is lecserélték.

16: Button ráment Alonsóra. Michael Schumacher a boxba állt és feladta a futamot. A Ferrari valamelyik alkatrésze megsérülhetett az ütközésnél.

18: Trulli állt ki tankolni, Button tovább támadja Alonsót.

20: Button megelőzte Alonsót, könnyedén fékezte ki a spanyolt.

21: Montoya állt ki tankolni, de hamar indult el, és elsodorta egyik szerelőjét. Néhány másodpercet veszített, a tankolóembernek nem lett baja.

22: Raikkönen is benzint kapott, neki nem volt gondja. Webber újra jobbhátsó defektet kapott, kicsúszott, majd a boxba hajtott, és feladta.

23: A tankolások után Montoya Alonso elé került, így már ő üldözheti Raikkönent, a Renault a harmadik.

26: Raikkönen 14 másodperccel van Alonso előtt, aki nagyjából kettővel van Montoya mögött.

30: Heidfeld újra defektet kapott, neki ez volt a második. Megpördült, majd a boxba állt, és feladta. Újra a nyolcas kanyarban szállt el. Massa motorja elfüstölt, a brazil is kiállt.

32: Michael Schumacher 16 környi pihenő után visszaállt a versenybe.

33: Alonso tankolt másodszor is. Negyediknek, Fisichella mögé jött vissza.

36: Fisichella is tankolt, gond nélkül visszajött.

41: Montoya jött ki másodszor tankolni, ezúttal nem sodort el senkit.

42: Michael Schumacher is a boxban járt.

9 Jordan 11
10 Minardi 7

44: Raikkönen is letudta második, utolsó kerékcseréjét.

45: A sorrend az élen változatlan - Raikkönen, Montoya, Alonso.

47: Button is benzint kapott.

50: Michael Schumacher újra a boxba állt, valószínűleg végleg feladta a futamot, amely teljesen ellaposodott.

55: Montoya megpördült, mert Monteiro hátulról kilökte. De még mielőtt megelőzte volna őt Alonso, vissza tudott jönni a pályára, a második helyre.

56: Raikkönen, Montoya, Alonso, Fisichella, Button a sorrend.

57: Montoya lecsúszott a pályáról, Alonso simán elment mellette, így ő lesz a második, Raikkönen csak két pontot hoz rajta a négy helyett.

58: Raikkönen megnyerte a Török GP-t, Alonso a második, Montoya a harmadik lett.