Ferenc, Olívia

Montoya az életével játszott, de nyert

2005.09.04. 13:25
A kolumbiai Juan Pablo Montoya nyerte az Olasz Nagydíjat. A McLaren-Mercedes pilótája alig két másodperccel végzett Fernando Alonso előtt, és óriásit kockáztatott: szétfoszlott gumival tette meg az utolsó négy körét.
Izgalmas versenyen szerezte meg a győzelmet Monzában Juan Pablo Montoya. A McLaren-Mercedes pilótája ugyan már a rajtnál az élre állt, de a futam hajrájában foszladozni kezdett a bal hátsó gumija.

Raikkönen újra balszerencsés volt

Ugyanez a probléma a 28. körben csapattársát, Kimi Raikkönent is sujtotta, a finn egytankolásos taktikával a 11-ről a 3. helyre jött föl, és valószínűleg nyert volna, de a bal hátsó abroncsa elkopott, és ki kellett cserélni.

20 N. Karthikeyan Jordan + 3

Montoyánál négy körrel a vége előtt jöttek a gondok, ám a kolumbiai és csapata kockáztatott. A versenyző lassabban, de még mindig 300 kilométer/órás sebesség fölött száguldva tette meg az utolsó fordulókat, előnye Alonso előtt majdnem teljesen elfogyott, de végig bírta a távot. Durrdefekt és baleset helyett győzelem lett Montoya jutalma.

A Ferrari gumija sem bírta

A gumiprobléma nem csak a Michelinnél, de a Bridgestone-nál is előfordult, Rubens Barrichello bal hátsó abroncsát is le kellett cserélni. A kerekeket a sok gyors jobbkanyar - főleg a Parabolica - okozta terhelés tette tönkre.

A vb-t vezető Fernando Alonso újra a dobogón végzett, második lett, és három ponttal növelte előnyét az összetettben a negyedikként beért Raikkönen előtt. A harmadik helyen Giancarlo Fisichella ért célba.

Mindenki célba ért

A világbajnokságban már 27 ponttal vezet Alonso, négy futammal a vége előtt. Lassan ünnepelni is kezdhet, hiszen már csak 40 pontot lehet szerezni a további nagydíjakon.

Az idei Olasz GP nem csak a kiélezett küzdelem, de a végeredmény miatt is emlékezetes marad: mind a 20 autó célba ért. Ez korábban csak kétszer fordult elő az F1 55 éves történetében.

A főszereplők nyilatkozatai
Juan Pablo Montoya: "Tudtam, hogy tönkrement a gumi, de megpróbáltam befejezni a versenyt. Már nem hajtottam, igyekeztem azt a ritmust megtalálni, ami még elég gyors ahhoz, hogy megnyerjem a futamot. Szerencsére sikerült. Csupán egyszer gondoltam rá, hogy nem nyerek, amikor Raikkönen mögöttem volt a második helyen".
Fernando Alonso: "A célom a dobogós helyezés volt, ami sikrült is, csakhogy ezúttal Raikkönen nem került fel ide. Ő képes megnyerni a további négy versenyt, de ha folyamatosan az első háromban leszek, én nyerem a vb-t. Tudtam, hogy Montoya gumija rossz, de nem akartam minden áron utolérni".
Giancarlo Fisichella: "Remek hétvége volt az egész csapatnak. Nagyon boldog vagyok, hogy életemben először dobogóra állhattam a hazai nagydíjamon".
Kimi Raikkönen: "Nem ez volt életem legnehezebb versenye, de csalódott vagyok, mert nyerhettem volna. A 11. rajthely még nem lett volna akadály, sikerült feljönnöm, de a gumi véget vetett a reményeimnek".

Az Olasz Grand Prix körről körre

13.30: Elindultak a pályára az első autók.

13.37: A legtöbb autó már a rajthelyén van. Az idő napos és meleg Monzában, rajt 14.00 órakor.

14.00: Elindultak az autók a felvezető körre.

Rajt: Montoya tökéletesen jöttel, mögötte Alonso és Button.

Klikk a képre!
1. kör: Kimi Raikkönen maradt a 11. helyen, Sato, Barrichello, Schumacher, Trulli, Fisichella a 4- 8. helyen.

2: Montoya már 2,5 másodperccel van Alonso előtt, és a spanyol id ellépett Buttontól.

4: Trulli megelőzte Michael Schumachert, a világbajnok levágta az egyik sikánt, valószínűleg visszaadta az így szerzett előnyét.

5: A 4-8. helyen nagy csata zajlik, de előzési kísérlet még nem volt.

8: Az ötösből senki nem tud előzni, egymás mögött szorosan autóznak.

9: Montoya és Alonso között 2,5 másodperc a különbség, a harmadik Button viszont 10 másodpercre van a spanyoltól. Raikkönen nem tudott előrébb lépni a 11. helyről.

13: Michael Schumacher kiállt tankolni, majd gond nélkül visszajött.

14: Barrichello is üzemanyagot vett föl.

24 V. Liuzzi Red Bull 1

16: Takuma Sato is benzint kapott. Raikkönen a 7. helyre jött föl a tankolások miatt.

17. Button szintén a boxban járt, majd azonnal jött újra Sato is, másodszor.

18: Montoya és Alonso az élen, Raikkönen a hatodik.

19: Alonso kapott üzemanyagot. Épp Raikkönen elé ért vissza Alonso, az 5. helyre.

20: Montoya és Trulli is tankoltak. Raikkönen megelőzte Alonsót.

21: Fisichella járt a deoóban benzinért.

22: Montoya, Raikkönen, Alonso a sorrend.

24: Kimi Raikkönen tankolt. A finn már csak 2 másodperccel volt lemaradva Montoyától, amikor a boxba állt. Rengeteg benzint kapott, az 5. helyre jött vissza, és már többször nem kell kiállnia üzemanyagért.

28: Raikkönen balhátsó gumija tönkre ment, kiállt a boxba, és kicserélték. A 12. helyre esett vissza, innét már biztosan nem nyer, de még dobogóra sem kerül. Fernando Alonso kezdheti ünnepelni első vb-címét.

34: Montoya, Alonso, Fisichella, Trulli a sorrend az élen. Raikkönen nincs az első tízben.

36: Michael Schumacher másodszor is üzemanyagot kapott, és visszaesett Raikkönen mögé.

37: Barrichello szintén benzint vett föl, ő is másodszor.

9 Jordan 11
10 Minardi 7

38: Alonso is letudta utolsó benzin felvételét, negyediknek jött vissza, Jarno Trulli mögé.

39: Montoya és Fisichella is autójába is benzint töltöttek, a kolumbiai megtartotta a vezetést.

40: A boxkiállások után ismét visszaállt az eredeti, Montoya, Alonso sorrend.

42: Rubens Barrichello bal hátsó gumiját is kicserélték. Webber és Sato egymás mellett jöttek ki a boxból.

45: Raikkönen megpördült, Trulli megelőzte. Az olasz negyedik, Raikkönen ötödik.

47: Raikkönen visszaelőzte Trullit.

49: Montoyának is tönkrement a bal hátsó kereke, mindjárt a boxba jön, és kicserélik.

50: Montoya nem jött ki új gumiért, kockáztatnak. Életveszélyes, de ha bejön, nyerhetnek. Alonso hátránya kevesebb, mint 4 másodperc.

53: Az utolsó körben leapadt a hátránya két másodpercre, de Montoya megnyerte az Olasz GP-t. A második Fernando Alonso, a harmadik Giancarlo Fisichella lett. Kimi Raikkönen ért célba negyedikként.