Ferenc, Olívia
-4 °C

Schumacheré marad az első rajtkocka Monacóban

2006.05.27. 14:38
Michael Schumacher szerezte meg az első rajtkockát a Monacói Nagydíjra. Az időmérő végeredménye mintegy két órán át nem volt végleges: a hétszeres bajnok az utolsó körében elrontotta az utolsó előtti kanyart, megállt a pályán, és feltartotta a többieket. A versenybírák tanakodtak, de végül felmentették Schumachert, így megtarthatja a pole pozíciót.
Michael Schumacheré az első rajtkocka a vasárnapi Monacói Nagydíjra. Az időmérő eredménye mintegy két órán át kétséges volt: a hétszeres világbajnok az utolsó körében elrontotta az utolsó előtti kanyart, keresztbe állt a pályán, és feltartotta a többieket, akik így képetelenk voltak megjavítani a német vezető idejét. A versenybírák vizsgálták a pilóta felelősségét, de kizárták a szándékosságot, illetve, hogy bármilyen hibát elkövetett volna, így megtarthatja karrierje 67. pole pozícióját.

22 F. Massa Ferrari idő nélkül-kicsúszott
Fernando Alonso az utolsó kanyarban az előző körében három tizeddel gyorsabb volt a ferrarisnál, de befejező körét a sárga zászlós veszélyjelzés miatt nem tudta tökéletesen befejezni, maradt a második helyen. A Renault-főnök Flavio Briatore csalással vádolta Schumachert és a Ferrarit, az FIA (Nemzetközi Autós Szövetség) technikai delegáltjánál, Charlie Whiting tiltakozott más csapatvezetőkkel együtt. Sőt, a Renault hivatalosan óvott is. (A mclarenes Kimi Raikkönen szintén gyorskörön volt az utolsó pillanatokban.)

Nem mert visszatolatni a ferraris

"Blokkoltak az első kerekek a Rascasse-kanyarban, és megálltam a pályán. Előre nem mehettem, így megpróbáltam hátramenetbe kapcsolni, és visszatolatni, de eszembe jutott, így könnyen belém jöhetnek hátulról, ezért mégsem kockáztattam meg a manővert. Utána lefulladt a motor, nem tehettem semmit" - nyilatkozta Michael Schumacher a kvalifikáció utáni sajtótájékoztatón.

Fernando Alonso második maradt a rajtsorrendben, bár utolsó körével szinte biztosan elvette volna az első kockát Schumachertől.

"Három tizeddel gyorsabb voltam ugyanott egy fordulóval korábban, meglett volna a szükséges idő, de a sárga zászló és Schumacher kocsija megzavartak. Nem jó érzés így elveszíteni a pole pozíciót" - mondta csalódottan Alonso.

Briatore tiltakozott

Briatore keményebben fogalmazott. "Nagyon nem tetszik, ami történt, ezt még egy hétszeres világbajnok sem teheti meg. Leparkolta a kocsiját, így versenyez a Ferrari" - nyilatkozta a német RTL televízió mikrofonjába, majd interjú közben hátat fordított a riporternek.

"Michael elfékezte magát, a pályán ragadt, de nem szándékosan tette" - elemezte pilótája hibáját Ross Brawn, a Ferrari technikai igazgatója. A szakember szerint kizárt, hogy Schumacher szándékosan tartotta föl riválisait.

Schumacher 1:13.898-as idővel szerezte meg az első kockát, de nem ez volt a nap legjobb ideje. A kvalifikáció második harmadában Kimi Raikkönen 1:13.572-t, új pályacsúcsot futott, és a két Renault, maga Schumacher, valamint David Coulthard is jobbat ment, mint a német pilóta nyertes ideje.

Izgalmas időmérőnek ígérkezett

Klikk a képre!

Összkavarodhat a megszokott sorrend a Monacói Nagydíj időmérőjén: az első negyedórában 22, a másodikban 16 autó körözhet egyszerre a szűk városi pályán. Előzni rettentően nehéz lesz, a vb-címvédő Fernando Alonso stresszes edzésre számít, a BMW-s exvilágelső Jacques Villeneuve szerint "pokoli" félóra vár a versenyzőkre.

A Renault a várható nehézségek, esetleges sárga és piros zászlós periódusok miatt új taktikával indul a kvalifikáción. A hét elején még nyugodt Michael Schumacher is igyekezni fog, hogy az első két harmadot túlélje, és a legjobb tízbe kerülve jó pozícióból indulhasson a vasárnapi futamon.

A szabadedzésen szombat reggel Fernando Alonso volt a leggyorsabb, Michael Schumacher előtt, így ha túljutnak az első félórán, ismét egyikük szerezheti meg az első rajtkockát.

A Monacói GP időmérője percről percre

14.00: Elkezdődött az időmérő első negyedórája, amelyen mind a 22 autó részt vehet. A leggyengébb hat a 15 perc végén kiesik.

14.03: Michael Schumacher még a boxban, az egyik Renault, Alonso már a pályán. A spanyol az élre is állt, de ideje még három másodperccel gyengébb reggeli legjobbjánál.

14.04: Speed, Button is vezettek néhány másodpercig, egyelőre Jarno Trulli az élen.

14.06: 1:14.883-ra javított Trulli. Felipe Massa összetörte kocsiját a Casino utáni jobbkanyarban. Piros zászló, leállították az edzést. A brazil csapattársa, Michael Schumacher dolgát is nehézzé tette, a hétszeres bajnok épp gyorskört készült futni. Massa biztosan nem jut a 16 közé, és Schumachernek sincs még versenyképes köre.

14.10: Folytatódhat a körözés, Massa kocsiját eltakarították.

14.12: 1:14.614-gyel Fisichella átvette a vezetést, de Alonso szinte azonnal megdöntötte, így ő vezet.

14.13: 1:13.887-tel már Raikkönen az élen.

14.14: Michael Schumacher is az első 16-ban, a menők közül Button egyelőre kieső.

14.15: Button feljött.

14.18: Véget ért az első negyedóra, Albers, Montagny, Speed, Szato, Monteiro és Massa nem jutottak tovább. Kiesett az egyik Ferrari. Michael Schumacher a 13. idővel ment tovább.

14.24: Elindult a második negyedóra.

14.27: Raikkönen új pályacsúcsot futott, de a két Renault alig maradt el mögötte. 1:13.572 az új monacói rekord.

14.30: M. Schumachernek még nincs gyorsköre, sem Buttonnak, sem Villeneuve-nek.

14.32: M. Schumacher a negyedik helyre jött föl.

14.39: Ralf Schumacher, Klien, Liuzzi, Button, Villeneuve, Heidfeld indulnak a 11-16. helyről vasárnap. Véget ért a második harmad. David Coulthard a negyedik idővel jutott tovább, Michael Schumacher az ötödikkel.

14.45: Elkezdődött a döntő 20 perc. Alonso, Fisichella, Raikkönen, Montoya, Michael Schumacher, Barrichello, Coulthard, Webber, Rosberg és Trulli versenyeznek a pole pozícióért.

14.46: Egyelőre Michael Schumacher vezet, de ideje még 1:17 körül van, hamarosan csökken az üzemanyagszint a kocsikban, és jönnek a jobb idők.

14.49: Montoya köre már 1:15.5-ös.

Nézze meg képeinket!

14.55: Még nyolc perc a végéig, de Montoya idejét nem tudták megjavítani.

14.58: 1:14.1-es körrel Raikkönen átvette a vezetést.

14.59: 1:13.898-cal Michael Schumacher vezet.

15.05: Schumacher az utolsó körén, másodpercekkel a leintés előtt elrontotta az utolsó előtti kanyart: a Rascasse-ra rosszul fordult rá, majd nem tudott kijönni belőle, az ív szélén, centikkel a fal előtt állt meg. Az utána következők így a sárga zászló alatt nem kanyarodhattak tökéletesen, a hétszeres bajnoké lett az első rajtkocka. 1:13.898-cal övé a pole pozíció, bár véletlen manőverét vizsgálják a versenybírák.

Alonso, Webber, Raikkönen, Fisichella, Montoya, Trulli, Barrichello, Coulthard, Rosberg a 2-10. helyen.

Alonso az tolsó körén ráadásul gyorsabb volt, mint Schumacher, így nem kizárt, hogy a németet valahogyan megbüntetik.