Mária
-6 °C

Magyarország - Grúzia 4-1

2001.06.06. 19:59
A délután folyamán a románok nyertek Litvániában, így számunkra már csak matematikai esély maradt arra, hogy kiharcoljuk a jövő évi vb-döntőn való szereplés jogát. Ehhez azonban győzni kellett a grúzok ellen. Ám ahogy a vendégek szövetségi kapitánya is mondta, a két együttes csak a csoport harmadik helyéért vívhat nagy harcot. Nos, ebben a harcban jelentős előnyre tettek szert a magyarok, ugyanis régen látott játékkal, magabiztosan verték Grúzia legjobbjait. A mieink közül Lisztes, Illés és a két gólt szerző Korsós Attila emelkedett az átlag fölé.
A válogatott vezérkara a diákokat ingyen engedte be a Népstadionba, ám így is alig nyolc és fél ezer néző gyűlt össze a kezdésre. "Hála" a Bukarestben mutatott játéknak. . .

A mieink a megszokott piros mez, fehér nadrág, zöld sportszárban, a vendégek tiszta fehérben kezdték a találkozót. A szurkolók egy: Meghalni lehet, de elfáradni soha - feliratú transzparenssel tudatták az elvárásaikat legjobbjainkkal.

A mieink kezdtek aktívabban, ám mégis a grúzok előtt adódott az első komolyabb lehetőség, ám Sebők közbelépését nem látta szabálytalannak a játékvezető. Aztán az ötödik percben a játékvezető kiosztotta az első sárga lapot, "természetesen" Halmai kapta Kecbaja felrúgásáért.

Lendületes első negyedóra, magyar gól nélkül

A 10. percben hatalmas zűrzavar alakult ki a vendég tizenhatoson belül, de nem sikerült gólra váltani a fölényünket. Egy perc múlva Korsós Attila próbálkozott 16 méterről, ám fél méterrel eltévesztette a célt. Az első negyedórában úgy játszott a magyar csapat, ahogy azt a szurkolók elvárták, sajnos fölényüket nem sikerült gólra váltani.

A 22. percben Mátyus csak sárga lapot érően tudott szerelni a kaputól 17 méterre és a szabadrúgást Kobiasvili csavarta alig a magyar kapu fölé. Négy perccel később a meccs eddigi legnagyobb helyzetét hagyta ki Korsós, aki Kabát beadása után nyolc méterről nem jól találta el a labdát.

Az első félóra után mintegy varázsütésre alábbhagyott lendületes játékával a magyar gárda, így a vendégek bátrabban merészkedtek át a másik térfélre is. A 36. percben, egy percen belül három szögletet is elvégezhetett Korsós, ám komoly gólveszély egyik után sem alakult ki.

Öt perc alatt két gól

A 40. percben Lisztes ívelt be szabadrúgást balról, és az eddig szürkén játszó Mátyus mindenkinél magasabbra ugorva, nagyszerű ütemben fejelt a grúz kapuba. (1-0)

A 45. percben Mátyus mezét rángatták, és mindenki meglepetésére a német játékvezető 11-est ítélt a javunkra. A büntetőt Sebők lőtte a jobb alsó sarokba. (2-0) A gól után már középkezdésre sem volt idő, így számunkra kedvezőenért véget az első játékrész.

A 48. percben csak a szerencse mentette meg a mieinket a góltól. Arveladze vette észre, hogy Király kint áll a kapujából, és 24 méterről leadott lövése a felső kapufán csattant.

Tíz perc elteltével nőtt a magyar előny

Az 55. percben egy régen látott gyors magyar akció futott végig a pályán, melynek végén Kabát nagyon rosszul találta el a labdát, amely így a túloldalon érkező Korsós Attila elé került, aki igazítás nélkül lőtt gyönyörű gólt. (3-0)

Hat perccel később Szintén a Videoton futballistájának tapsolt a közönség. Halmai ívelt keresztbe a grúz tizenhatoson, és Korsós az előzőnél is nagyobb gólt rúgott. (4-0) Egy perc elteltével Illés lőtt 17 méterről kapufát.

Váratlan grúz szépítés

A 68. percben Korsós remek labdát adot a középen kilépő Mátyusnak, akinek még arra is volt ideje, hogy átvegye a játékszert, majd 5 méterről csúnyán fölé lött. A 77. percben szépítettek a vendégek. Sebőköt fűzték be a jobb oldalon, a középre lőtt labdát pedig Kobiashvili helyezte senkitől sem zavartatva Király mellett a hálóba. (4-1)

Ezután a mieink még próbálkoztak, de a cserék nem tudtak olyan lendületet adni a játéknak, mint elődeik. A grúzok pedig beletörődtek a sorsukba, és már csak mérkőzés végét várták.

A magyar csapatból kiemelkedett a ragyogó labdákat osztogató Lisztes, a válogatottban talán még soha ilyen harcosan és jól játszó Illés, és a "Bicskei-kedvenc" Hamar helyén játszó és két parádés gólt szerző Korsós játéka. A többiek is dicséretet érdemelnek, mert az utolsó percig küzdöttek. Igaz, válogatott mezben ez a minimum. . .

Most már csak egy kérdés marad a szurkolókban: Melyik az igazi magyar válogatott? A Bukarestben vagy a Budapesten látott?

Magyarország - Grúzia 4-1 (2-0)
Népstadion, 8500 néző. Játékvezető: Stampe (német)

Magyarország: Király - Korsós Gy., Sebők, Mátyus - Pető T., Lisztes (Lendvai, 81.), Halmai (Dárdai, 70.), Illés, Korsós A. (Dombi, 78.) - Horváth F., Kabát.
Szövetségi kapitány: Bicskei Bertalan.

Grúzia: Zoidze - Abramidze, Kaladze (Todua, 68.), A. Arveladze, Kobiasvili - Kizanisvili, Rekviasvili, Nemsadze (Kemoklidze, 68.), Kecbaja - S. Arveladze, Kavelasvili (Kinkladze, 53.).
Szövetségi kapitány: David Kipiani

Gólszerzők: Mátyus (40.), Sebők (11-esből, 45.), Korsós A. (55., 60.), ill. Kobiashvili (78.)
Sárgalap: Halmai (6.), Nemsadze (14.), Mátyus (21.), Horváth (40.)

Világbajnoki selejtezők
Szerdán a többi csoportban is rendeztek mérkőzéseket. Ezeken az alábbi eredmények születtek:

1. csoport:

Feröer -szigetek - Jugoszlávia 0-6 (0-2)
gólszerzők: Stankovic (20., 55.), Kezman (29., 87., 90.), Milosevic (68.)
Luxemburg-Oroszország 1-2 (0-1)
Gól: Sacha Schneider (48.) illetve Alejnyicsev (16.), Semak (76.)

Csehország - Észak-Írország 3-1 (1-1)
gólszerzők: Kuka (40., 88.), Baros (90.), illetve Mulryne (45.)
Dánia-Málta 2-1 (1-1)
gólszerzők: Sand (43., 83.), illetve Mallia (8.) Izland-Bulgária 1-1 (1-0)
Gól: Dadason (45.) illetve Berbatov (81.)

4. csoport:

Azerbajdzsán-Szlovákia 2-0 (1-0)
gólszerzők: Vasziljev (26.), Tagizade (55.)
Törökország-Macedónia 3-3 (1-2)
gólszerzők: Alpay (43. 58., 70.), illetve Sakiri (7.), Serafimovski (20.), Nikolovski (62.)
kiállítva: Krstev (48., Macedónia)
Svédország-Moldova 6-0 (1-0)
Gól: Henrik Larsson (38. 11-es, 58., 68. 11-es, 79. 11-es), Alexandersson (74., 77.)

5. csoport:

Örményország-Lengyelország 1-1 (1-1)
gólszerzők: Petroszjan (11.), illetve Kaluzni (4.)
kiállítva: Szarkiszjan (58., Örményország)
Ukrajna-Wales 1-1 (1-0)
gólszerzők: Zubov (44.), illetve Pembridge (80.)
Norvégia-Fehéroroszország 1-1 (0-1)
gólszerzők: Carew (80.), illetve Belkevics (23.)
kiállítva: Tumilovics (81., Fehéroroszország)

Izrael-Spanyolország 1-1 (1-0)
gólszerzők: Revivo (4.), illetve Raul (63.)

9. csoport:

Albánia-Németország 0-2 (0-1)
gólszerzők: Rehmer (28.), Ballack (68.)
kiállítva: Murati (34., Albánia), illetve Ramelow (34., Németország) Görögország-Anglia 0-2 (0-0)
Gól: Scholes (63.), Beckham (86.)