Judit

Svéd győzelem a Puskás-stadionban

2003.04.02. 22:40
A magyar labdarúgó válogatott egygólos vereséget szenvedett Európa-bajnoki selejtezőn Svédország legjobbjaitól. A mieink egy viszonylag gyenge színvonalú első félidő után ragyogó második negyvenöt percet produkált, azonban a magyar egyenlítés után szinte azonnal ismét előnybe kerültek a skandinávok és ezt a találkozó végéig meg is tudták tartani.
Lipcsi Péter és Anders Swensson
Fotó: EPA/MTI Illyés Tibor
A találkozó jó előjelekkel indult, hiszen olimpiai selejtezőn a két ország utánpótlás-csapatainak mérkőzésén a magyar fiatalok 5-2 arányú győzelmet arattak. A "nagyok" összecsapását heves svéd rohamok vezették fel, azonban a magyar védelem jól állta a rohamokat.

Azonban a mieink játéka szinte csak a védekezésre irányult, ez pedig annak volt köszönhető, hogy a vendégek már a mi térfelünkön letámadták a labdát felhozó magyar játékosokat, míg az egy szem elő lévő csatárunk Tököli szinte megjátszhatatlan volt a svéd védők gyűrűjében.

Az első hazai kapura lövésre a 27. percig kellett várni, ekkor Lisztes próbálkozott eredménytelenül. Három perccel később azonban a vezetést is megszerezhette volna Gellei Imre együttese, de Kenesei mesteri szabadrúgása a kapufára pattant, majd a gólvonalon végiggurulva hagyta el a játékteret.

A csoport másik találkozóján:
Lengyelország-San Marino 5-0
Gól: Szymkowiak (4.), Kosowski (27.), Kuzba (55., 90.), Bartosz Karwan (82.),

Félórányi játék után aztán előnybe kerültek a mezőnyfölényben játszó svédek. Svensson szögletét Mjallby fejelte kapura, Király bravúrral mentett, de a labda Allback elé került, aki az ötös oldalvonaláról a hálóba lőtt. Juhár későn lépett ki, míg a gólvonalon álló Lisztes lyukat rúgott.

A második negyvenöt percre egy teljesen más magyar válogatott jött ki a játéktérre. Lipcseiék sokkal aktívabbak voltak, azonban a nagy támadó kedvben a svédek is egyre többször és egyre veszélyesebben kontrázhattak. Így hiába veszélyeztetett távolról Dárdai és Lisztes is, csak a szerencsénknek köszönhettük, hogy nem kerültünk gyorsan kétgólos hátrányba.

Előbb az első gólt szerző Allback lövése pattant ki a kapufáról, majd Ljungberg rontott el két tiszta helyzetet. Azonban ahogy az első félidőben egy magyar kapufa után szereztek vezetést a svédek, most pont az ellenkezője történt. A 60. percben Kenesei vezetgette a labdát, ám rosszul adott keresztbe, szerencsére a frissen beállt Bodnár megharcolt a labdáért, amely így Lisztes elé került és a Bréma középpályása 18 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot.

A 4. csoport állása:
1. Lengyelország 4 2 1 1 7-1 7 pont
2. Lettország 3 2 1 - 2-0 7
3. Magyarország 4 1 2 1 5-3 5
4. Svédország 3 1 2 - 3-2 5
5. San Marino 4 - - 4 0-11 0

A mieink öröme azonban nem tarthatott soká, mert a következő percben már ismét a svédeknél volt az előny. Egy hosszú kirúgás után Allback harcolt a magyar védőkkel, és miután lefordult Dragónerről, egyedül léphetett ki Király kapuja felé. Az Aston Villa támadója pedig ilyen helyzetekben nem, szokott hibázni és a magyar kapus mellett a kapu balé alsó sarkába lőtt.

A hátralévő időben a mieink mindent egy lapra téve támadtak, de Lőw veszélyes lövésén kívül nem akadt említésre méltó helyzetünk, így a svédek megérdemelten gyűjtötték be a három pontot. A nézőkben pedig egy kérdés maradhatott nyitva: A magyar válogatott számára miért megint a második félidőben "kezdődött" a találkozó?

Magyarország - Svédország 1-2 (0-1)
Puskás Ferenc-stadion, 29 ezer néző
Vezette: Lucilio Cardoso Cortez Bastia (portugál)

Magyarország: Király - Urbán (Bodnár, 61.), Dragóner, Juhár - Fehér Cs., Lipcsei, Lisztes (Böőr, 81.), Dárdai, Lőw - Tököli (Sebők J., 75.), Kenesei

Svédország: Isaksson - Lucic, Mellberg, M. Svensson, Edman - A. Andersson, Mjällby, A. Svensson (Källström, 61.), Ljungberg - H. Larsson, Allbäck (Jonson, 91.)

Gólszerző: Allbäck (34., 67.), illetve Lisztes (65.)
Sárga lap: Sebők (75.), illetve Mjällby (42.), A. Svensson (53.), M. Svensson (69.), Kallström (91.), Ljungberg (94.)

A további selejtezők eredményei:
1. csoport
Szlovénia-Ciprus 4-1
Gól: Siljak (4., 14.), Zahovic (39. - büntetőből), Ceh (43.) illetve Konstantinou (11.)

Izrael-Franciaország 1-2
Gólok: Afek (2.), illetve: Trezeguet (23.), Zidane (45.)

A csoport állása: 1. Franciaország 15 pont/5 mérkőzés, 2. Szlovénia 6/3, 3. Izrael 4/3 (4-3), 4. Ciprus 4/4 (5-8), 5. Málta 0/5

2. csoport
Dánia-Bosznia 0-2
Gólok: Barbarez (22.), Baljic (28.)

Luxemburg-Norvégia 0-2
Gólok: Rushfeldt (58.), Solskjaer (73.)

A csoport állása: 1. Norvégia 10 pont/4 mérkőzés, 2. Dánia 7/4, 3. Románia 6/4 (12-6), 4. Bosznia-Hercegovina 6/4 (4-5), 5. Luxemburg 0/4

3. csoport
Moldova-Hollandia 1-2
Gól: Boret (16.), illetve: van Nistelrooy (37.), van Bommel (84.)

Csehország-Ausztria 4-0
Gólok: Nedved (18.), Koller (31.), Jankulovski (56. - büntetőből), Koller (62.)
Kiállítva: Bozo Kovacevic (55.)

A csoport állása:1. Csehország 10 pont/4 mérkőzés (9-1), 2. Hollandia 10/4 (9-2), 3. Ausztria 6/4, 4. Fehéroroszország 3/4, 5. Moldova 0/4

5. csoport
Litvánia-Skócia 1-0
Gól: Razanauskas (74. - büntetőből)

A csoport állása: 1. Németország 7 pont/3 mérkőzés (5-2), 2. Skócia 7/4 (6-4), 3. Litvánia 7/5 (4-6), 4. Izland 3/3, 5. Feröer-szigetek 1/3

6. csoport:
Észak-Írország - Görögország 0-2 (0-1)
Spanyolország-Örményország 3-0 (0-0)

A csoport állása: 1. Spanyolország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Ukrajna 6/4 (6-4), 3. Görögország 6/4 (4-4), 4. Örményország 4/4, 5. Észak-Írország 1/4

7. csoport
Anglia-Törökország 2-0 (0-0)
Gól: Vassell (75.), Beckham (90., 11-esből)

Szlovákia-Liechtenstein 4-0
Gólok: Reiter (19.), Nemeth (51., 64.), Janocko (90.)

A csoport állása: 1. Anglia 10 pont/4 mérkőzés, 2. Törökország 9/4, 3. Szlovákia 6/4, 4. Macedónia 2/4, 5. Liechtenstein 1/4

8. csoport
Észtország-Bulgária 0-0

Horvátország-Andorra 2-0
Gólok: Rapaic (11., 44.)

A csoport állása: 1. Bulgária 10 pont/4 mérkőzés, 2. Horvátország 7/4, 3. Belgium 6/4, 4. Észtország 2/3, 5. Andorra 0/3

10. csoport
Grúzia-Svájc 0-0
Albánia-Írország 0-0

A csoport állása: 1. Svájc 8 pont/4 mérkőzés, 2. Oroszország 6/3, 3. Albánia 5/4, 4. Írország 4/4, 5. Grúzia 1/3