Mária
-6 °C

Sima vereség a horvátoktól

2004.09.04. 22:20
Háromgólos vereséget szenvedett Horvátországban első világbajnoki selejtezőmérkőzésén a magyar labdarúgó-válogatott. A csapat sorsa akkor pecsételődött meg, amikor tíz perc után egy könyöklés miatt kiállították Huszti Szabolcsot. A hazaiak gyorsan gólra váltották az emberfölényt, amit a másodikban növeltek is, harmadik góljuk pedig Gyepes Gábor szerencsétlen mozdulatából született. Lothar Matthäus első tétmeccsén nem tudta győzelemre vezetni a 2006-os világbajnokságra készülő válogatottat.
Szombat este Zágrábban első tétmeccsét játszotta a magyar labdarúgó-válogatott, amióta Lothar Matthäus a szövetségi kapitány. A horvátok elleni világbajnoki selejtezőre a lehető legjobban készült fel a nemzeti csapat, mivel júniusban az Eb-résztvevő németeket, majd augusztusban a szintén német Berti Vogts irányította skótokat győzték le Királyék úgy, hogy még gólt sem kaptak.

A bolgárok és svédek magabiztosan kezdtek
A 3. európai selejtezőcsoport első fordulójában esélyeshez méltóan kezdtek a bolgárok és a svédek is. Az északiak már a szünetben három góllal vezettek Máltán, Ibrahimovic mesterhármasával.
Izland-Bulgária 1-3 (0-1)
Gól.: Gudjohnsen (51., 11-esből), illetve Berbatov (35., 49.), Janev (62.)
Kiállítva: Gunnarsson (83.)
Málta-Svédország 0-7 (0-3)
Gól: Ibrahimovic (4., 11., 14,. 71.), Larsson (46., 76.). (Ljungberg 74.)

Átalakult horvát csapat

Az első vb-selejtező előtt Matthäus úgy nyilatkozott, ha sikerül a házigazdáktól elvenni a játék örömét, akkor a mi akaratunk érvényesülhet. A kapitány szerint a horvátok új taktikával új csapatot építettek a válogatott élére az Eb után kinevezett Zlatko Kranjcar vezetésével, és szerinte a Portugáliában látottaknak már a hatvan százaléka sem érvényes Prsóék játékára.

Az MTI beszámolója szerint a meccs előtt a horvát fővárosban nyoma sem volt ellenséges hangulatnak a két szurkolótábor között: hangpárbajjal, beszélgetéssel, sőt, sálcserével múlatták az időt a korán érkezett drukkerek.

1. félidő: kiállítás az első negyedórában

Telt ház előtt, félelmetes hangulatban kezdődött meg a találkozó, az első tíz percben azonban a horvátok is csak módjával estek Matthäus csapatának. Prsóék sem tudtak nagy helyzetet kialakítani, majd következett a számunkra kellemetlen fordulat: egy felugrás után az angol Riley játékvezető pirosat mutatott fel Huszti Szabolcsnak, aki belekönyökölt Srna arcába. A bíró messze volt az esettől, de kiderült, jól ítélt.

A következő percben a nyáron a skót Rangersbe igazolt Prso fejjel próbálkozott és Király kapusnak nagy bravúrral kellett szögletre tolnia a labdát.

Gól lett a létszámfölényből

A horvátok első számú játékosa az első félóra végén gólra is váltotta az emberfölényt. A tehetetlen magyar védelem mellett kapura tört, majd az ötös sarkáról a léc alá vágta a labdát Dado Prso. (1-0) A kapitány cserélt is, Simek Péter helyett Lőw Zsoltot hozta be.

Geráék nem jelentettek igazi veszélyt Butina kapujára, a horvátok pedig veszélyeztettek, de a szünetig már nem tudták növelni az előnyt.

2. félidő: gyors magyar helyzet, okos horvát gól

A folytatásban a magyar csapat gyorsan jelezte, hogy inkább kockáztat, de megpróbálja az egyenlítést. Mutatta ezt Gera helyzete is: az angol West Bromwich csatára az ötösön szinte egyedül maradt, de fejesét éppen védeni tudta Butina.

A lendület percei után a házigazdák ismét átvették az irányítást és Klasnic révén növelték is az előnyt. A csatár egy gyors akció végén kapta a tizenhatosnál a labdát, lefordult Starkról, ezzel lett 2-0. A csatárt gyakorlatilag egyetlen magyar védő sem akarta megtámadni. Egy perc múlva Matthäus cserélt, a védelem közepéből kivette az előbb hibázó győri játékost és a helyére Gyepes Gábort állította be.

A második gól után a vendéglátók sem erőltették már a támadásokat, de arra figyeltek, hogy Szabicsék se kerülhessenek helyzetbe, ezért egyre inkább unalmas mezőnyjátékba torkollott a mérkőzés.

Már három közte

A horvát kapitány, Zlatko Kranjcar hamarosan le is hozta az első gólt szerző Prsót, majd saját fiát, Nikót is. Beállt a gólérzékeny Ivica Olic, aki többször meforgatta védőinket, de mégsem ő, hanem az egyik magyar védő, Gyepes Gábor növelte a hazaiak előnyét. Leko jobboldali beadásába olyan szerencsétlenül ért bele a Fradi védője, hogy az védhetetlenül vágódott Király kapujába. (3-0)

Tovább is nőhetett volna a különbség, a magyar hálóőr egy hazagurított labdát horvát játékoshoz passzolta, de ezekben a pillanatokban Gera Zoltán lépett elő a legaktívabb magyar védővé és többször is sikerült szerelnie.

Nem lehetett más a vége

A folytatásban már nem változott az eredmény, így a mieink fogadkozása, a reménykedés ellenére a horvátok magabiztos győzelmét hozta a zágrábi világbajnoki selejtező.

Nem tudni, hogyan alakult volna a mérkőzés Huszti kiállítása nélkül, de a védelem rendkívül gyenge lábakon állt szombat este. Az első horvát gólt nagy hiba előzte meg, Prsóval szinte gólt rúgatott a magyar védelem. A támadójáték is nagyon gyengére sikerült, de ebben már szerepet játszhatott a kiállítás is. Egyedül Gera játszott tudásának megfelelően, ő sokszor még a védekezésbe is besegített.

Szerdán a magyar futball korábbi mumusának számító Izland ellen folytatódik a sorozat. Amennyiben nem sikerül legyőzni az északiakat , a Megyeri úton, gyakorlatilag elérhetetlenné válik a kitűzött cél, a kijutás a németországi világbajnokságra.

Jegyzőkönyv
Horvátország-Magyarország 3-0 (1-0)
Zágráb, Maksimir-stadion, 35 000 néző, V: Michael Riley (angol)
Horvátország: Tomislav Butina - Robert Kovac, Igor Tudor, Josip Simunic - Darijo Srna (Ivica Mornar, 84.), Jurica Vranjes, Niko Kovac, Marko Babic - Niko Kranjcar (Jerko Leko, 76.) - Ivan Klasnic, Dado Prso (Ivica Olic, 74.)
Magyarország: Király Gábor - Juhász Roland, Stark Péter (Gyepes Gábor 59.), Tóth András (Kovács Péter, 82.) - Bodnár László, Rósa Dénes, Molnár Balázs, Huszti Szabolcs - Simek Péter (Lőw Zsolt, 18.), Gera Zoltán - Szabics Imre
Gólszerző: Prso (32.), Klasnic (57.), Gyepes (80., öngól)
Kiállítva: Huszti (11.)
Sárga lap: N. Kovac (15.), illetve Simek (8.), Gera (21.), Bodnár (22.), Rósa (49.), Molnár (83.)

Lothar Matthäus: "Egyes játékosok képességeik alatt teljesítettek, ráadásul a piros lap kizökkentett minket, és ettől kezdve nem tudtunk támadólag fellépni. Véleményem szerint a játékvezető nem ugyanúgy bírálta el a horvátok szabálytalanságait, mint a mieinket. A legnagyobb bajunk azonban az volt, hogy a középpályán pontatlanul játszottunk, így nem jutottunk el az ellenfél kapujáig. Gratulálok a horvátoknak."

Zlatko Kranjcar, a horvát válogatott szövetségi kapitánya: "Elégedett vagyok a játékosaimmal, mert sikerült a gyakorlatban megvalósítaniuk azt, amit elterveztünk. Gyorsaságban azonban még javulnunk kell, míg a játék szervezésével és a hosszú indításokkal teljesen elégedett lehettem. Köszönjük a szurkolóknak a biztatást, nagyon sokat segítettek."