Eddig tartott a katari csoda, Franciaország a világbajnok

2015.02.01. 18:58 Módosítva: 2015.02.01. 19:03

Franciaország nyerte a katari férfi kézilabda-világbajnokságot, ezzel története során ötödször lett világbajnok. Franciaország-Katar 25-22 (14-11).

A vb-k történetében soha senki nem nyert ennyiszer, a svédek és a románok négyszer voltak elsők.

A katari „világválogatott” dicséretére legyen mondva, hogy a csapat egy emberként énekelte végig a himnuszt, sőt a vb végére még a fizetett szurkolók is megtanulták. A katari előkelőségek is díszpáholyban nézték végig a történelmi eseményt, nem európai válogatott először játszott világbajnoki döntőt, sőt a dobogóra is először került.

A meccs első gólját Katar szerezte, a franciák előbb egy átlövést, majd egy hetest rontottak. Az első percekben szorosan alakult a döntő, aztán Franciaország ellépett Franciaország, a 23. percben már hat góllal vezettek Karabaticék. Katar Capote góljaival próbálta tartani a lépést. Méghozzá sikerrel, az utolsó percekre három gólra, 14-11-re jött fel.

A franciáknál Nikola Karabatic (5 gól), a katariaknál Zarko Markovics és Rafael Capote (4-4 gól) volt a legeredményesebb.

A második félidő első perceiben Katar nagyon gyorsan egy gólra jött fel, de aztán helyre állt a világ rendje, és a 35. percben már 17-14 volt a franciák javára. Katar azonban nem adta fel, és a 43. perchez érve újra egy gólra csökkentette hátrányát (18-19). A franciák ebben az időszakban sok lehetőséget rontottak el a szélről, Katar pedig saját erejéből tette szorossá a meccset. Ezt azért kell kiemelni, mert a korábbi meccsekhez képest ezúttal kifogástalan volt játékvezetés, a cseh Novotny, Horacek korrektül fújt.

A két kapus, Danijel Saric és Thierry Omeyer védései tették izgalmasabbá a véghajrát, amelyben a kapufáknak is döntő szerep jutott. Hol az egyik, hol a másik oldalon pattant a legrosszabb helyre a labda, és az utolsó két és fél perc előtt megint hárommal mentek a franciák.

Franciaország 1995, 2011, 2009 és 2011 után ötödször lettek világbajnokok, amellyel az örökrangsorban is az élre léptek, a négyszer első svédeket és a románokat előzték le.

A kapus Omeyer az ötödik világbajnoki aranyának örülhetett. Katar szintén történelmet írt, első nem európai országként végzett a dobogón, legutóbb 20. helyen végzett, eddigi legjobb eredménye a 2003-as 16. hely volt.

A vb győztese kijutott a 2016-os riói olimpiára, a második, a harmadik és a negyedik helyezett olimpiai selejtezőt rendezhet, amelyen részt vehet a mostani torna ötödik, hatodik és hetedik helyezettje is, feltéve, hogy előzőleg nem szerez majd olimpiai kvótát a jövő januári Eb-n, illetve Katar esetében az idén októberben esedékes ázsiai kvalifikációs tornán.

Férfi kézilabda-világ bajnokság, döntő: Franciaország-Katar 25-22 (14-11)