A magyar csapat legyőzte Szlovákiát

2015.06.15. 21:15

A szlovákok elleni 86-74-es győzelemmel búcsúzott a magyar válogatott a Romániával közös rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokságtól. Az már korábban eldőlt, hogy a magyarok nem jutnak tovább a győri középdöntőbe.

Az előzőleg a svédektől, a litvánoktól és a címvédő spanyoloktól is kikaptunk. A negyedik ellenfelének, a szlovák csapatnak a 90-es években volt a fénykora: akkor sorozatban négyszer jutott Eb-elődöntőbe, 1993-ban bronz, 1997-ben pedig ezüstéremmel zárt. A mostani csapat vezére a honosított amerikai irányító, Kristi Toliver, a soproniak számára pedig régi ismerős volt a városban két évig légióskodó, 35 esztendős Zuzana Zirkova.

Stefan Svitek szövetségi kapitány együttese 2-9 után egy 20-2-es rohammal fordított, Vajda Anna egymaga 12 pontot dobott a nyitónegyedben. A folytatásban Martina Kissova és a honosított Kristi Toliver révén 11 pontra feljött az ellenfél, ám a szintén az Egyesült Államokban született Quigley Allie, valamint Krivacsevics Tijána révén a magyarok 20 ponttal vezettek a nagyszünetben (47-27).

Az előny a 28. percben 23 pontra nőtt (68-45), a Svitek-gárda ekkor már túlszárnyalta az előző találkozókon 40 perc alatt dobott teljesítményét (63, 66, 46 pont). A hajrában a már továbbjutott szlovákok visszazárkóztak öt pontra (75-70), ám a soproni közönség végül hazai győzelemnek tapsolhatott.

A magyar válogatott Európa-bajnokságokon 12 év után nyert meccset, előzőleg ugyanis 2003-ban, Görögországban győzött. Azóta csak 2009-ben jutott ki Eb-re, akkor pedig három vereséggel búcsúzott Lettországban, írta az MTI.

"Ma is voltak hullámvölgyek, de ma mi nyertünk - kezdte értékelését Stefan Svitek szövetségi kapitány. - Az egyik szemem sír, a másik nevet, mert győztünk ugyan, és időnként közel álltunk a továbbjutáshoz, de végül nem mehetünk Győrbe. A svédek és a litvánok ellen is mindent megpróbáltunk, az ingadozó teljesítmény miatt talán felkérünk pszichológust is a jövőben. A távolabbi folytatás szempontjából fontos ez a mai győzelem."

"Csalódott vagyok, jobbat érdemeltünk - jelentette ki Vajda Anna. - Felálltunk a padlóról, a szurkolókért és mindenkiért küzdöttünk, s ma megmutattuk, hogy tudunk kosarazni. A mai sikert nem fognám a tét nélküliségre, én speciel szeretek teher alatt játszani, részemről biztosan nem ezen múlt."