Olimpia 2004

Gyurkovics Ferenc ezüstérmet nyert súlyemelésben

2004. 08. 24., 20:21 | Frissítve: 2004. szeptember 02., csütörtök 15:17

Éremesély nélkül lépett porondra a 105 kilogrammosok súlycsoportjában a magyar bajnok Gyurkovics Ferenc, hatalmas meglepetésre mégis ezüstérmes lett kedden az athéni olimpián. Az ötödik magyar ezüstérmes a verseny után a Magyar Rádió riporterének elmondta, hogy önkívületi állapotban versenyzett. A magyar súlyemelők két ezüstéremmel és két negyedik hellyel fejezték be a versenyt.

A szakítás után hatalmas meglepetésre a magyar Gyurkovics Ferenc 195 kilogrammal vezetett a 105 kilogrammosok súlyemelők versenyében. A másik magyar induló, Kovács Zoltán az első körben kiesett. A lökés előtt a tizennégy sportolóból már csak heten voltak versenyben. Második helyen az orosz Beresztov állt szintén 195 kilogrammal. Lökésben Gyurkovics két sikertelen kísérlet után 225 kilogrammot teljesített, ezzel 420 kilogrammal összesített eredménnyel, új magyar csúccsal vezetett. Ellenfelei sorra estek ki a versenyből. A román Bratan a 227,5 kilót nem tudta kilökni, ezzel nem került Gyurkovics elé.

Tudta-e a verseny előtt, hogy ki az a Gyurkovics?
 16
 14
 119
 5
 6

Piszarevszkij - sikeres gyakorlat esetén - Gyurkovics elé kerülhetett volna, de nem bírt a 200 kilogrammos súllyal. Beresztov 230 kilogrammot lökött ki, ezzel átvette a vezetést. Piszarevszkij nem bírt a 230 kilogrammal sem, így Gyurkovics maradt a második helyen. Az ukrán Igor Razoronovon múlt, hogy Gyurkovics a második vagy a harmadik helyen végez a súlyemelők 105 kilogrammos versenyében. Az ukrán elejtette a súlyt, Gyurkovics hatalmas meglepetésre ezüstérmes nyert.

Gyurkovics: Önkívületi állapotban voltam

Gyurkovics Ferenc a verseny után a Magyar Rádió tudósítójának elmondta: - Nagyon boldog vagyok, több, mint egy álom. A szakításom jobban sikerült, mint a bemelegítés. Önkívületi állapotban voltam. Lökésben nyolc percem volt a bemelegítésre a sok kiesés miatt. Tizenkét év munkája van ebben az ezüstéremben.

Két ezüstérem súlyemelésben
A magyar súlyemelők két ezüstéremmel és két negyedik hellyel fejezték be a versenyt. Gyurkovics Ferenc mellett a 69 kilósok versenyében Krutzler Eszter második, a 75 kilósoknál Likerecz Gyöngyi, a +75 kilósoknál Varga Viktória végzett a negyedik helyen. Kecskés Zoltán doppingvétség miatt nem léphetett porondra. A súlyemelők olimpiai éremtáblázatán Magyarország a kilencedik, az első három helyen Kína, Törökország és Thaiföld áll.
Olvasson Krutzler ezüstjéről>>>
Bővebben Likerecz negyedik helyéről>>>
Részletek Varga Viktória pontszerzéséről>>>
Kecskés doppingügyéről>>>

Gyurkovics Ferenc 1979-ben született Pécsen. Végzettsége kereskedő, hobbija az olvasás, derül ki a 2004-es Olimpiai kalauzból. A Tatai Honvéd AC versenyzője, edzője Varga Lajos. Az olimpián újonc, legjobb világbajnoki helyezése a 2002-es 14. Az 1998-as Európa-bajnokságon állt már dobogón, akkor bronzérmes lett. A 105 kilogrammosoknál 2002-ben és 2003-ban magyar bajnok.

Súlycsoportjában 1988-ban Jacsó József ezüstérmet, 1980-ban Szalai György bronzérmet nyert.

Éremesély nélkül léptek porondra

Klikk a képre!
Éremesély nélkül lépett porondra a 105 kilogrammosok súlycsoportjában a magyar bajnok Gyurkovics Ferenc és a sérülése miatt két évet kihagyott Kovács Zoltán. A szakvezetés Gyurkovicstól várta a jobb, akár pontot érő helyezést.

Athénban eddig nyolc súlyemelő, köztük a magyar Kecskés Zoltán bukott le a doppingvizsgálaton, ezért gyanús, hogy a 105 kilósok versenye előtt három sportoló lépett vissza sérülésre hivatkozva.

Az érmekért az Európa-bajnoki bronzérmes moldovai Bratan, a katari világbajnok Asszad, az Európa-bajnoki ezüstérmes orosz Berestov, honfitársa Piszarevszkij és az ukrán Razoronov küzdhet - gondolták a verseny előtt.