CímlaponA rovat hírei |
Amerikai fölény, balkáni körülmények - St. Louis 19042004. 08. 04., 11:17 | Frissítve: 2004. augusztus 10., kedd 15:28
Tovább folytatódtak az olimpikonok megpróbáltatásai, hisz a Mississippi partján is mellékes eseménynek számított Coubertin találmánya - a fénypont ismét a világkiállítás volt. Talán csak a szervezés bizonyult zökkenésmentesebbnek a párizsinál, de a körülményeket jól jellemezte, hogy a versenyzők visszasírták a négy évvel korábbi állapotokat.
Középszerű versenyszínhelyek, fából ácsolt, hatalmas istállóra emlékeztető barakkok, melyekben akár ötezren is elfértek, egyszóval állati körülmények - jellemezte röviden a körülményeket Johannes Runge, német csúcstartó futó, aki győzelmi esélyekkel érkezett a vadnyugat kapujának számító városba. De ő legalább el tudott utazni, az európai sportolók nagy része ugyanis a magas részvételi költségek miatt kénytelen volt távol maradni a versenyektől, melyek július elsején kezdődtek és november 23-án zárultak. Az európaiak távollétében elképesztő hazai fölényt hozott szinte minden versenyszám.
A mindössze négytagú magyar küldöttség (a bajnoki címre esélyes kardozók politikai okokból nem utazhattak, mivel katonák voltak) úszásban remekelt, bár a körülmények itt is elég furcsák voltak. Startkő nem lévén, egy pallót fektettek keresztbe a medencén, erről lehetett rajtolni. Már akinek sikerült. Volt, aki még a start előtt beleesett a vízbe - ha szerencséje volt, nem hanyatt. Ez sem zavarta azonban Halmay Zoltánt, aki 50 és 100 yard gyorson két aranyat is szerzett. Előbbiben meggyőző fölénnyel verte a mezőnyt, utóbbiban viszont újraúsztásban verte az amerikai Scott Learyt, aki a hazai bírók szerint az első döntőben egyszerre csapott a célba a magyar versenyzővel. Halmay mellett Kiss Géza is dobogóra állhatott: fél illetve egy mérföldön vehetett át ezüstérmet.
Először szerepelt a játékok programjában az ökölvívás, melynek érdekessége, hogy egy súlycsoport győztese a következőben is ringbe szállhatott. Így fordulhatott elő, hogy Oliver Kirk harmat- és pehelysúlyban is diadalmaskodott, így egy olimpián nyert két arannyal máig megdönthetetlen csúcsot állított fel. Szintén először adtak ki könyvet az olimpiai játékok eseményeiről, sőt hivatalosan forgalomba is került. A játékokra - sok egyéb mellett - árnyékot vetett a nyílt faji megkülönböztetés. A szervezők csak külön versenyben engedték indulni az indiánokat, a pigmeusokat, a patagónokat és a kaffereket. Győzteseiket a NOB természetesen nem fogadta el olimpiai bajnoknak_ |