CímlaponA rovat hírei |
Az üzlet legyőzi a sportot- Atlanta 19962004. augusztus 04., szerda 10:47
Harmadszor adott otthont az olimpiai játékoknak az Egyesült Államok. A résztvevő nemzetek és sportolók száma minden eddigi rekordot megdöntött. A 109 ország több mint tízezer sportolójának versengésében a mieink nagyszerűen helytálltak, minden éremfajtából hetet hozhattak haza.
Már a helyszín kijelölése botrányt kavart. Az olimpiai játékok századik évfordulóján Athén joggal pályázott a rendezésre, de a NOB végül Atlantát bízta meg a lebonyolítással. A döntés mögött sokan üzleti érdekeket sejtettek, hiszen Atlanta nem csak Georgia állam központja, hanem egy jelentős világcégé is_
A barcelonai szervezők magas mércét állítottak amerikai kollégáik elé, amelyet nem mindig sikerült megütniük. Az elüzletiesedett légkör, a rossz szervezés mellett az elviselhetetlen hőség is zavarta a résztvevőket. Sokan csak "Hot-lantaként" emlegették a várost. A megnyitóünnepség legmeghatóbb pillanataként, az egykor Classius Clay néven olimpiai bajnokságot nyert, majd később többszörös profi világbajnokká avanzsált öklöző, a Parkinson kórban szenvedő Muhammad Ali gyújtotta meg remegő kézzel az olimpiai lángot. Egy tragikus esemény azonban beárnyékolta az olimpia fényét. Az olimpiai parkban robbant pokolgép a száztíz sebesült mellett, két halálos áldozatot is követelt.
Az atlétikai versenyek királya ismét Carl Lewis volt. Távolugrásban sorrendben negyedszer diadalmaskodott, ezzel beállította a diszkoszvető Al Oerter csúcsát. A rekortán másik nagy egyénisége honfitársa, Michael Johnson, aki 200 méteren az olasz Pietro Mennea 1979-ben futott világcsúcsát adta át a múltnak. Az aranycipőben versenyző futó 400-on megismételte 200-as győzelmét. Kanadaiak örülhettek a klasszikus sprintszám (100 m) döntője után: Donovan Bailey leiskolázta a mezőnyt, majd vezérletével a váltóarany is a juharlevelesekhez került. Mi sem panaszkodhattunk, a közvélemény előtt még kevésbé ismert Kiss Balázs kalapácsvetésben 81.24 méteres dobását senki sem tudta túlszárnyalni. A nők versenyében kiemelkedett a 100-as győztes Gail Devers, valamint a 200 és 400 méteren duplázó francia Perec. A spanyol Miguel Indurain, a kerékpársport legendás alakja is felért a csúcsra. Az ötszörös Tour de France győztes az országúti időfutamban diadalmaskodott. A frissen debütáló strandröplabda küzdelmeket egy másik élő klasszikus, a teremröplabdában már kétszeres olimpiai bajnok, magyar származású Karch Kiraly nyerte párjával, Steffes-zel. Szenzációs versenyeket hoztak a labdasportok döntői. Férfi röplabdában három órás küzdelem után a Zverver, Blange, van de Goor testvérek fémjelezte holland válogatott 3-2-re verte a Gianinal, Zorzival, Tofolival felálló világbajnok azzurikat. Kézilabdában a "veteránok csatáját" a horvátok nyerték az esélyesebb svédek ellen. Maratoni derbit hozott a női finálé. A dánok sikerébe még az is "belefért", hogy klasszisuk, Anja Andersen hétméterest hibázott az utolsó másodpercben a koreaiak ellen. Labdarúgásban először került Afrikába a bajnoki cím, miután Nigéria a fináléban 4-3-ra győzött Argentína ellen. A nők számára először kiírt tornát a Mia Hamm vezérelte amerikaiak nyerték.
Éremtáblázat:
Esélyesként érkezett Atlantába a magyar vízilabda-válogatott. A Horkai-legénység még veretlen volt a csoportmérkőzések után, de az elődöntőben a spanyolok kapusa, Jesus Rollan "kivédte a mieink szemét". Estiarte és társai a döntőben a horvátoknak sem kegyelmeztek. Kajak-kenuban két aranyat is szerzett a magyar csapat. A Horváth, Kolonics kenu páros, az elvesztett ezres finálé után, hihetetlen küzdelemben, csupán néhány centivel bizonyult jobbnak a moldáv Zsuravszkij, Renejszkij kettősnél. A magyar kajaksport "nagyasszonya", Kőbán Rita is célba ért, legnagyobb ellenfelét, a kanadai Brunet-t is maga mögé utasította. Kenu egyesben a cseh Martin Doktor mindkét aranyat begyűjtötte, míg a kajak négyesekben ezt a bravúrt a német egységek érték el. Ökölvívásban az egész ország biztos volt a harmatsúlyú Kovács István sikerében. "Koko" beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a barcelonai bronzot aranyra váltotta. A nehézsúlyú kubai Felix Savon ezúttal a bírók kegyelméből védte meg olimpiai címét, míg Kovács jelenlegi klubtársa, a szupernehézsúlyú ukrán, Vlagyimir Klicsko atlantai sikerével alapozta meg profi karrierjét. |