CímlaponA rovat hírei |
Sydney: Remek magyar hajrá - egy nap négy arany2004. 08. 05., 13:42 | Frissítve: 2004. augusztus 10., kedd 16:47
Sydney elbúcsúztatta az évszázadot és az évezredet, de nemcsak lezárta az olimpizmus egy jelentős szakaszát, hanem előre is mutatott: nehéz lesz felülmúlni az ausztrál szervezőket. Mert ugyan gigantikus méretei voltak a játékoknak, az olimpiai mozgalom - az atlantai elképesztő szervezési hibák és a szatócsszellem - visszanyerhette önbizalmát. Abban is mindenki egyetértett: Sydney a legalkalmasabb helyszín volt a játékokra, mert Ausztráliában a sport még mindig vallásszámba megy, és nem véletlenül az országban a legmagasabb az aktív sportolók aránya a lélekszámhoz viszonyítva. A magyar sportolók az utolsó nap ugrottak jelentőset előre az éremtáblán.
1956 után került vissza ismét az olimpiai láng a földrészre, és sokan féltették a versenyt, mondván Melbourne-ben példátlanul szigorú ellenőrzések voltak, és a lovasversenyeket emiatt kellett Stockholmban megrendezni. A szigor most sem csökkent, mégis inkább az erdőtüzek okoztak nagy félelmet, de csak addig amíg el nem kezdődtek a versenyek, mert minden zavartalanul és igen magas színvonalon működött. (Nem voltak dugók, sem kosz, sem mocsok.)
A versenyek is igen magas színvonalon zajlottak, és tegyünk említést elsőként két háromszoros olimpiai bajnoknőről. Az amerikai Marion Jones a futásban, míg az úszásban a holland Inge de Briujn hallhatta háromszor a himnuszt.
A holland Inge de Bruijn ötven és száz gyorson nyert, és száz pillangón is ő csapott elsőként a célba. Az ugyancsak holland Pieter van den Hoogenband sem akart lemaradni mellette, de ő csak két aranyig jutott, igaz a száz méteres gyorsúszásban az orosz címvédő Popovot gyűrte le. Kétszázon pedig azt a Thorpe-ot, aki azóta alig kapott ki. A tornászok között az orosz Alekszej Nyemov megszerezte negyedik olimpiai bajnoki címét, ám most egyéni összetettben és a nyújtón bizonyult a legjobbnak, míg négy évvel korábban a csapattal és ugrásban akasztották a legfényesebb érmet a nyakába. A nőknél nagy drámát hozott az összetett verseny. Andrea Raducan ugyanis megnyerte a viadalt, de mindössze pár napig örülhetett sikerének, hiszen doppinghasználaton érték. Mint később kiderült, tiltólistás orrcseppet használt, ám ettől függetlenül az aranyérmét elvették tőle.
Sorrendben harmadszor diadalmaskodott a cseh gerelyhajító Jan Zelezny és a kubai ökölvívó, Feliy Savón is. Rajtuk is túltett azonban a német kajakos Birgit Fischer és az angol evezős, Steven Redgrave. Előbbi 1980-ban szerezte meg első olimpiai aranyérmét, utóbbi négy évvel később. Fischer 38 évesen lett hétszeres bajnok, miután a négyes mellett a párosban is első lesz. Redgrave - négyesben - ötödik bajnoki címéig jutott. Kamerun történelmi futballgyőzelme, a Williams-nővérek párosbeli sikere, Maurice Green százas futása örökre emlékezetessé marad. Csakúgy, mint az utolsó napja az olimpiának, amelyiken négy aranyat nyert a magyar küldöttség, így foglalta keretbe a sydneyi olimpiát. Magyar szempontból nem is indulhatott volna jobban az olimpia, hiszen Nagy Tímea tökéletes vívással már a második napon, nagy mumusát a címvédő Laura Flesselt is legyőzve az elődöntőben jutott a fináléba, és ott sem hagyott kétséget afelől, hogy ő a legérdemesebb az aranyra. Aztán jött Kovács Ági, és a félelmetes hajrája kétszáz mellen, minek köszönhetően az utolsó huszonöt méteren verte meg riválisait. A tornász Csollány Szilveszter a gyűrűn lett a legjobb, majd egy hétig semmi, míg a kajaknégyes '88 után ismét a legjobb lett. Vasárnap pedig kis híján meglett az olimpiák történetének 150. magyar aranyérme, de a kajakosok - az olykor viharos szélben - és a férfi pólósok diadalmenete után a női kézisek hatgólos vezetésről alul maradtak a dánokkal szemben. A férfi vízilabda-válogatott Montreal után állhatott fel a dobogó tetejére, és az olimpiák története során először fordult elő, hogy egy nap négy aranyat nyerjünk. |