Elképesztő a dominanciája

2016-08-07T162744Z 1809249472 RIOEC8719Q45F RTRMADP 3 OLYMPICS-R
2016.11.06. 22:30
Ötvenes medencében vegyesen, rövid pályán vegyesen és háton is világcsúcstartó Hosszú Katinka. A magyar csúcsoknál elképesztő a dominanciája, össze is szedtük, mennyire. A fizetős versenyekkel 110 millió forintot keresett, és 103 érmet nyert.

A riói olimpián három arany- és egy ezüstérmet szerző Hosszú Katinka a százhalombattai rövid pályás magyar bajnokságon mind a 17 számban rajthoz állt, és mivel a legutóbbi kísérletkor egy döntőben nem tudott nyerni, most az összes első helyet akarta.

2014-ben, amikor Kapás Boglárka jobb volt nála 800 gyorson, azt kérdeztem tőle, mennyire hiányzott az az egy arany.

Így válaszolt: „ha valaki sportoló és maximalista, akkor óhatatlanul önző is. Kicsit zavart, hogy a többiektől elveszek, hogy a fiatalok nem érvényesülhetnek, de a kapitány, Kiss László megnyugtatott. Le kell engem győzni, és akkor megvan a riválisnak az arany. Nincs megtiltva senkinek, hogy legyőzzön.”

A maximális mérleg most sem jött össze, mert az 50 gyors előfutamában kizárták. Bemozdult a rajtkövön, amivel nem szerzett előnyt, de a szabály az szabály.

50 gyorson nagy és izgalmas verseny lehetett volna egyébként korábbi legjobb barátnője, Jakabos Zsuzsa és közte. A győriek versenyzője ugyanis annyival (24,51) nyerte meg ezt a sprintet, ami Hosszú idei legjobbja.

Hosszú eredménylistája egyébként félelmetes, már csak egyetlen távon nem ő tartja rövid pályán a magyar rekordot. Ez pedig az 1500 gyors, ami egyébként nincs is a bajnoki programban. Sőt, általában a nemzetközi versenyeken is kiveszik a műsorból, mert meglehetősen monoton a sok forduló miatt. Nem lennénk ugyanakkor meglepve, ha idén vagy jövőre keresné a lehetőséget, hogy 1500-on is versenyezzen.

400 vegyes Hosszú Katinka   4:19,86  2015, világcsúcs

Ahogy a táblázatból is látszik, két idei rekordja van. 100 gyorson az olimpia után hasított egy nagyot – tökéletes volt a felkészülése, bírta még erővel -, míg Battán 200 mellen írta át a csúcslistát.

Öt világrekordja van, és mivel rövid pályán idén még lesz világbajnokság, könnyen elképzelhető, hogy ezeken javít. Az nem valószínű, hogy pillangón például vagy gyorson is feliratkozik a csúcsok közé.

Mellen eddig nem volt igazán jó, de az olimpián 400 vegyesen már szembetűnő volt, hogy rengeteget javult ebben az úszásnemben is, mert az utolsó százra már úgy fordult rá, hogy öt másodperces előnye volt a korábbi rekorder Je-Sivennel szemben.

Összehasonlításul: a szintén sokoldalú Cseh Lászlónak is van rekordja gyorson, háton és pillangón, de mellen esélye sem volt rá.

50-es medencében is irigylésre méltó, hogy 9 magyar rekordot tart, de ott a specialisták még előtte vannak.

• 50, 100 és 200 gyors az övé a legjobb idő
  • háton mindhárom táv már az övé

Egerszegi 2:06,62-es 1991-ben elért, akkori világcsúcsával éveken át küzdött, de már tavaly jobb volt nála. Az elődöntőben jutott át az általa kijelölt álomhatáron, a döntőben már nem tudott. Az olimpián pedig még faragott az időből, de akkor is az elődöntőben volt jobb, a fináléban már nem.

A mellúszásban egyébként még mindig Kovács Ági az etalon, százon és kétszázon is a 2000-es olimpia bajnoka a legjobb.

200 pillangón 2009-es ideje van 50-es medencében, ami országos csúcs, jövőre arra szeretne ráfeküdni, mert érzi, hogy abból még sokat ki lehet hozni, például a világbajnokágon.

Hosszú remeklése és 16 aranya azért is figyelemre méltó, mert most már saját klubjának, az Iron Aquaticsnak szerezte az érmeket, ennek megfelelően most már szövetségi pluszforrásokra is számíthat. Míg az olimpián még a Vasas versenyzője volt, és ha onnan el is jött, és az eredményességi műhelytámogatások állami milliói még az előző klubját illetik.

Emellett elképzelhető, mekkora élmény az a 13 vagy 16 éves úszóknak, hogy ugyanabban a váltóban úsztak, mint Hosszú. A példaképük.

Hosszú azt is elmondta többször, szeretne férfiakkal is versenyezni. Egy pillantást érdemes vetni az időkre: ez még álom.

Nem tudott volna például döntőbe kerülni 100 vagy 200 háton sem. Százon is 3-4 másodperc hiányzik neki ehhez. Sőt, már a 16 résztvevős középdöntőhöz is hiányzik neki minimum 2 másodperc.

Egerszegi gyereke is úszott

Egy nevet érdemes kiemelni csak az érdekesség miatt. Vigassy Bálintét. Az édesanyja ugyanis Egerszegi Krisztina. Az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi nem győzködte soha a gyerekét, hogy mindenáron sportolnia és úsznia kell, a kupáival, elismeréseivel sem hivalkodik. A 16 éves versenyző nem volt döntős, de ki tudja, mit hoz a jövő.