Obama embere semleges netet akar
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az amerikai hírközlési hatóság, az FCC kötelezni akarja az internetszolgáltatókat arra, hogy minden adattal, tartalomszolgáltatóval, aggregátorral és webszájttal egyformán bánjanak, függetlenül azok tartalmától és sávszélesség-igényétől. Ha Julius Genachowski, a testület Barack Obama által kinevezett elnöke sikerrel jár, az USA-ban gyakorlatilag jogerőre emelkedhet a net neutrality, azaz a hálózati semlegesség elve – az internet jövője úgy alakul, ahogy azt a Google, az eBay és a Skype szeretné, és nem úgy ahogy a netszolgáltatók, az AT&T, a Comcast vagy a Verizon.
Kérdés, hogy sikerrel jár-e: az évek óta zajló háborúban már eddig is iszonyatos lobbierőt képviselő cégek csaptak össze egymással és a kormányzattal, és bármit is akar az FCC, biztos. hogy a harc a Kongresszusban és bíróságok előtt is folytatódik majd.
Helyzet, dilemma, megoldás
Az alaphelyzet: a netszolgáltatók az elmúlt évtizedben dollármilliárdok befektetésével gyors adatátvitelre képes optikai hálózatokat építettek ki, és szeretnének minél több hasznot húzni belőlük. A Google, a Skype, a Netflix és a többi hasonló tartalomszolgáltató és aggregátor ezen a hálózaton bonyolítja forgalmát, nem beszélve a torrentszájtokról és az egyéb nagy terhelést jelentő vállalkozásokról.
A dilemma: a nagy sávszélesség-igényű szolgáltatások, így a video streaming és a letöltések túlságosan megterhelik a hálózatot, megbízhatatlanná vagy elérhetetlenné tehetik a többi, hétköznapi szolgáltatást, és keresztbe tesznek a netszolgáltatók saját tartalomdisztribúciós terveinek is.
A megoldás: attól függ, kit kérdezünk. A netszolgáltatók szeretnének különbséget tenni úgy, hogy a nagy adatforgalmat generáló szolgáltatásoknak limitált sávszélességet biztosítanának, vagy a többlethasználatért több pénzt kérnének. Egyszerű példa: egy a televíziózásban is érdekelt kábelcég limitálja a torrent-letöltésekre rendelkezésre álló sávszélességet, hogy elég erőforrás jusson saját, pénzért árult filmjeinek.
A tartalomszolgáltatók szerint viszont az ilyesfajta diszkrimináció tönkretenné az üzletet, arról nem is beszélve, hogy ellenkezne a net neutrality, a hálózati semlegesség elvével, amely kimondja, hogy a neten minden adat, minden szolgáltatás egyenlő, és nem szabad az egyiket a másik kárára előnyben részesíteni.
Obama haverja a semlegességért
Az évek óta zajló vita az elnökválasztási kampányban vett éles fordulatot: a demokrata jelölt, Barack Obama többször hitet tett a net neutrality mellett, a Szilícium-völgyben tömörülő techcégek pedig nagylelkű kampánytámogatással hálálták meg a szívességet. Amikor Obama saját emberét, a Harvard jogi karán megismert Genachowskit nevezte ki az FCC élére, már tudni lehetett, hogy a jelölt a hálózati semlegességet támogatja majd, és a testület elnöke azóta több nyilatkozatában is kiállt az ügy mellett. Olyannyira, hogy az FCC kifejezetten meg akarja tiltani a netszolgáltatóknak, hogy saját tartalmaikat előnyben részesítsék a tartalomszolgáltatókéival szemben.
Az FCC korábban többé-kevésbé konzekvensen távol tartotta magát az ügytől, és egyáltalán nem biztos, hogy a most egyértelműen állást foglaló, szabályozáspárti Genachowskinak könnyű dolga lesz. A legfőbb vád, ami a hálózati semlegességre vonatkozó javaslatot éri, hogy a sok évtizedes, technikailag elavult telafonhálózattól örökölt technikát szeretné átülteni az optikai kábelek és a streaming video világába.
Az előjelek sem túl biztatóak, hiszen egy szövetségi fellebbviteli bíróság április elején egyhangúlag kimondta, hogy az FCC-nek nincs joga beleszólni abba, hogyan bánik egy internetszolgáltató a sávszélességgel. A konkrét esetben a Comcast, az USA legnagyobb kábelcége lassította le a BitTorrent-letöltéseket még 2008-ban, mire az FCC határozatban tiltotta meg a diszkriminatív adatforgalmi korlátozást. A Comcast fellebbezett és nyert, mert, mint a bíróság megállapította, az FCC nem tudta megjelölni azt a törvényt, amelynek alapján szabályozó hatóságként léphetne fel a Comcast ellen.
A republikánusoknak nem tetszik
A hálózati semlegesség ellenzői, akik politikai elkötelezettségük szerint jellemzően republikánusok és szabadpiac-hívők, azzal érvelnek, hogy az állami szabályozás piacellenes, és beláthatatlan következményekkel járhat. „Az utolsó dolog, amire a gazdaságunknak most szüksége van, az, hogy a kormányzat az internetet is irányítása alá vonja” – mondta John Ensign nevadai republikánus szenátor a Business Weeknek.
Ennél is erősebben lázadoznak maguk az érintett cégek: április végén az AT&T, a Verizon és a Time Warner Cable közös levélben tiltakozott Genachowskinál, mert, ahogy már egy korábbi levélben is kifejtették, szerintük a net neutrality bevezetése „messzemenő és destruktív” következményekkel járna. A távközlési vállalatok azt mondják, hogy több milliárd dollár értékű befektetések maradnának el, munkahelyek szűnnének meg és bírósági persorozat kezdődne, ha a hálózati semlegesség kötelezővé válna az USA-ban. Ekkor ugyanis nem tudnának megküzdeni a robbanásszerűen növekvő adatforgalommal, és attól is tartanak, hogy a kormány arra késztetné őket, hogy szabott árakon adják az elérést riválisaiknak.