A Google kiáll a Pirate Bay mellett
A Google Londonban tartott Big Tent nevű konferenciájának nyitóbeszédén a cég volt vezérigazgatója (jelenleg vezető tanácsadó és az igazgatóság tagja), Eric Schmidt a Pirate bayt példaként felhozva arról beszélt, hogy katasztrofális következményei lehetnek a fájlcserélő oldalak központi blokkolásának.
Amerikában, és az EU-ban is felmerült mostanában az ötlet, hogy egy központilag meghatározott feketelista alapján köteleznék az internetszolgáltatókat, és a keresőoldalakat, hogy egyes oldalakhoz ne engedjék hozzáférni az előfizetőiket. A tervet a nagy médiacégek, zene- és filmkiadók lobbija támogatja, az érintettek részéről viszont jogi, technikai és pénzügyi aggályok is felmerültek vele kapcsolatban.
Már maga az elv is tiltakozást váltott ki sok helyen, hiszen ez csak tüneti kezelés lenne, nem tüntetné el a jogsértő tartalmakat, csak a hozzáférést korlátozná, jó eséllyel úgy, hogy közben sok, teljesen jogtiszta tartalmat is érint, technikailag nehezen kivitelezhető, könnyen megkerülhető, és senki nem tudja, ki állná a szűrés és karbantartás költségeit.
Eric Schmidt a szólásszabadság felől közelítette meg a kérdést, és azt mondta, az ilyen jellegű szűrés nagyon rossz precedens lenne. Ilyesmit csak Kínában alkalmaz a kormány - mondta a Google-vezér. A Google álláspontja elég szilárdnak tűnik a kérdésben: ha ilyen jellegű kérést kapnak, a válasz kategorikus nem, és akkor is vitába fognak szállni vele, és küzdeni fognak ellene, ha a kongresszus megszavazza, és az elnök személyesen utasítja őket a szűrésre.
Schmidt a beszédében kitért az elmúlt hetek egyik legsúlyosabb botrányára is, a Facebook megbukott PR-kampányára a Google adatvédelmével kapcsolatban. A közösségi oldal lépését nem bírálta, de azt leszögezte, hogy a Google-t ért vádak semleges szekértők szerint is hamisnak bizonyultak.