Elhunyt az első magyar számítógép építője
Kedden nyolcvanéves korában elhunyt Kovács Győző informatikus, az első magyar számítógép egyik építője. Kovács Győző 1933-ban, Szekszárdon született. Származása miatt először nem vették fel az egyetemre, ezért egy évig munkásként dolgozott. 1957-ben végzett a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki karán, majd az egyetem után az MTA Kibernetikai Kutatócsoportjához került, ahol Dömölki Bálint mellett nagy szerepe volt az első magyar számítógép, az M-3 létrehozásában.
1959-ben kinevezték az első magyarországi számítóközpont vezetőjének. 1960-ban egyik alapítója volt a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (ma Corvinus) terv-matematikai szakának, ahol az URAL-2 számítógépek üzembeállításánál is közreműködött.
1975–1985 között a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság főtitkára volt, 1985-től 1990-ig, majd 1993-tól folyamatosan alelnökként tevékenykedett. 1981-ben kinevezték az első magyarországi pc-gyár, az Sci-L igazgatójává.
1983 és 1990 között Könyves Tóth Pállal szerkesztették az első havonta megjelenő számítástechnikai lapot, a Mikroszámítógép Magazint. 1984-ben megszervezte a Magyar Televízióban az első távtanulási tanfolyamot, a TV-BASIC-et.
1990-tól nyugdíjba ment, de továbbra is előadásokat tartott, tudománytörténeti cikkeket és könyveket írt. 1999-ben az INFO '99 kiállítás magyar számítástechnika-történeti kiállításának a kigondolója és szervezője volt. Neumann János munkásságának egyik legalaposabb ismerőjeként nevének ápolására kiállítást rendezett és versenyeket szervezett. 2004-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét. A Corvinus Egyetem 2006-ban díszdoktorává avatta.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.