A Nokia megmutatta az iPhone-gyilkost
További Cellanapló cikkek
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
- Megérkezett Magyarországra a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója
- Több mint 15 éves hagyománnyal szakíthat a Samsung
- Jó lenne ez, csak nem ennyiért – teszten a Galaxy S24 FE
A Nokia és a Microsoft bemutatta az iPhone-gyilkosként beharangozott legújabb okostelefonját, a Windows Phone 8-at futtató Lumia 920-at. Bár a New York-i sajtókonferencia előtt szinte minden érdemi információ kiszivárgott a telefonról, mégis nagy érdeklődés övezte a bemutatót. Ez leginkább a nagy tétnek szólt: elemzők szerint nagyrészt a a Lumia 920 és kistestvére, a 820 következő fél évének eredményei fogják meghatározni, hogy a szebb napokat is látott Nokia végleg eltűnik-e a süllyesztőben az okostelefonok térhódításával, vagy a Microsofttal kötött szövetségben megkapaszkodnak az Android és az iOS mellett harmadik nagypályás játékosként a konkurenciaharcban.
Érzékeny péklapát
A sajtókonferencia főszereplője egyértelműen a Lumia 920 volt, amit a világ leginnovatívabb okostelefonja reklámszlogennel és állandó eposzi jelzővel mutatott be a Nokia-vezér Stephen Elop, és Steve Ballmer vendégsztárként a Microsofttól. Ha a rikító citromsárga vagy piros burkolat nem is, a telefon hardvere mindenképpen meggyőző még az ellendrukkerek számára is. A készülék motorja a Samsung Galaxy S3-ban is dolgozó Snapdragon S4 processzor kétmagos, 1,5 gigahertzes változata, a kijelzője pedig kicsit jobb, mint a standard 720p hd-felbontás, 1280*768 pixeles, ami persze az Apple-féle 960*640-es retina-kijelzőt is simán veri.
A képernyő egyébként az idei év péklapát-trendjének megfelelően 4,5 hüvelykes (a kistesó Lumia 820 kicsit kisebb, 4,3-as), amoled technológiával készül, és a Nokia állítása szerint a képe 25 százalékkal élénkebb és kontrasztosabb bárminél, amit eddig mobilkijelzőn láthatott a világ. Az érintőképernyő is új megoldást használ, Super Sensitive Touch a fantázianeve, és állítólag olyan érzékeny, hogy kesztyűben is lehet használni.
Érdemes kitérni a 920-as kamerájára is, a készülék a Nokia 808 Pureview meghökkentő, 41 megapixeles optikáját örökölte meg egy kicsit kisebb verzióban (ez rögtön abból is látszik, hogy nincs ott a jellegzetes hupli a telefon hátoldalán, ami a kamerát rejti), 8 megapixeles felbontással, a bemozdulás és rázkódás hatását kiküszöbölő rendszerekkel. A Nokia szerint a kamera érzékenysége tízszeresen nyomja le a mai okostelefonok átlagát, és 1080p-s videót lehet rögzíteni vele. A legizgalmasabb újdonság persze a már kiszivárgott vezeték nélküli töltési lehetőség, nem kell drótokkal bajlódni, ha lemerülőben van az akku, elég szimplán rátenni a telefont a töltőpadra.
Windows 8, de mikor?
A Lumia 920 az első Windows Phone 8-as okostelefonok egyike lesz, és a Nokia ezen felül is igyekszik a telefon mögé tett szolgáltatásokkal lekörözni, vagy legalább behozni az iPhone-t és az androidos konkurenciát. Itt a zászlóshajó a Nokia Maps, ami a gyártó szerint keresztbe lenyeli az össze okostelefonos térképszolgáltatást, illetve a Windows Phone market, ami a maga százezer letölthető alkalmazásával már ugyanabban a nagyságrendben van, mint a Google Play vagy az Apple App Store.
Nagy előny lehet maga a windowsos környezet is, egyrészt mert a kezelőfelület és a rendszer egész logikája látványosan különbözik az első iPhone óta nagyjából tök ugyanolyan összes többitől (ez az Apple-Samsung szabadalmi per óta különösen fontos), másrészt vállalati környezetben a Windows-alapú rendszerekkel biztosan jobban tud együttműködni egy céges Lumia-flotta, mint bármilyen iPhone, Blackberry vagy Samsung Galaxy.
Az első beszámolók és gyorstesztek még elég limitált kézzelfogható tapasztalatra alapoznak, de a sajtótájékoztatóról csupa pozitív reakció érkezett, azt mondják, a telefon a méreteihez képest meglepően könnyű, a kezelése kézre áll, a kijelzőről pedig egyhangúan ódákat zeng mindenki.
Hogy mindez mire lesz elég, azt persze egyelőre senki nem tudja, a cég egyelőre sem az árat, sem a megjelenés dátumát nem árulta el, pedig mindkettő kulcsfontosságú lesz a készülék sikere szempontjából. Elemzők szerint épp ez a bizonytalanság okozta a tőzsde negatív reakcióját a bemutatóra: a Nokia részvényeinek árfolyama 13 százalékot esett, amikor Elop arra célzott, hogy néhány fontosabb piacon esetleg lekéshetik a premierrel a karácsonyi szezont.
Rovataink a Facebookon