Miklós
-7 °C
2 °C

Májkárosodást okozhat a kava-kava

MTI
2002.01.18. 12:25
A kava-kava készítmények egészségügyi veszélyeire hívja fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI). A kava-kava készítmények alkalmazása során Németországban és Svájcban az utóbbi években mintegy 30 betegen figyeltek meg különböző mértékű májkárosodást, aminek következtében egy beteg meghalt, négy esetben pedig májátültetésre volt szükség. A kava-kava a csendes-óceáni szigetvilágban termő Piper methysticum nevű növény gyökeréből, leveleiből készült kivonat, amelyet tabletták, kapszulák, porok formájában Európában és az Amerikai Egyesült Államokban gyakran használnak szorongásos állapotok befolyásolására. Az OGYI szerint Németországban és Svájcban tavaly a kava-kava tartalmú szerek forgalmazását az ottani gyógyszerügyi hatóságok betiltották és hasonló intézkedéseket mérlegelnek az Európai Unió és az Egyesült Államok illetékes szervezetei is. Magyarországon nincs forgalomban hatóságilag engedélyezett kava-kava tartalmú készítmény, előfordulhat azonban, hogy valaki külföldön vagy itthoni illegális forrásból vásárol ilyet.