Oroszország ideiglenesen felfüggesztette a Proton-M rakéták felbocsátását a hétfői baleset után, amelyben három navigációs műhold semmisült meg. A kár értéke megközelíti a 200 millió dollárt, és 2010 decembere óta ez volt az ötödik komoly meghibásodás a Proton rakétákkal.
A RIA-Novoszty orosz hírügynökség jelentése szerint a robbanás során szabadba került mérgező gázok miatt 2-3 hónapig fel kell függeszteni a munkát a bajkonuri űrközpontban. A rakéta üzemanyagában nagyjából 600 tonnányi mérgező aszimmetrikus dimetil-hidrazin és nitrogén-tetroxid van. Az orosz kormány vizsgálóbizottságot küld a helyszínre, hogy kiderítsék a robbanás okát, és megállapítsák, hogy ki vonható felelősségre.
A robbanás nemcsak az amerikai GPS orosz riválisaként ismert Glonass navigációs rendszer bővítésére lesz rossz hatással, hanem más űrmissziókra is. Július 20-án egy Astra 2E kommunikációs műholdat akartak Bajkonurból Föld körüli pályára állítani, július 27-én egy Progress teherűrhajót indítottak volna el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), de valószínűleg ezeket a fellövéseket is el kell majd halasztani. Szeptember 25-én pedig egy Szojuz 36-ot indítanának útnak, hogy új legénységet szállítsanak az ISS-re.
2010 decemberében is három Glonass-műholdjat vesztettek el, amikor egy Proton rakérta felrobbant, és tavaly elbocsátották a Glonass hálózatának vezető tervezőjét, akit korrupcióval gyanúsítottak meg.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.