Pár nappal kórházba kerülése után, 2016. december 8-án, életének 95. évében elhunyt John Glenn űrhajós, az első amerikai, aki megkerülte a Földet. Az amerikai űrprogram első szakaszának, a Mercury-projektnek legendás asztronautája volt az utolsó élő tagja az eredeti Mercury Sevennek, annak a hét pilótának, akiket az első amerikai űrrepülésekre választottak ki 1959-ben.
Glenn harmadikként, 1962. február 20-án indult a csaknem ötórás történelmi űrrepülésére, amelynek során háromszor is megkerülte a Földet, beírva ezzel nevét az űrkutatás nagy első cselekedeteit soroló lista legelejére. Ő lett a világon az ötödik ember, aki az űrben járt, a harmadik, aki meg is kerülte a Földet, akit csak két szovjet űrhajós, Jurij Gagarin és German Titov előzött meg ebben.
Két évvel később, 1964-ben távozott a NASA-tól, hogy politikai pályára térhessen. Ohioi képviselőként 1974-ben a demokrata párt színeiben került be a szenátusba, aminek 1999-ig tagja is volt. 1998-ban, 77 évesen újra űrruhát húzott, újabb rekordot döntve: a legidősebb ember lett, aki az űrben járt, egyben az egyetlen űrhajós, aki a Mercury- és az űrsiklóprogramban is részt vett. Glenn részvétele a kilencnapos STS-95-ös küldetésben öregedéskutatási szempontból bizonyult relevánsnak.
Sokak szemében Glenn Neil Armstronghoz mérhető hős volt, karaktere valóban sokban hasonlított a Holdra elsőként lépő Armstrongéhoz: szerény, fegyelmezett, udvarias, káros szenvedélyektől mentes, példás magánéletű emberként igazi példaképe volt több generációnak is. Alábbi képválogatásunkkal pályája főbb állomásaira emlékezünk. Godspeed, John Glenn!
1959: a Mercury-program hét űrhajósa egy korai csoportképen egy Atlas rakéta modelljével. Álló sor, balról jobbra: Alan B. Shepard Jr., Walter M. Schirra Jr.,és John H. Glenn Jr.. Ülnek (b-j): Virgil I. Grissom, M. Scott Carpenter, Donald Slayton, és L. Gordon Cooper Jr. (Fotó:
NASA)
1959. november 30. Glenn a Mercury űrhajó kiképző modelljében gyakorol. (Fotó:
Langley Research Center / NASA)
A Mercury-program hét űrhajósa. Első sor, balról jobbra: Walter M. Schirra Jr., Donald K. Slayton, John H. Glenn Jr., és M. Scott Carpenter.Hátsó sor (b-j): Alan B. Shepard Jr., Virgil I. Grissom és L. Gordon Cooper Jr. (Fotó:
NASA)
1960: a hét Mercury űrhajós túlélőkiképzésen Nevadában. Glenn balról a harmadik. (Fotó:
NASA)
John Glenn egy T-106-is sugárhajtású kiképzőgép pilótafülkéjében, 1961-ben. (Fotó:
NASA)
Az első hét amerikai űrhajós a testükről vett gipszminta alapján öntött űrhajósülésekkel. A cél az volt, hogy a testhez minél jobban illeszkedő üléssel csökkentsék a start során fellépő nehézségi terhelés hatását. (Fotó:
NASA)
1961-es csoportkép egy Redstone rakétával: az első három amerikai, akik az űrbe mentek: Glenn, Grissom és Shepard. (Fotó:
NASA)
1962. február: Glenn egy csillagtérképgömböt (Celestial Training Device) tanulmányoz a Cape Canaveral floridai légibázis légiorvosi laboratóriumában. (Fotó:
NASA)
Glenn egyensúlyi képességeinek tesztje: mezitláb, csukott szemmel, karba tett kézzel kellett végigsétálni a keskeny pallón. (Fotó:
NASA)
1962: újabb egyensúlyérzék teszt. A kutatóorvos vizet folyat Glenn fülébe, miközben a szemmozgásra gyakorolt hatását méri. (Fotó:
NASA)
Hivatalos portré: Glenn fényes űrruhájában. (Fotó:
NASA)
1962: űrruhás gyakorlaton a McDonnell Douglas kiképzőbázisán. (Fotó:
NASA)
1962: Guenter Wendt, a NASA startállás-igazgatója mosolyt varázsol Glenn arcára egy technikai okból elhalasztott start után. (Fotó:
NASA)
1962. február, Cape Canaveral, Florida: Glenn teljes űrruhában start előtti feladatokat gyakorol. (Fotó:
NASA)
Floridai napfényben: Glenn autójában, a háttérben a Mercury vezérlőközpont. (Fotó:
NASA/Astronaut Hall of Fame)
1962. február 20.: Glenn és NASA technikusok az űrhajó nevének felfestése előtt. (Fotó:
NASA)
Cecilia Bibby festőművész festette fel a Mercury űrhajókra az űrhajósok által választott egyedi neveket. A Glenn adta "Friendship 7" név a hét Mercury-űrhajós szoros, baráti kapcsolatára utal. (Fotó:
NASA)
1962. február 20., start előtti pillanat: Glenn a startállás felé halad, kezében az űrruhára csatlakoztatott hordozható szellőztetőgép. Társaságában William Douglas repülőorvos és Joe Schmitt felszerelés-specialista. (Fotó:
NASA)
1962. február 20.: Glenn bemászik az űrhajóba. (Fotó:
NASA)
1962. február 20.: a Mercury Atlas 6 (MA-6) rakéta felkészítése a startra. Glenn még félig kilóg a Friendship 7 ajtaján. (Fotó:
NASA)
És a start pillanata. (Fotó:
NASA)
Glenn Föld körüli pályán. (Fotó:
NASA)
Napnyugta az űrből. Glenn fotója a Friendship 7 űrhajóból. (Fotó:
NASA)
1962: visszatérés utáni felszabadult öröm a U.S.S. Randolph repülőgéphordozó fedélzetén. (Fotó:
NASA)
John F. Kennedy elnök és Glenn a Cape Canaveral rakétakomplexumban Glenn sikeres űrrepülése után pár nappal. (Fotó:
NASA)
John Glenn a Magyar posta által 1962-ben kibocsátott bélyegen (Fotó:
Magyar Posta/Index)
1998: a 77 éves Glenn szenátor újabb hivatalos portréja (Fotó:
NASA)
Az STS-95-ös űrsiklóküldetésre készülve ejtőernyősugrást szimulál Glenn. (Fotó:
NASA)
1998. április 28: gyakorlaton a houstoni Johnson Űrközpont (JSC) űrsiklószimulátorában. (Fotó:
NASA)
1998. október 29: Glenn 36 év után újra az űr felé tart. (Fotó:
NASA)
A Discovery űrsikló fedélzetén. Glenn kilenc napot töltött az űrben hat társával. (Fotó:
NASA)
Scott E. Parazynski űrhajós vért vesz a veterán űrhajóstól. (Fotó:
NASA)
2012. február 20: John Glenn és Neil Armstrong (Apollo 11) a Friendship 7 repülésének ötvenedik évfordulóján. (Fotó:
Bill Ingalls / NASA)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!