Jobblétre szenderült a legidősebb óriáspanda
37 évesen elpusztult Pasze, a világ legidősebb fogságban élő óriáspandája, amelynek életkora emberre vetítve jóval meghaladta a 100 évet, írja az MTI. A nőstény medve az egyik legismertebb panda volt Kínában, mivel 1990-ben róla mintázták az Ázsiai Játékok kabalafiguráját. Pasze, aki Szecsuan tartomány Paohszing megyéjében látta meg a napvilágot, Pan Pan "művésznéven", a kabala megihletőjeként vált igazán sztárrá.
Születésnapját minden évben nagy pompával, a tévékamerák kereszttüzében ünnepelték a fucsoui pandakutató központban, Fucsien tartományban, legutóbb idén január 18-án. Noha magas volt a vérnyomása és néhány éve szürkehályogműtéten is átesett, gondozói szerint akkor még alapvetően jó egészségnek örvendett. A 100 kilós állat szervezete azonban már elöregedett, ezért csak folyadékokkal és kevés bambuszlevéllel táplálkozott.
"Nehéz szívvel és mély szomorúsággal tudatjuk, hogy Paszi, a sztárpanda, aki a barátság hírnöke volt Kínában és külföldön, 2017. szeptember 13-án 8 óra 50 perckor 37 évesen elhunyt" - adott ki közleményt csütörtökön a pandakutató központ. A kínai köztévében élő riportot sugároztak a korrekorder óriáspanda búcsúztatásáról.
Tavaly októberig a hongkongi állatkertben lévő Csia Csia volt a világ legidősebb óriáspandája, a nőstény állat 38 évesen múlt ki. Vadon átlagosan 15-20 évig élnek a pandák, fogságban azonban a jobb életkörülmények miatt sokkal hosszabb életkort is elérnek.
Szakértők szerint Pasze szokatlanul hosszú életének jelentős tudományos értéke volt, mert a fucsoui közeg, ahol él, jelentősen eltér az óriáspandák természetes élőhelyétől. Az egyedül Kínában honos óriáspandák a világ legveszélyeztetettebb állatfajai közé tartoznak; a legfrissebb felmérések szerint 2013 végén 1864 élt közülük vadon, 422 pedig fogságban.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.