Idén is megrendezik az űrtechnológiával foglalkozó cégek versenyét, az X Prize kupát. A versenyen idén a jövőbeli űrlift elkészítéséhez szükséges technológiákat keresték. A Missouri-ból, Alaszkából és Seattle-ből érkező nevező csapatok a Mojave sivatagban csaptak össze. Az X Prize-on az űrlifteket illetően a verseny 2004-es megalapítása óta nem történt áttörést jelentő eredmény, de most a LaserMotive cég robotja szerdán lenyűgöző bravúrt hajtott végre.
A szerkezet egy körülbelül másfél kilométer magasan lebegő helikopterről lelógó kábelen mászott fel 900 métert. A robot átalakított görkorcsolyakerekekkel görgette magát a kábelen, mászómotorjához egy körülbelül hatvanszor hatvan centis fotovoltaikus panel szolgáltatta az energiát. A fotovoltaikus paneleket lézerrel töltötték a földről, a lézert egy Xbox kontrollerrel célozták a megfelelő helyre.
A LaserMotive két ügyvezetője, Jordin Kare és Thomas Nudget úgy nyilatkoztak, hogy elégedettek az eredménnyel. A cég egyébként nem kimondottan űrtechnológiai vállalkozás, energetikai megoldásokkal foglalkoznak, azon belül a távoli energiaellátással – az X Prize-on csak azt akarták demonstrálni, hogy a lézerrel stimulált fotovoltaikus panel jól működő technológia lehet olyan helyeken, ahol szükség lenne energia-utánpótlásra, de nem lehet elektromos kábeleket bekötni. Az űrlift gyors megvalósulásában egyébként nem hisznek. „Mindketten szkeptikusak vagyunk a közeljövő kilátásait illetően” – fogalmazott Kare, amikor az űrliftről kérdezték.
A csapatok még pénteken is próbálkozhatnak, ezért végleses eredménye még nincs a versenynek, de az biztos, hogy a NASA által támogatott, kétmillió dolláros összdíjazású megmérettetésről a LaserMotive máris legalább 900 ezer dollárral térhet haza.
Az űrliftet a neves sci-fi író, Arthur C. Clark írta le 1978-as könyvében, az Éden szökőkútjaiban. A NASA az utóbbi években felkapta az ötletet: az elképzelés szerint a föld és egy geostacionárius keringő platform között feszülő kábelen közlekedő lifttel gazdaságosabban lehetne szállítani felszerelést – vagy akár embereket – az űrbe, mint az űrjárművekkel.