Akkor most szavazzak a Fideszre?

2009.06.04. 15:52 Módosítva: 2009.06.04. 16:11

Régimódi ember vagyok, szeretek elvek mentén politizálni. Viszont a legkevésbé sem szeretek unalmasan, nyakatekert mondatokban megfogalmazott pártprogramokat olvasni – a pártok e tekintetben ki is szolgáltak, mivel tényleges politikai programot csak a Lehet Más a Politika (LMP) és a Jobbik adott ki az európai parlamenti választásokra. Ideális segédeszköznek tűnt tehát a döntéshozatalhoz a Politikon Intézet és a kitekinto.hu szavazatszondája.

A program kis energiabefektetés ellenében nagy jutalmat ígér. Ha harminc, európai és magyar politikai kérdésről eldöntöm, hogy egyetértek-e vagy sem, esetleg leszarom, akkor megmondja, hogy kire szavazzak. Mivel a szívemnek kedves ideológia, a libertarianizmus egyetlen magyar párt gondolatvilágát sem jellemzi, tét nélkülinek tűnt a megmérettetés.

Fideszes szabaddemokraták

És valóban, a harminc kérdés megválaszolása és öt kérdéskör súlyponti kiemelése alapján egyik párttal sem értek egyet. A relatív győztes a Fidesz lett, a teszt szerint 43 százalékban azonos a véleményem a Fidesz programjával. Második helyen az SZDSZ végzett 40 százalékkal, a harmadik helyen pedig hármas holtverseny alakult ki a Jobbik, az LMP és az MSZP között, melyekkel 33-33 százalékban értek egyet.

Az adatok mögé tekintve kiderült a turpisság. A Fidesszel például szinte mindenben egyetértek, kivéve a számomra fontos témákat. Ennél is meglepőbb azonban, hogy mely pártokkal értek egyet adott szakpolitikai kérdésekben. Például megtudtam, hogy a két leginkább euroszkeptikus formáció, a Jobbik és a hippi LMP velem együtt harcolna egy erős, önálló európai haderő felálláításáért. Gyorsan átfutottam az LMP programját, egy szó sincs benne hadseregről, nemhogy közös európai haderőről.

Millitarista hippik

Ezek után már meg sem lepett, hogy a szavazatszonda szerint az LMP tulajdonképpen támogatja a Bajnai-kormány adópolitikáját, amennyiben egyetért azzal, hogy a jövedelem helyett inkább a fogyasztást és a vagyont kéne adóztatni. Ebben a kérdésben a szavazatszonda szerint a Fidesz közömbös, ami furcsa, mert elég hevesen kampányolnak a vagyonadó bevezetése ellen, sőt eltörlését ígérik.

Legalább ennyire meglepett, hogy az orosz–magyar közeledést és a kínai kormányt rendre kritizáló Fidesz a program szerint egyetért azzal az állítással, hogy Magyarországnak szorosabb kapcsolatot kellene ápolnia Oroszországgal és Kínával. Legalább ennyire meglepő, hogy a szavazatszonda szerint a szocialisták nem értenek egyet azzal az állítással, hogy „merészebb magyar külpolitikával esetenként el lehet térni a meghatározó uniós külpolitikai irányvonalaktól”. Mit csinált akkor Gyurcsány Ferenc az elmúlt években, amikor a közös európai Nabucco-projekttel szemben az orosz Déli Áramlatért lobbizott?

Azon, hogy a szonda szerint a négy parlamenti párt mindegyike szerint az EP-választásnak európai kérdésekről kéne szólnia, már hangosan röhögtem. Mit is mondott szerdán Orbán Viktor?

Közömbös cigányok

További érdekessége a tesztnek, hogy ha mindegyik kérdéskörben közömbösnek valljuk magunkat, akkor a Magyarországi Cigány Fórumot ajánlja – ebben az esetben a Jobbikkal semmiben sem kerülünk közös álláspontra, a szélsőjobbnak mindenről markáns véleménye van ezek szerint. Pedig a részletes elemzés szerint igenis vannak a cigányságot kiemelten érdeklő témák. Például támogatják az eurócsatlakozás feltételeinek könnyítését, ellenzik Törökország EU-tagságát és a melegházasságot. Hogy ezt miből vették a szonda készítői, azt nem tudtuk megfejteni. Nem tudunk róla, hogy az MCF programot hirdetett volna.

Próbáltuk megkeresni a szavazatszonda készítőit, ám a Politikon Intézetnek egyáltalán nem találtuk nyomát – egyetlen internetes megjelenésük a szavazatszondára mutat, az intézet bejegyzett székhelyén nem érhető el, ahogy az ugyanarra a címre bejelentett ügyvezető igazgatójuk sem. Az oldalon azt írják: „A szakmai munkában intézményileg a Politikon Intézet, a Politológiai Párbeszéd Társasága, a Politológus Hallgatók Országos Egyesülete és a Kitekintő.hu külpolitikai portál vettek részt.” Ehhez képest megkeresésünkre a kitekinto.hu vezető szerkesztője azt a tájékoztatást adta, „a Szavazatszonda egy önálló kezdeményezés, a Kitekintőnél csak felületet biztosítunk nekik”. 

Így aztán végképp nem lettem meggyőzve. Ha vasárnapig nem történik semmi, kénytelen leszek pöcsöt rajzolni a szavazólapra.