A buddhisták és a civilek tiltakozása ellenére idén már fürdőruhában is nyilvánosan felvonultak a tibeti szépségkirálynő-választás versenyzői. A jelöltek közt a legvitatottabb egy húszéves lány volt, akit egy kínai fennhatóság alá tartozó börtönbe zártak három évvel ezelőtt.

Első alkalommal mutatkoztak fürdőruhában a nyilvánosság előtt a tibeti szépségverseny jelöltjei. A versenyt öt évvel ezelőtt rendezték meg először, és az eredeti tervek szerint a versenyzők csak hagyományos ruhákban vonulnak fel. A Tibeti Nők Egyesülete tiltakozott ugyanis az ellen, hogy a modellek a nemzetközi versenyekhez hasonlóan bikiniben is megmutassák magukat a zsűri előtt, hivatkozva a konzervatív, és idős tibeti polgárok ízlésére.

Zavarban voltak

Klikk!

Néhány buddhista közösség is jelezte, ellene van a bikinis bemutatónak. A szervezők elismerték, a versenyzők is zavarban voltak az öltözékük miatt, amikor erre a fordulóra került sor.

„A kultúra egyre változik, és ebben nincs semmi baj. A kultúrát ne tekintsük állóvíznek, hanem egy gyors folyású pataknak, és az árral a tibeti nők is úsznak”- mondta Metok Lhazey az egyik versenyző, akinek a személye is komoly vitákat váltott ki a tibetiek körében. A húsz éves lány ugyanis három évvel ezelőtt elmenekült az országból, méghozzá a legkockázatosabb módon, a Himaláján keresztül.

Megbilincselték, verték

Amikor azonban édesapja megbetegedett, vissza akart térni Tibet Fővárosába, Lhászába, de a visszaútról mindössze annyit mondott el, hogy sajnos nem volt lehetősége elbúcsúzni az édesapjától, mert egy kínai ellenőrzőponton lévő börtönben töltött három hetet. A fiatal lányról úgy tudni, magánzárkában, megbilincselve tartották fogva, és gyakran verték. Három évvel az eset után Metok Lhazey azért is tartotta fontosnak, hogy induljon a versenyen, hogy a vele történtekről be tudjon számolni a sajtónak.

„Azért szerettem volna részt venni a versenyen, hogy a világ tudomására hozzam, mi folyik Tibetben”- magyarázta a diáklány a Reutersnek abban a szállodai szobában, ahol a versenyre készült. A versenyt egyébként Tsering Chungtak nyerte, aki a Delhi Egyetem 21 éves szociológushallgatója.