wcikkek

A U2, Eminem és Dr. Dre több Grammy-t is nyert

2001. 02. 22., 07:11 | Frissítve: 2001. február 22., csütörtök 14:34

Amerikai idő szerint szerda este Los Angelesben kiosztották a 43. Grammy-díjakat. A U2 három jelölésből - az év dala, az év felvétele, a legjobb rockegyüttes - mindhárom díjat elnyerte Beautiful Day című dala alapján.

Eminem és Tony Braxton
Négy jelölésből két díj a fehér rappernek
Az év legfontosabb zenei díjkiosztóján összesen száz kategóriában adták át a gramofont ábrázoló szobrocskákat. A U2 mellett Eminem szereplése keltett fokozott érdeklődést a Los Angeles-i Staple Sportcsarnokban.

A Mr. Ellentmondóként aposztrofált fehér rapper The Marshall Mathers LP című szókimondó albuma nem is okozott csalódást: besöpörte a legjobb rapalbum és a legjobb rapszólista-előadás díjakat. A családját, a barátnőjét és a homoszexuálisokat nyíltan becsmérlő rapper ellen a stadionon kívül több melegszervezet is tiltakozott, miközben odabent a másságát nyíltan vállaló Elton John gesztusértékű duettet adott elő vele. A tavaly befutott Eminem felfedezője, Dr. Dre szintén két Grammy-t kapott, az egyiket mint legjobb producer, a másikat a legjobb rapalakításért (Dr. Dre Forgot About Dre című dalát, mely a saját magáról elnevezett albumán hallható, valójában Eminem adja elő, így ezt a díjat sokan a fehér rapper trófeájának tartják).

Pop műfajban az év énekesnője Macy Gray, énekese Sting, együttese pedig Steely Dan lett. Ez utóbbi formáció egyúttal hazavihette az év albuma, a legjobb vokális popalbum és legjobban kevert - nem klasszikus - album díját is.

Guy Ritchie és Madonna
Háromból semmi a popdívának
A rhythm and blues műfaj legjobb dalát a Destiny's Child, legjobb albumát D'Angelo készítette, és utóbbi lett a műfaj legjobb férfi előadója is. A rhythm and blues női kategóriagyőztese Tony Braxton.

A rock kategória legjobb női előadója Sheryl Crow lett, a férfiaknál pedig Lenny Kravitz-et díjazták. Az ex-Nirvana dobos által alapított Foo Fighters There Is Nothing Left To Lose című albuma megkapta a legjobb rockalbum címét, a Rage Against The Machine a legjobb hard rock alakítás díját kapta, a legjobb metálprodukció pedig a Deftones-é volt. A mostanában leginkább a Napster-ellenes kampányával feltűnő Metallica a San Fransisco-i Szimfonikus Zenekarral történt közös munkája alapján a legjobb instrumentális rockelőadásért kapta meg a Grammy-díjat.

Az év alternatív albuma a Radiohead Kid A című munkája lett, megelőzve ezzel Beck-et, Paul McCartney-t és a Cure-t.

hirdetés
hirdetés